W czwartek, 12 stycznia 2017 roku przed południem, Ed Sheeran ogłosił to, na co czekały miliony jego fanów na całym świecie. Artysta poinformował na Facebooku, że jego trzeci album studyjny, “÷”, ukaże się 3 marca 2017 roku! Wiemy już także, ile piosenek się na nim znajdzie oraz w jakich formatach płyta się ukaże.

Wprawdzie tytuł albumu “÷” po angielsku czyta się “Divide”, co po polsku znaczy dzielić, ale muzyka zawarta na płycie z całą pewnością połączy miliony wielbicieli talentu Eda. Wyraźnie wskazuje na to przyjęcie dwóch pierwszych ujawnionych piosenek z płyty, “Shape Of You” i “Castle On The Hill”, które pobiły w Polsce rekord utworów najczęściej odtwarzanych w ciągu jednego dnia w serwisie Spotify.

– Co za tydzień! Reakcje na moje nowe single były nie z tej ziemi i nie wiem, jak mam wam dziękować – cieszy się Ed Sheeran. – Płyta “÷” zajmuje szczególne miejsce w moim sercu i wierzę, że to moje najlepsze dotychczasowe dzieło. Bardzo chciałem powrócić, a teraz jestem ogromnie podekscytowany perspektywą 3 marca – dodał.

www.youtu.be/7Qp5vcuMIlk

Za produkcję odpowiadają Benny Blanco (Rihanna, The Weeknd) i Ed Sheeran. Anglik skorzystał także z talentów producenckich Johnny’ego McDaida, Mike’a Elizondo i Steve’a Maca. Nagrania odbyły się w Los Angeles, Londynie, Suffolk oraz na transatlantyckim liniowcu “RMS Queen Mary 2”. Anglik jest też autorem okładki albumu. Sam ją wymyślił, a następnie namalował.

Jeśli chodzi o teksty, Ed Sheeran oddał w nich to, co dzieje się współcześnie na świecie oraz swoje prywatne emocje i doświadczenia. Sporo inspiracji dały mu podróże, które odbył w 2016 roku, związki z kobietami, jak i zdarzenia, które dotknęły jego rodzinę. Piosenka “Castle On The Hill”, napisana przez Eda i Benny’ego Blanco, opowiada o dorastaniu we Framlingham w hrabstwie Suffolk. Ma potencjał stadionowego hitu. Utwór “Shape Of You”, który napisali Ed, Johnny McDaid i Steve Mac, rozkłada na czynniki pierwsze i przebudowuje współczesną popową kompozycję. Jest przedłużeniem brzmienia, dzięki któremu Ed zasłynął i wyróżnił go spośród innych wykonawców.

www.youtu.be/_dK2tDK9grQ

Muzycznie mamy mieszankę starannie zaaranżowanych, chwytających za serce ballad, trochę hiphopowych beatów, wyszukanego popu, powstałego z połączenia różnych elementów. Nie zabraknie oczywiście uwielbianej przed Eda akustycznej gitary.

Płyta “÷” będzie dostępna w wersji standardowej, obejmującej 12 piosenek, a także w edycji deluxe, bogatszej o cztery kompozycje.

Ed-Sheeran-divide-2017-2480x2480

Tracklista płyty: 1. Eraser / 2. Castle On The Hill / 3. Dive / 4. Shape Of You / 5. Perfect / 6. Galway Girl / 7. Happier / 8. New Man / 9. Hearts Don’t Break Around Here / 10. What Do I Know? / 11. How Would You Feel (Paean) / 12. Supermarket Flowers

Wersja deluxe: 1. Barcelona / 2. Bibia Be Ye Ye  / 3. Nancy Mulligan / 4. Save Myself

Dyskografię Eda Sheerana zamyka na razie płyta “x” z 2014 roku. W Polsce uzyskała status diamentowy za sprzedaż ponad 100 tys. egzemplarzy. Promując ten materiał, Ed dał niesamowity koncert na stołecznym Torwarze.

Do tej pory Ed sprzedał ponad 23 mln płyt na całym świecie. Jego klipy na oficjalnym kanale na YouTubie obejrzano ponad 3,6 mld razy! Jeszcze lepiej przedstawiają się osiągnięcia streamingowe Eda. Wszystkie jego utwory odtworzono w tym formacie aż 9,4 mld razy!