Już po raz dwunasty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach, festiwal młodych, wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej, improwizowanej i pokrewnych.

Wszystko po to, by propagować nowe twarze, nowe zjawiska w muzyce. Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club odbędzie się w dniach 5 – 13 sierpnia 2016 w Runiach Teatru Victoria w Gliwicach, miejscu magicznym. W sumie 8 koncertów realizowanych w dwa pierwsze weekendy sierpnia, a dokładnie w piątki i soboty. Każdego wieczoru odbędą się po dwa koncerty: pierwszy rozpocznie się o 19:00, a drugi o 21:00. W dniach 5 – 13 sierpnia zostaną także przeprowadzone warsztaty muzyczne prowadzone w kilku klasach instrumentalnych.

Jazz w Ruinach to nie tylko muzyka, ale również platforma łącząca współczesną grafikę i plakat. Mowa o wystawie prac młodych twórców z całego świata organizowanej przy współpracy z Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ekspozycja będzie dostępna od 5 do 20 sierpnia 2016 r.

Miejsce: Ruiny Teatru Victoria, Aleja Przyjaźni 18, Gliwice
Więcej informacji: www.jazzwruinach.pl oraz na www.facebook.com/jazzwruinach.

Program:

  • 5 sierpnia 2016

godz. 18:00 – koncert na tarasie Zespół Jazzowy PSM w Gliwicach (kierownictwo: Jarek Spałek)
godz. 19:00 – otwarcie wystawy
Współpraca – Zakład Projektowania Graficznego Instytut Sztuki UŚ w Cieszynie. Kurator: Tomasz Kipka
19:15 – Kinga Głyk Trio
21:00 – Dominika Zioło Quartet

  • 6 sierpnia 2016

19:00 – Vehemence Quartet
21:00 – Piotr Budniak Essential Group

  • 12 sierpnia 2016

19:00 – Tenpasten
21:00 – HoTS

  • 13 sierpnia 2016

19:00 – chuffDRONE (Austriackie Forum Kultury)
21:00 – Confusion Project

5 – 12 sierpnia warsztaty muzyczne

Kinga Głyk Trio
19 letnia gitarzystka basowa prowadząca własny jazzowo-bluesowo-funkowy zespół. Stała się odkryciem krajowej sceny za sprawą debiutanckiego albumu „Rejestracja”, który dostał bardzo dobre recenzje od m.in.: Radiowej Trójki, „Jazz Forum” i „Twój Blues”. Światowej sławy pianista Adam Makowicz powiedział o niej: „Jej muzyczne zdolności już dzisiaj pozwoliły jej zapisać się na stałe w historii polskiego jazzu”.

W 2015 w ankiecie jazz top i blues top została nominowana w kategoriach: „Nowa nadzieja”, „Gitara basowa” oraz „Odkrycie roku”. W lutym 2016 Kinga nagrała swoją drugą autorską cd live „Happy Birthday”.

Kinga Głyk mimo swojego młodego wieku zagrała ponad 100 koncertów w Polsce i zagranicą. Miała przyjemność muzykować z takimi artystami jak: Jr Robinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Anthimos Apostolis, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba (Mate.o), Marek Dykta czy Piotr Wyleżoł.

Ziolo_1

Dominika Zioło Quartet
Wokalistka, kształciła swój warsztat na Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Wokalno–Aktorski). Ma za sobą koncerty na wielu festiwalach m. in.: Viena Music Festival, United Europe Jazz Festival, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Jazz am Hof.

W ramach promocji debiutanckiej płyty „Między nami” zagrała koncerty na antenie Radia dla Ciebie, Radia Łódź, gościła w programach „Muzyczna Jedynka” Programu 1 Polskiego Radia, „Ale jazz” Radio dla Ciebie, „Jazzy monday” Radio Łódź i innych rozgłośni radiowych, „Kawa czy herbata” TVP 1, Teleexpress, Quadrans qltury TVP Warszawa, udzieliła wywiadów dla „Lounge Magazyn”, „Świat Elit”, a pozytywne recenzje płyty ukazały się m. in. w: „Audio” i „Jazz Forum”.

