Oscary rozdane zostały rozdane. W nocy z 26. na 27 lutego (polskiego czasu) odbyła się 89. gala wręczenie najważniejszych nagród filmowych. Największym faworytem okazał się film „La La Land”, zdobył w sumie 6 Oscarów, w tym za najlepszą rolę kobiecą – Emma Stone, reżyserię, muzykę, scenografię, zdjęcia i piosenkę („City of Stars”).

Nominacje do nagród zostały ogłoszone we wtorek 24 stycznia 2017 roku przez reżyserów Guillermo del Toro, Jasona Reitmana, prezydent AMPAS − Cheryl Boone Isaacs, aktorki Brie Larson, Marcię Gay Harden, Glenn Close i Jennifer Hudson oraz aktorów Terrence’a Howarda, Kena Watanabe i Demiana Bichira. Po raz pierwszy w historii nominacje były ogłaszane bez udziału widowni i dziennikarzy, za to na żywo w Internecie (na oficjalnych stronach Akademii − oscars.org, oscars.com) oraz transmitowane przez lokalne stacje telewizyjne (w programach śniadaniowych, m.in. w Good Morning America).

Tegoroczną ceremonię wręczenia nagród prowadził amerykański komik Jimmy Kimmel.

Najnowsza romantyczna komedia muzyczna Damiena Chazelle („Whiplash”) opowiada o trudnej miłości dwojga aspirujących artystów. Mia (Emma Stone) chciałaby zostać aktorką, ale na razie musi zadowolić się podawaniem kawy gwiazdom podczas przerw na planie. Sebastian (Ryan Gosling) to utalentowany jazzman, który rozmienia się na drobne grając do kotleta w podrzędnych spelunach. Tych dwoje poznaje się i zakochuje w sobie. Wraz z nadejściem sukcesów na polu zawodowym ich miłość zostaje wystawiona na próbę.