W nadchodzący weekend pianista i kompozytor Piotr Orzechowski 'Pianohooligan' dwukrotnie wystąpi w Warszawie. W piątek, 7 października w 12on14 Club zagra materiał ze swojej ostatniej solowej płyty pt. „15 Studies for the Oberek”. Dzień później, 8 października będzie bohaterem audycji w radiowej Dwójce pn. Five O’Clock w formule spotkania z publicznością połączonej z koncertem. To tam zaprezentuje przedpremierowo fragmenty nowego solowego materiału nad którym obecnie pracuje.

Warto podkreślić, że piątkowy koncert Piotra w słynnym już warszawskim klubie będzie zarazem ostatnią koncertową prezentacją nagradzanego materiału, analizującego poszczególne elementy polskiego tańca – oberka. W listopadzie zaprezentuje bowiem premierowo (11.11 – Jazz Jantar/Gdańsk; 12.11 – Studio im. W. Lutosławskiego/Warszawa; 18.11 – NOSPR/Katowice) materiał przygotowany na potrzeby nowego, dwupłytowego solowego wydawnictwa pn. „24 Preludes & Improvisations”, swą formą nawiązującego do 24 Preludiów i Fug Jana Sebastiana Bacha. O dotychczasowej drodze, inspiracjach, wyzwaniach i planach na przyszłość w sobotnie popołudnie rozmawiać  będzie z Piotrem redaktor Agata Kwiecińska podczas audycji transmitowanej na antenie Dwójki pn. Five O’Clock w godz. 17:00-19:00. Rozmowy przeplatane będą utworami wykonywanymi na żywo na fortepianie i pianie Rhodesa. Audycja zakłada udział publiczności – serdecznie zapraszamy!

Piotr Orzechowski (rocznik 1990) pianista i kompozytor Berklee College of Music, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Z powodzeniem porusza się na gruncie muzyki improwizowanej i klasycznej. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011) występuje na całym świecie, a jego albumy sygnuje m.in. Decca Classics.

Pianista porusza się z powodzeniem na gruncie klasyki i muzyki improwizowanej, nierzadko zacierając ich granice. Oprócz działalności solowej jako pianista jazzowy, występuje jako solista z wiodącymi orkiestrami polskimi, m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, czy Polską Orkiestrą Radiową.

Lider kwartetu jazzowego High Definition. Występował w składach z udziałem wybitnych postaci światowego i polskiego jazzu, takich jak Randy Brecker, Avishai Cohen, Victor Mendoza, Michał Urbaniak czy bracia Oleś. Ma na swoim koncie projekty z innymi wielkimi osobowościami świata muzyki jak m.in. Adrian Utley z Portishead, Carlos Zíngaro, Agata Zubel, Skalpel, czy Krzysztof Knittel.

Ceniony za indywidualny, rozpoznawalny styl, będący wynikiem poruszania się na pograniczu gatunków – nowoczesnej muzyki improwizowanej i współczesnej, sięgania do tradycji romantyzmu czy impresjonizmu, czerpania z nurtu sonorystycznego, a z drugiej strony odważnych muzycznych reinterpretacji.

Terminy:

07.10.2016, g. 20:30
12on14 Club
„15 Studies for the Oberek” (solo piano program)

08.10.2016, g. 17:00
Audycja Five O’Clock
Studio im. W. Szpilmana
prowadzenie: Agata Kwiecińska
wstęp wolny – wejściówki można rezerwować pod adresem: fiveoclock@polskieradio.pl