Jak mogliśmy się ostatnio dowiedzieć od Alicii Keys istnieje kilka elementów, które tworzą podstawę do tworzenia przez nią utworów. Tymi elementami są zdarzenia, które akurat dzieją się w jej życiu. Znajdą się wśród nich: złamane serce, zauroczenie, delikatność, tęsknota, cierpliwe tworzenie melodii i głos, który pozostaje pod jej całkowitą kontrolą. Wszystkie te „cegiełki” pozwoliły zbudować jej niezwykłą karierę. Chociaż jak mówi Keys, ciągle pozostaje dla niej tajemnicą jak powstają evergrenny.

Od wydania debiutanckiego albumu Alicii Keys minęło już 15 lat, to na nim znalazł się jeden z pierwszych hitów w jej repertuarze czyli „Fallin”. Keys w najnowszym odcinku filmu dokumentalnego nagranego dla NPR Music wspomina w rozmowie z Jasonem Kingiem, że pisanie nowych utworów nie stało się dla niej bardziej naukowe, i nie rozłożyła ich tworzenia na części pierwsze.

„Za każdym razem gdy piszę, nie wiem co się stanie, chociaż zawsze chce aby powstało to właśnie tak. Niektórzy artyści podchodzą do tego bardziej matematycznie, uwzględniając masę czynników, jest to dla mnie bardzo intrygujące…”.

„Są to czynniki, które czynią utwór bardziej przystępny. Dla mnie są to fortepian i głos.”

Cały wywiad znajdziecie poniżej.