Niektórzy wokaliści mają prawdziwy dar: potrafią przenosić nas w odległe, niezapomniane miejsca i zostawiać ślad w naszych sercach i umysłach od pierwszego dźwięku! Benjamin Clementine jest bez wątpienia jednym z nich! Zapraszamy do lektury rozmowy z artystą.

Jesteś obecnie w trakcie letniej trasy koncertowej, w ramach której występujesz w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Nie wystąpisz jednak w Polsce. Czemu?

Naprawdę nie wiem, może coś się zmieni w tej kwestii. W kwietniu zagrałem w Polsce podczas rozdania nagród Fryderyków. Nie widziałem całej gali, ale wystąpiłem na żywo w jej trakcie. To było fajne doświadczenie.

W tym samym czasie wydałeś reedycję swojego ostatniego albumu pt. „At Least for Now”, na którym znalazły się cztery nowe kawałki. Jednym z nich jest singiel „I Won’t Complain” (Nie będę narzekał). O czym opowiada ten numer?

O nie narzekaniu *śmiech* Swego czasu narzekałem na wiele rzeczy: na moje pochodzenie, na to, że urodziłem się w tej, a nie innej rodzinie, że urodziłem się nie w tym czasach, co powinienem. Narzekałem na edukację, miłość…

Co się stało, że przestałeś narzekać? 

Wciąż to robię, ale zdałem sobie sprawę z tego, że to nie jest rozwiązanie. Dlatego o tym śpiewam.

Co zatem jest rozwiązaniem?

Najważniejsze jest to, żeby robić to, co się robi. Jeśli naprawdę kochasz to, co robisz, ludzie też to pokochają.

Polscy fani naprawdę Cię kochają i bardzo często zapraszają Cię do Polski. Co to dla Ciebie znaczy?

To miłe tu wracać. Nie mogę się doczekać, kiedy zagram tu swój własny, solowy koncert. Macie tu świetnych ludzi i kochaną publiczność.

Wracając do reedycji płyty „At Least for Now”. Drugą nową piosenką, oprócz dwóch wykonań „na żywo”, jest piosenka „Pound Sterling”. Jaka historia kryje się za tym utworem? 

Pewnego razu szedłem do Rotterdamy. Nie miałem biletu, więc postanowiłem iść piechotą do miasta. Zajęło mi to dziesięć godzin. Piosenka opowiada o tej drodze. O tym, że idziesz spełniać swoje marzenia, o nadziei. Jeśli chcesz coś osiągnąć, dojść do czegoś, musisz mieć nadzieję.

Bardzo dużo mówisz o nadziei, jesteś bardzo wrażliwy i spokojny. Skąd bierzesz ten spokój?

Jestem po prostu zmęczony *śmiech* Taki już jestem.

Ostatnio dostałeś Nagrodę Mercury. Jak się czujesz jako posiadacz tej statuetki? 

To jest prestiżowa nagroda, byłem zaskoczony, że ją otrzymałem. Dało mi to więcej energii do tworzenia muzyki. To miłe, kiedy ludzie doceniają twoją pracę. Ale nagrody nie są moim celem, nie poświęcam im dużo uwagi. Ja po prostu chcę robić muzykę i uszczęśliwiać ludzi. Nagrody nie zmieniają sposobu, w jaki tworzę muzykę. Ale po otrzymaniu statuetki zwiększyło mi się grono słuchaczy, dostaję też więcej wiadomości od swoich fanów itd.

Mimo wszystko życzę Ci większej liczby nagród. Kiedy możemy spodziewać się nowego materiału, nowych utworów? 

Mam nadzieję, że uda mi się wydać nową płytę pod koniec tego roku albo na początku następnego. Na nowym albumie będę śpiewał o problemie z terroryzmem. Musimy o tym rozmawiać.

Czy myślisz, że artyści mogą zmienić sytuację na świecie? 

Każdy może, bo wszyscy jesteśmy przerażeni i boimy się o swoją przyszłość.

Mamy ku temu powody… 

Dokładnie. Śpiewam o tym, co mnie porusza. Ostatnie ataki terrorystyczne w Paryżu czy Brukseli bardzo mnie poruszyły. To jest właśnie powód do tego, że musimy o tym rozmawiać i starać się znaleźć rozwiązanie, ratunek.

ENGLISH

You’re on summer tour across US and Europe, but you won’t perform in Poland. Why?

I really don’t know, why. Maybe something will change. I played in Warsaw in April during Fryderyk Chopin’s Awards Gala. I don’t really see whole show, but I performed live during it. It was good experience.

You released the re-edition of your last album „At Least for Now” with four news tracks. One of them is „I Won’t Complain”. What’s this song about?

It’s about not complaining *laughs* I used to complain a lot: about my origin, about that I was born in my family, about that I was born in the wrong time, about my education, about love…

So what’s happened that you stopped complaining?

I still do, but I realised that it’s not the answer. That’s the reason that I sing „I Won’t Complain”.

What’s your answer then?

Do what you do, it’s the most important thing. If you really love what you do, people will love it too.

Polish people really love you and inviting you so many times. What does it mean to you?

It’s nice to come back here. I can’t wait to play my solo, own show in Poland. There’re really great people and lovely audience.

Backing to re-edition of your album, second song you’d put there, is „Pound Sterling”. What’s the story behind this song?

I was walking to Rotterdam, Holland. I didn’t have a ticket, so I started walking to this city. It took me 10 hours. The song tells about my way to this place. It’s about walking to making your dreams come true, about hope. If you want to get something, you can if you have a hope.

You’re talking a lot about hope, you also really calm person. Where do you get your calmness from?

I’m just tired *laughs* It’s just what I am.

Recently you got Mercury Prize. How do you feel about having this award?

It’s prestigous, I was surprised when I received it. It gives me power to do more music. It’s good when people appreciate your work. But awards aren’t my attention or my goal. I just want to make music and make people happy. Awards aren’t changing anything in the way I do music. But after receiving this award more people started to listen to my music. I received more messages from my fans etc.

I wish you more awards anyway. When you’ll give your fans new songs, new material?

I hope it’s gonna be in the end of this year or at the beggining of the next year. I’m gonna sing about terrorism. We have to talk about that.

But do you think artists can change the situation?

I think everyone can. We’re all scared and fear about our future.

We have a reason to be scared…

Exactly. I sing about what’s touching me. Recent attacks in Paris and Brussels touched me really hard. So that’s the reason we have to talk about that and try to solve this.