Płyta „The Taste of The World” to suma doświadczeń Macieja Kądzieli, zgromadzonych w trakcie kilkuletniego pobytu poza Polską. Spotkania z przedstawicielami wielu środowisk twórczych, zainspirowały go do napisania zupełnie nowej muzyki, która wypełnia album.

www.youtube.com/watch?v=DBkWjA1CKEY

Ostanie trzy lata spędził w stolicy Danii – Kopenhadze. To właśnie w tym mieście powstał kwartet. Olle Dernevik, Johannes Vaht oraz Artur Tuźnik swoją kreatywnością sprawili, że kompozycje zawarte na płycie nabrały niezwykłej formy, często daleko odbiegającej od początkowej koncepcji.

Bardzo ważnym punktem tego projektu jest udział Grzecha Piotrowskiego, muzyka którego Maciej bardzo ceni.

maciej kadziela cover

Maciej Kądziela – ur. 3 kwietnia 1990 roku, pochodzący z Opoczna saksofonista jazzowy, kompozytor, absolwent akademii muzycznej Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Wyróżnia go specyficzne brzmienie saksofonu oraz styl improwizacji.

Podczas swojej edukacji Maciej postanowił skupić się na odnalezieniu własnego stylu opartego na najciekawszych brzmieniach, wywodzących się z różnego rodzaju kręgów muzyki improwizowanej. Warto również wspomnieć, że dużą rolę w kreacji jego artystycznego świata odbyła muzyka ludowa z okolic miejscowości w jakiej się urodził Opoczna. Maciej zawsze był artystą odważnym i nie bał się łączyć ze sobą przeróżnych stylów muzycznych. Nie ważne czy to był Rock n Roll czy melodyjne oberki z Opoczna, zawsze znalazł drogę aby coś niesamowicie odmiennego ze sobą połączyć!

Poprzez muzyczne eksperymenty, młody muzyk postanowił skupić się na jego własnych projektach które w najoczywistszy sposób mogą opisać jego muzyczną osobowość. Połączenie oberków z kopenhaską awangardą czy prostych melodii, ubranych w polimetryczne rytmy tworzą fundament jego wizji artystycznej.

Maciej jest laureatem wielu nagród i konkursów jako solista oraz lider zespołu. Wraz z zespołem Tuźnik/Kądziela Quartet zdobył Grand PRiX jednego z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych jakim jest „Jazz Nad Odrą” w 2011 r.

Jako solista jego styl improwizacji nagrodzony został na:

  • Novum Jazz Festiwal Krokus Jazz Festiwal Azoty Tarnów Jazz Festiwal
  • Grand Prix RCK Pro Jazz Festiwal z Tuźnik/Dobosz/Kądziela Trio
  • II nagroda na Krokus Jazz Festiwal z Kądziela/Zagórski/Kostka Trio
  • Nagroda specjalna na Azoty Tarnów Jazz Festiwal
  • Spacial Prisen på UNG Nordic Jazz Contest

Podczas swojej kariery, Maciej współpracował z wieloma czołowymi przedstawicielami Jazzowego rynku muzycznego jak np: Brad Mehldau, Jeff Balard, Kasper, Tranberg, Randy Brecker, Marc Bernstein, Bob Gullotti, Chris Chick, Jakob Bro, Bill Steward, Tony Malaby, Jerzy Główczewski, Piotr Baron, Grzech Piotrowski.