Wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki etnicznej – Siostry Matkowskie – wystąpią w roli suportu na dwóch koncertach Gorana Bregovicia – w środę (7.09) we Wrocławiu i w czwartek (8.09) w Warszawie. Stołeczny koncert będzie pierwszym od 17 latscenicznym spotkaniem Bregovicia i Kayah! W kwietniu, nakładem wytwórni Sony, ukazał się debiutancki album Sióstr, zatytułowany „Lela Pala Tute”.

Kayah i Bregović wystąpią na scenie warszawskiej hali „Koło” po raz pierwszy razem od 1999 r., kiedy to zrobili furorę wspólną płytą, która z 700 tysiącami sprzedanych egzemplarzy stała się jednym z najpopularniejszych krążków w dziejach polskiej fonografii. Dzień wcześniej bałkański muzyk zagra wraz ze swym zespołem Wedding and Funeral Band we wrocławskiej hali „Orbita”.

Serbski muzyk z wielkim entuzjazmem odniósł się do pomysłu, aby to właśnie Siostry Matkowskie otwierały jego koncerty polskie. Dzięki temu publiczność będzie miała okazję porównać różne wykonania przeboju „Ederlezi” – Siostry mają w repertuarze oryginalną, romską wersję piosenki, którą fani duetu Kayah & Bregović znają pod tytułem „Nie ma, nie ma ciebie”. W środowy i czwartkowy wieczór z pewnością nie zabraknie muzycznych emocji i wzruszeń!

Justyna i Magdalena Matkowskie od wielu lat są ambasadorkami kultury romskiej na polskiej scenie muzycznej. Dziewczyny od dzieciństwa obcują z muzyką – miłość do grania i śpiewania wyniosły z domu rodzinnego. Są laureatkami licznych konkursów, przeglądów oraz festiwali piosenki. W latach 2010 – 2011 były solistkami Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno” w Gorzowie Wielkopolskim pod kierownictwem Edwarda Dębickiego.

Siostry wykonują tradycyjną muzykę cygańską oraz muzykę bałkańską. Nie jest to jednak brzmienie biesiadne, a ambitne melodie z emocjonalnym przekazem. Można usłyszeć w nim charakterystyczne dla muzyki węgierskiej orkiestry smyczkowe, dla muzyki rosyjskiej gitarowe brzmienia eklektyczne połączone z elementami flamenco.

W czasie koncertów Matkowskie nie tylko śpiewają, ale również tańczą, wprowadzając publiczność w klimat cygańskiej zabawy. Siostry poza sceną również zaangażowane są w sprawy kultury cygańskiej i polskiej. Są absolwentkami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Justyna jest doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pełnomocnikiem Wojewody Dolnośląskiego d.s. Mniejszości narodowych i etnicznych, a Magdalena uczy cudzoziemców języka polskiego.