Debiut płytowy Dominiki Zioło o nieprzypadkowym tytule „Między nami” to muzyczna opowieść o relacjach najbliższych sobie osób. Przewrotne, ale i poruszające teksty, akustyczne brzmienia, latynoskie rytmy, nastrojowe melodie w połączeniu ze zmysłowym głosem wokalistki zabiorą słuchacza w niezapomnianą podróż po zakamarkach kobiecej duszy.

Płyta, w której nagraniach wziął udział ponad 10 osobowy zespół muzyków, jest owocem współpracy z Dominikiem Rosłonem, odpowiedzialnym za warstwę muzyczną oraz Wojciechem Byrskim, autorem tekstów. Sama wokalistka jest również autorem słów
do dwóch piosenek, jak i współkompozytorem części utworów znajdujących się na płycie. Warto również zwrócić uwagę na nazwiska Bogdana Olewicza oraz Bernarda Maseli, którzy mieli wpływ na powstanie krążka.

Vehemence Quartet
Gwałtowność, żywiołowość, spontaniczność. Jak sama nazwa wskazuje tymi słowami można określić muzykę kwartetu w składzie: Wojciech Lichtański – saksofon altowy / Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy / Alan Wykpisz – kontrabas / Szymon Madej – perkusja

Zespół Vehemence (fon: Viimens) Quartet to Laureaci:
– Grand Prix na Tarnów International Azoty Jazz Contest 2014
– Grand Prix 51. Jazz nad Odrą 2015.

Na festiwalu Jazz Nad Odrą spośród 8 zespołów jury pod przewodnictwem Lee Konitza przyznało Grand Prix właśnie Vehemence Quartet podkreślając:

„świetne brzmienie, współpracę frontmanów przy solidnym fundamencie sekcji rytmicznej”.

Kwartet prezentuję autorski program podany przez już utytułowanych muzyków młodego pokolenia, którzy mają na koncie współpracę z takimi postaciami jak: R. Brecker, E. Henderson, J. Muniak, P. Wojtasik, G. Nagórski, J.Kochan, Adzik Sendecki czy Janusz Stefański. Wyjątkowe i jednolite brzmienie frontmanów w połączeniu z nadzwyczaj energiczną sekcji rytmicznej sprawia, że zespół brzmi niezwykle unikatowo, tym samym wprowadzając słuchacza w rodzaj muzycznego transu i wspólnej podróży. W 2015 roku nakładem ForTune Records ukazała się debiutancka płyta zespołu pod tytułem „anomalia”.

Piotr Budniak Essential Group
Skład: Wojciech Lichtański – saksofon altowy / Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy / Szymon Mika – gitara / Kajetan Borowski – fortepian / Alan Wykpisz – kontrabas / Piotr Budniak – perkusja

Essential Group to sekstet złożony z najlepszych polskich młodych muzyków jazzowych, którzy oprócz ogromnych osiągnięć takich jak zwycięstwa w licznych konkursach (m.in. Jazz Hoeilaart, EuropaFest, Jazz Nad Odrą, Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa, Krokus Jazz Festiwal), wspólne koncerty z legendami jazzu (m.in. Randy Brecker, Eddie Henderson. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jacek Kochan czy Adam Kawończyk), wiele nagranych płyt (m.in. „Bukoliki” – High Definition Quartet, „Popyt” – Pałka/Mika Quartet, „Anomalia” – Vehemence Quartet, czy „Hopasa” – High Definition Quartet) pojawiają się wysoko w corocznych ankietach opiniotwórczego magazynu Jazz Forum.

Essential Group to zespół otwarty na nowe wyzwania i eksperymenty – koncertował z gościnnym udziałem takich znakomitych muzyków jak Piotr Wojtasik, Adam „Szabas” Kowalewski, Dániel Varga (Węgry), Agnieszka Musiał, czy znany z The Voice Of Poland Michał Sobierajski.

