Colours of Ostrava to międzynarodowy festiwal wielogatunkowy, odbywający się od 2002 roku w czeskiej Ostrawie. W 2012 roku festiwal przeniesiono na obrzeża miasta, do niezwykłego, postindustrialnego kompleksu huty Dolní Vítkovice. Wydarzenie zostało uhonorowane m.in. czeską nagrodą Anioła (Anděl) jako Wydarzenie muzyczne roku 2005 i 2006. Trzy lata z rzędu (2004-2006) było też uznane za najlepsze wydarzenie muzyczne przez ALMA (Akropolis Live Music Awards) w kategorii koncert/festiwal roku.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19-22 lipca.

Faada Freddy zachwyca urokiem osobistym już od pierwszego spojrzenia – jego nienagannie biała koszula, czarny melonik i elegancki frak przywodzą na myśl czasy Charliego Chaplina. Jego indywidualny styl podkreślają dready. Zakochała się w nim cała Francja, o czym świadczą wyprzedane koncerty w Paryżu, a także nominacje m.in. do nagrody Victoires de la Musique.

https://

Powrócił w 2015 roku po dłuższej przerwie. Swoje nowe pomysły zamieścił na doskonałym albumie „Gospel Journey”, łączącym gospel, soul, jazz, reggae, pop i hip-hop. Zarówno przy nagrywaniu nowego materiału, jak i podczas trasy koncertowej, Freddy’emu towarzyszył szereg doskonałych muzyków takich jak. m.in. Asaf Avidan, Lenny Kravitz, Bobby McFerrin, Mahalia Jackson, Otis Redding i ZAZ.

https://

„Kreatywność niekoniecznie potrzebuje pieniędzy. Muzyka może być prosta i dostępna dla każdego. Wystarczy Twój głos i ciało” – mówi Faada. – „Minimalizm jest rzadką wartością w dzisiejszym, opanowanym przez nowoczesne technologie, świecie Oślepiający blichtr często uniemożliwia nam dostrzeżenie najważniejszych rzeczy, a nawet dotarcie do nas samych.”

Artysta zdradził, że obecnie myśli o kolejnym krążku. Faada chce przygotować nowatorskie podkłady wystukując rytm stopami oraz korzystając z instrumentów, które zostały zbudowane wyłącznie z przetworzonych w recyklingu materiałów.

https://

„Space Cowboy”, „Buffalo Man” legenda funku i acid jazzu powraca na światową scenę!

Charakterystyczna wielka indiańska czapa Jay’a, wesoły wokal i pozytywne dźwięki w stylu funk, połączone z klasycznym acid jazzem i aborygeńskim brzmieniem didgeridoo, razem tworzą kosmiczny klimat ich muzyki. Okrzyknięci pionierami „future funku”, w latach ‘90-tych szturmem podbijali kolejne listy przebojów, a dziś tworzą jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów na świecie. Od wydania debiutanckiego albumu „Emergency on Planet Earth” w 1993 roku, Jamiroquai ożywili brzmienie muzyki pop, torując w tym kierunku drogę współczesnym artystom.

https://

Jamiroquai działają od 1992 roku, na przestrzeni lat wydali sześć albumów, zgarnęli Grammy, liczne wyróżnienia od MTV i Mobo Awards, kilkanaście nominacji do Brit Awards, a przede wszystkim sprzedali dziesiątki milionów płyt i bili rekordy na światowych listach przebojów. Ich twórczość stanowi kwintesencję muzyki lat 90. Występowali u boku Steviego Wondera czy Diany Ross. Osiągnięta przez nich zawrotna liczba sprzedanych płyt sprawiła, że zespół został wpisany do księgi rekordów Guinnessa.

https://

Jay Kay jako frontman Jamiroquai zadebiutował w 1993 roku, a fani od początku pokochali go tak mocno, że pozostał w ich sercach do dziś. I choć nad projektem na przestrzeni lat pracowało wielu artystów, to Jay pozostał ikoną nowatorskiego stylu grupy. Jego ruchy, taniec i charakterystyczne stroje stały się głównym tematem teledysków, a wkrótce zaczęły stanowić międzynarodowy wizerunek zespołu. Co ciekawe, wokalista wymyślił oryginalną nazwę zespołu inspirując się kanadyjskimi plemionami żyjącymi od XVII wieku na terenach Ameryki Północnej („Iroquai” – Irokezi), ale dziś wielu, nie znając historii grupy, uważa Jamiroquai za pseudonim artystyczny Jay’a.

https://