W tym roku fanów jazzu uczestniczących w „Chmielakach Krasnostawskich” zapraszamy w nowe miejsce. Koncert „Jazz z pianką” po raz pierwszy odbędzie się na scenie usytuowanej przed odrestaurowanym Dworkiem Starościńskim. Początek koncertu, na którym zagra Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio o godz. 20:00.

Celem nowego projektu Pawła Kaczmarczyka jest popularyzacja zapomnianych kompozycji Henryka Warsa i Bronisława Kapera. Odbywa się to przez pokazanie ich w nowych, niebanalnych aranżacjach, umiejętnie połączonych z elektroniką i scrach’ami legendy polskiej sceny dj-skiej Mr.Krime’a. Audiofeeling Trio poddaje oryginalne utwory twórczej, eksperymentalnej dekonstrukcji, nadając im nowy, niebanalny szlif. Zaskakujące brzmienie projektu niesie ze sobą wspomnienie dawnych, pięknych melodii w niebanalnej, hipnotycznej aurze.

Koncert „VARS&KAPER – DeconstructiON” to połączenie korzeni polskiego jazzu, głęboko tkwiących w muzyce filmowej dwóch wspomnianych kompozytorów z muzyką tu i teraz. To wpadające w ucho piękne, słowiańskie melodie narysowane współczesną kreską. To także szukanie części wspólnej pomiędzy dj-em i aurą akustycznego trio.

Bronisław Kaper i Henryk Wars to jedni z pierwszych Polaków, którzy współtworzyli sukces amerykańskiego kina. Ich kompozycje zabrzmiały w ponad dwustu produkcjach. Choć przyczynili się do rozwoju hollywoodzkiego filmu, ich nazwiska w Polsce nie są szerzej znane. Kaper jest autorem słynnych jazzowych standardów: „On Green Dolphin Street” i „Invitation”. Jest także zdobywcą „Oskara” za za najlepszą muzykę w filmie „Lili”. Z kolei Henryk Wars ma na koncie takie międzywojenne szlagiery jak: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Zimny Drań” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

Te i wiele innych utworów Paweł Kaczmarczyk (fortepian) wykona z towarzyszeniem: Kuby Dworaka (kontrabas), Dawida Fortuny (perkusja)