Trzech muzyków – Szymon Klima, Piotr Wyleżoł i Adam Kowalewski –postanowiło w niezwykły, klasyczno-jazzowy sposób zinterpretować dzieła Witolda Lutosławskiego. Zaprezentują swój klasyczno-jazzowy projekt 30 czerwca w Warszawie. Spiritus movens całego przedsięwzięcia to Szymon Klima, który wcześniej słynął z osiągnięć na polu muzyki klasycznej. Teraz zaangażował się w urzeczywistnienie prekursorskiej koncepcji przełożenia dzieł Lutosławskiego na język jazzowy oraz połączenia różnych stylów muzyki.

„Preludia taneczne” – w oryginale napisane przez Lutosławskiego na klarnet z fortepianem – zyskują w nowej interpretacji niepowtarzalne brzmienie i zaskakujące nieklasyczne oblicze. Warto zauważyć, iż w linii klarnetu zostaje w całości tekst oryginalnie napisany przez Lutosławskiego, ale w wykonaniu Trio wzbogacony jest licznymi improwizacjami jazzowymi. Projekt „Lutosławski Retuned” współtworzą także utwory, które kompozytor skomponował pod pseudonimem Derwid (piosenki, tańce, liryczne ballady i folk), które w interpretacji Klima-Wyleżoł-Kowalewski budzą skojarzenia z jazzowymi standardami, uwypuklając wszechstronność i ekspresyjność Lutosławskiego.

Wykonawcy:
Szymon Klima – klarnet
Piotr Wyleżoł – fortepian
Adam Kowalewski – kontrabas, gitara basowa

Szymon Klima – klarnecista, już jako czternastolatek okrzyknięty w londyńskiej prasie „Prodigy of Poland”. Od tamtego czasu nagradzany gorącymi owacjami na stojąco w Polsce, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Występował jako solista m.in. z: Sinfoniettą Cracovia, Capellą Cracoviensis, Capellą Bydgostiensis, Polish Chamber Ensemble, Robym Lakatosem, Philippem Cuperem, Davidem Campbellem, José Maria Florêncio, Piotrem Baronem.

Piotr Wyleżoł – kompozytor, pianista, ceniony aranżer i producent muzyczny współpracujący m.in. z Nigelem Kennedym, Ewą Bem czy Januszem Muniakiem.

Adam Kowalewski – kontrabasista i gitarzysta basowy na co dzień koncertujący na wszystkich ważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii, Australii czy Izraelu i mający w swoim dorobku artystycznym współpracę u boku takich gwiazd jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie czy Steve McCraven.

Projekt, który powstał dzięki staraniom Szymona Klima został zarejestrowany na płycie, która – pod tytułem „Lutosławski Retuned” – została wydana nakładem wydawnictwa Hevhetia w zeszłym roku. Jej odbiór był znakomity: ukazało się wiele entuzjastycznych recenzji w międzynarodowych mediach, w których chwalono zarówno oryginalny pomysł, jak i mistrzowskie wykonanie trójki wybitnych muzyków.

Repertuar ten był już wielokrotnie wykonywany w Polsce, ale przede wszystkim zagranicą: na prestiżowych scenach Kairu, Budapesztu, Kaliningradu czy Wiednia.

Organizator: Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Cracovia Andante

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego