Szczecin Music Fest (w skrócie SMF) jest pierwszym szczecińskim festiwalem prezentującym najważniejsze zjawiska wspołczesnej world music (muzyki świata) i jazzu. Mamy nadzieję, że festiwal ten będzie mógł stać się miejscem gdzie wystąpią artyści wielu stylów i gatunków, dla których wspólnym mianownikiem jest właśnie world music, czyli twórcze sięganie do regionalnych tradycji muzycznych.

Celem Szczecin Music Fest jest prezentacja world music i jazzu na najwyższym światowym poziomie oraz promowanie nowych, wartościowych zjawisk w obrębie tej stylistyki.

PROGRAM SZCZECIN MUSIC FEST 2017

THE BALANESCU QUARTET PLAYS KRAFTWERK
23.03.2017, godz. 19.00, Filharmonia w Szczecinie

The Balanescu Quartet Jeden z najsłynniejszych kwartetów smyczkowych świata wyróżniający się nie tylko muzycznym kunsztem, ale także przekraczaniem granic i poszukiwaniem nowych dróg. Zespół powstał w 1987 roku. Jego twórcą i liderem jest Alexander Balanescu, pochodzący z Rumunii skrzypek i kompozytor.

TORD GUSTAVSEN WITH SIMIN TANDER AND JARLE VESPESTAD
25.04.2017, godz. 19.00, Filharmonia w Szczecinie

Norweski pianista, od wielu lat jeden z głównych reprezentantów skandynawskiej sceny jazzowej. Przez ponad 20 lat swojej kariery współpracował z najlepszymi norweskimi, muzykami: Silje Nergaard, Siri Gjare, Kristin Asbjornsen, Tore Brunborgiem czy Matsem Eilertsenem. Brał udział w nagraniach innych artystów, jak choćby z Anną Marią Jopek na „ID” (2007). Wydał cztery albumy dla prestiżowego ECM Records: „Changing Places” (2003), „The Ground” (2005), „Being There” (2007) i ostatni „Restorted, Returned” (2009/2010), które stały się jednymi z najbardziej popularnych nagrań ostatniej dekady.

KINGS OF CONVENIENCE
6.05.2017, godz. 19.00, Filharmonia w Szczecinie

Dla wielu słuchaczy to prawdziwie kultowy duet. Ich twórczość porównuje się do niezapomnianej pary Paul Simon – Art Garfunkel. W Polsce wystąpili dotychczas tylko jeden raz – w 2010 roku na festiwalu Open’er.Kings of Convenience tworzą wokalista i gitarzysta Erik Glambek Boe oraz gitarzysta ErlendOye. Pochodzą z Bergen (Norwegia).

APOCALYPTICA PLAYS METALLICA
6.07.2017, godz.20.30, Zamek w Szczecinie

Jedna z najsłynniejszych współczesnych grup muzycznych wykonująca szeroko pojętą muzykę heavy metalową z elementami muzyki poważnej, w tym symfonicznej. Powstała w 1993 roku w Finlandii, a tworzą ją absolwenci słynnej Akademii Muzycznej imienia Sibeliusa w Helsinkach.
W Szczecinie zespół zaprezentuje program oparty na twórczości grupy Metallica na 20-lecie wydania debiutanckiego albumu „Apocalyptica plays Metallica by Four Cellos”

ROBERT GLASPER EXPERIMENT
15.07.2017, godz. 20.30, Zamek w Szczecinie

Amerykański pianista, kompozytor i producent, jedno z najgłośniejszych nazwisk współczesnego jazzu, R&B i hip-hopu. Artysta prowadzi równolegle dwa główne projekty: Robert Glasper Trio oraz Robert Glasper Experiment. Pierwszy ma charakter zdecydowanie jazzowy, a w drugim jazzowe wpływy są równie istotne jak soul oraz hip-hop. Formacja Robert Glasper Experiment wystąpi w swoim najmocniejszym 6-osobowym składzie!

BILETY