Czy już wkrótce będzie można z bliska zobaczyć jak kiedyś żyła Nina Simone, a przy okazji zobaczyć kolekcję pamiątek związanych z tą wybitną artystką? Grupa artystów: konceptualista Adam Pendleton, rzeźbiarz/malarz Rashid Johnson, reżyser Ellen Gallagher, oraz malarz Julie Mehretu, kupiła właśnie dom, w którym urodziła się i wychowała legendarna czarnoskóra piosenkarka. Za niszczejącą posiadłość przy 33 East Livingston Street w miasteczku Tryon w Karolinie Północnej zapłacili 95,000 dolarów.

Jak przyznali artyści, na razie nie mają jeszcze sprecyzowanych planów co do budynku, ale jak twierdzą, najważniejszy cel jaki im przyświecał, to zachowanie pamięci o Ninie Simone.

Nina Simone, a właściwie Eunice Kathleen Waymon, była amerykańską piosenkarką, autorką tekstów i pianistką, a także aktywistką społeczną zaangażowanią m.in. w walkę z rasizmem. Jako wybitnie utalentowana pianistka pragnęła zajmować się muzyką klasyczną. Zwrócenie się w kierunku bluesa i jazzu przyniosło jej pierwsze sukcesy, zaś szeroki rozgłos zdobyła dzięki interpretacji piosenki “I Loves You Porgy” (“Porgy and Bess” George’a Gershwina) i singlowi “My Baby Just Cares For Me“. W 1971 roku wyjechała z USA ze względu na konflikty z władzami skarbowymi i współpracownikami, a w 1978 roku została aresztowana za niepłacenie podatków. Następnie mieszkała w różnych krajach m. in. w Afryce i Europie.

Zmarła we śnie w Carry-le-Rouet na południu Francji w 2003 roku.