Zapraszamy na niezwykły koncert Marcina Maseckiego, podczas którego artysta zagra utwory Ludwiga van Beethovena. Twórczość wybitnego kompozytora pianista zinterpretuje z zatyczkami w uszach i w specjalnych słuchawkach wygłuszających, przybliżając się w ten sposób do perspektywy samego Beethovena, który pod koniec życia był zupełnie głuchy.

Kiedy Beethoven pisał swoje ostatnie sonaty fortepianowe, był już od wielu lat całkowicie głuchy. Miało to konkretne przełożenie na jego proces kompozytorski. Jako inwalida w pewnym sensie stracił kontakt z tym, jak muzyka funkcjonuje w czasie rzeczywistym, podczas jej wykonywania. Paradoksalnie umożliwiło mu to tworzenie niezwykle oryginalnych i mocno abstrakcyjnych form, często ledwo mieszczących się w tradycyjnych możliwościach percepcyjnych – mówi Marcin Masecki.

Podczas wilanowskiego koncertu Marcin Masecki zaskoczy nie tylko słuchawkami, ale też instrumentem, który nie mieści się w żadnym kanonie wykonywania muzyki klasycznej. Artysta od lat jest związany ze swoim małym, sześciooktawowym pianinkiem, na którym koncertuje w całej Europie. Na nim również zagra Beethovena.

Jak sam podkreśla:

Wielką sprawę można przedstawić również prostymi słowami.

MARCIN MASECKI – ur. 1982, warszawiak, pianista, kompozytor, dyrygent, aktywista. Jego wirtuozowska fuzja stylistycznie odmiennych gatunków oraz przekraczanie granic między tzw. sztuką wysoką a rozrywkową stały się jego znakami rozpoznawalnymi. Jako pianista klasyczny przygotowuje obecnie album poświęcony nokturnom Chopina, które interpretuje na swoim legendarnym już pianinku – małym, średniej jakości, sześciooktawowym Kemblu. To będzie jego piąta płyta z serii klasycznej. Po stronie jazzowej muzyk od czterech lat prowadzi swój bigbend grający do tańca. Na repertuar składają się standardy z lat 30. okraszone autorskimi epizodami.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | Oranżeria
4 grudnia 2016 r., godz. 17.00
BILETY: 50 zł – bilet zwykły, 30 zł – bilet ulgowy
Można je zakupić: stacjonarnie w kasie muzeum / przez internet: www.bilety.wilanow-palac.pl