26 marca w klubie Stodoła wystąpi Jazzpospolita! Formacja założona w 2009 roku jest jednym z ciekawszych zjawisk na polskiej scenie muzycznej. W marcu ukaże się nowy album zespołu zatytułowany „Humanizm”.

Już 26 marca wystąpicie w Klubie Stodoła. Jaki materiał zaprezentujecie w trakcie tego wieczoru? Czy będą dominowały utwory z najnowszej płyty?

Zagramy głównie nowy materiał, ale na pewno nie zabraknie utworów z płyty „Jazzpo!”. Koncert w Stodole będzie specjalny, ponieważ po raz pierwszy zagramy na żywo piosenki nagrane z Pauliną Przybysz i Noviką. Ponadto planujemy też niespodziankę z udziałem naszych gości ze Szwecji – zespołu Water Boogie System.

Jak wyglądała praca nad albumem „Humanizm”. Wasze dotychczasowe brzmienie to połączenie jazzu, post-rocka i elektroniki. Czy na najnowszym krążku będziemy mogli usłyszeć właśnie takie brzmienia?

Utwory na płytę „Humanizm” powstawały dosyć długo, stworzyliśmy i nagraliśmy więcej materiału niż może się zmieścić na płycie. Najnowszy album jest w pewnym sensie kontynuacją koncepcji muzycznej z „Jazzpo!”. Zrezygnowaliśmy z elektroniki, postawiliśmy na brzmienie naszych koncertowych instrumentów. Samo nagranie odbyło się w starym, odosobnionym dworku, którego atmosfera udzieliła się nam w trakcie sesji. Potrzebowaliśmy tego skupienia, ciszy i pobycia razem bliżej natury.

Jak wiemy, w pracy nad krążkiem wzięli udział także goście specjalni. Długo zastanawialiście się nad tym, kogo zaprosicie do współpracy?

Chwilę to trwało. Bardzo cieszymy się, że to właśnie Paulina i Kasia (Novika) zaśpiewały na płycie i naprawdę jesteśmy zadowoleni z końcowego efektu. Obie są nie tylko ciekawymi, charakterystycznymi postaciami, których twórczość dobrze znamy, ale też fajnymi, ciepłymi osobami – współpraca przebiegała w miłej, fajnej atmosferze.

Czy fakt, że wystąpicie w kultowym klubie Stodoła ma dla Was szczególne znaczenie?

Na koncerty w Stodole chodziłem od połowy lat 90-ych, kiedy nie myślałem jeszcze o zakładaniu swojego zespołu, a tym bardziej o graniu w Stodole (Stefan – basista Jazzpospolitej). Granie w klubie z taką tradycją to oczywiście duża przyjemność, także cieszymy się, że warszawska publiczność będzie mogła usłyszeć nowy materiał właśnie w Stodole.

Rozmawiała: Agnieszka Wawrzyniak

Jazzpospolita
Klub Stodoła, Open Stage, Warszawa | 26 marca, godz. 19:00
BILETY: Przedsprzedaż – 35,00 zł // W dniu koncertu – 45,00 zł
do kupienia w kasie Klubu Stodoła (Warszawa ul. Batorego 10)
Sprzedaż internetowa: www.stodola.plwww.eventim.plwww.ebilet.plwww.ticketpro.pl