W piątek, 24 marca 2017 roku, ukazała się płyta Jane Birkin. Album o tytule „Birkin Gainsbourg Le Symphonique” nagrała jedna z ikon rewolucji seksualnej lat 60. XX wieku, ceniona angielska aktorka, kompozytorka i wokalistka Jane Birkin. Zinterpretowała na nim piosenki zmarłego partnera, Serge’a Gainsbourga, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

W 2016 roku minęło 25 lat od śmierci Serge’a Gainsbourga, który jest ojcem cenionej aktorki i piosenkarki Charlotte Gainsbourg. Z tej okazji Jane Birkin, przy wsparciu Philippe’a Lerichomme (dyrektor artystyczny, wieloletni współpracownik Serge’a) oraz dzięki aranżacjom i partiom fortepianowym Japończyka Nobuyukiego Nakajimy wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauza, stworzyła specjalny projekt w hołdzie człowiekowi, który przez wiele lat był dla niej najbliższą osobą w życiu artystycznym i prywatnym. Właśnie z nim Angielka nagrała kontrowersyjną piosenkę „Je t’aime… moi non plus”, która stała się przebojem na całym świecie.

Rezultatem jest płyta z symfonicznymi interpretacjami najpiękniejszych piosenek Serge’a Gainsbourga, licząca 21 utworów. Materiał promowała kompozycja „La Javanaise”.

Jane Birkin tak mówiła o przedsięwzięciu w 2016 roku:

– Nigdy nie dokonałabym tego bez pomocy Philippe’a Lerichomme, który znał Serge’a w każdym calu, podobnie jak ja. […]

– Kolejne szczęście w życiu przydarzyło mi się, kiedy poleciałam do Tokio, aby wesprzeć Japończyków po tym, co zdarzyło się w Fukushimie. Zasugerowałam minikoncert, aby odwdzięczyć im się za wsparcie, które dają mi od 40 lat. Emocje były potężne. Na scenie towarzyszył mi pianista, który przepięknie zaaranżował piosenki, delikatnie i poruszająco. Powiedziano mi potem, że ma na imię Nobu i jest również kompozytorem. Wróciłam do Paryża, a mój menedżer, Olivier Gluzman, przypomniał mi, że zgodziłam się zagrać trzy do pięciu koncertów w USA. I wtedy pomyślałam, że zabiorę Nobu ze sobą, aby zaśpiewać piosenki Serge’a w jego aranżacjach.

– Serge korzystał z muzyki klasycznej, więc pomyślałam w końcu, że cudownie byłoby zaśpiewać jego piosenki z orkiestrą symfoniczną. I nagle w 2016 roku otrzymałam propozycję zagrania dwóch takich koncertów z Montrealu, z tamtejszą orkiestrą.

Jane Birkin będzie promować płytę „Birkin Gainsbourg Le Symphonique” na koncertach na całym świecie, z orkiestrami symfonicznymi krajów, w których będzie występować. Trasa potrwa do 2018 roku włącznie.

Już wkrótce, bo 19 kwietnia 2017 roku, Jane Birkin pojawi się na koncercie w Polsce! Brytyjka zaśpiewa z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej, Nobuyuki Nakajimy pod dyrekcją Michała Klauzy.