Tenpasten_1

Tenpasten
Modern jazz, free improvisation, contemporary classical music.
Skład: Alex Clov (US) – alto sax / Alessio Zucca (IT) – piano / Piotr Wojnarowski (PL) – double bass / Liliana Zieniawa (PL) – drums

Kwartet powstał wiosną 2015 roku. Celem tej grupy jest rozwój własnego języka muzycznego, jak i eksplorowanie kompozycji współczesnych mistrzów jazzu. Brzmienie kwartetu łączy liryzm z fragmentami odważnego, atonalnego grania. Mimo że są skłonni do bezkompromisowego przekraczania wszelkich podziałów i zasad, ich muzyka ciągle pozostaje w służbie kompozycji.
Grupa po raz pierwszy pojawiła się publicznie w maju 2015 roku, prezentując głównie oryginalne kompozycje. Jest to międzynarodowy projekt, jednak wszyscy członkowie spotkali się w Krakowie, gdzie zaczęli wspólnie pracować nad swoimi oryginalnymi koncepcjami. Ich muzyka jest mieszanką różnorodnych wpływów, począwszy od sceny chicagowskiej, przez melodie inspirowane klasyką i minimalizmem, aż do prawdziwie punkowej ekspresji. Zespół do tej pory wystąpił przed polską i włoską publicznością, dając koncerty w miastach południowej Polski, północnych Włoch i na Sardynii.

HoTS
Skład: Mikołaj Poncyljusz – gitara / Radek Nowak – trąbka / Bartosz Tkacz – saksofon tenorowy / Adam Prokopowicz – kontrabas / Jakub Kinsner – perkusja

Zespół powstał w 2011r. jako efekt poszukiwania własnego brzmienia, nowoczesnego, nawiązującego do tradycji europejskiego jazzu, ale będącego przede wszystkim wyrazem ich wyobraźni i wrażliwości muzycznej. Muzyka HoTS to wyłącznie autorskie kompozycje lidera zespołu Mikołaja Poncyljusza. Płyta, wydana w lutym 2015r., jest owocem przyjaźni artystycznej i wspólnej muzycznej wyobraźni. Opowiada o prostych rzeczach – miejscu urodzenia, fascynacji serialem filmowym, inspiracjach muzycznych, o miłości.

chuffdrone_4

chuffDRONE
Skład: Astrid Wiesinger – saksofon altowy i sopranowy / Lisa Hofmaninger – saksofon soprawnoy/klarnet basowy / Hubert Gredler – fortepian/wokale / Judith Ferstl – kontrabas / Judith Schwarz – perkusja

Muzycy austriackiego kwintet legitymują się różnorodnymi korzeniami muzycznymi, co owocuje odmiennym podejściem do jazzu każdego z członków zespołu. Ich muzyka, pełna zespołowych i indywidualnych improwizacji zarówno opiera się na znanych formach, jak i podąża nowymi ścieżkami.

Confusion Project
Trio jazzowe z Trójmiasta, występujące w składzie: Michał Ciesielski – fortepian / Adam Golicki – perkusja / Piotr Gierszewski – gitara kontrabasowa

Ambicją zespołu jest ukazanie muzyki Jazz-Fusion w świeżej, zwiewnej, tryskającej pomysłami odsłonie. Na ogólny wyraz muzyki Confusion Project składają się niebanalne, rozbudowane kompozycje czerpiące z szerokiej palety stylistyk oraz wspólne dążenie muzyków do tego, aby zachować w swojej grze balans między błyskotliwością i humorem, a subtelnością i intymnością.

Trio ma na swoim koncie koncerty na takich festiwalach, jak: Komeda Jazz Festival 2013, Ladies Jazz Festival 2014, Gdańskie Noce Jazzowe 2014, Experyment 2015. W 2014 roku wystąpili w finale European Jazz Contest, jako jeden z 4 najlepszych zespołów jazzowych z całej Europy. W 2014 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana „How to Steal a Piano?”, a w grudniu 2015 roku druga płyta: „The Future Starts Now”.