11 maja w Teatrze Capitol w Warszawie obędzie się koncert charytatywny na rzecz legendarnego polskiego perkusisty Janusza Stefańskiego. W koncercie „dla przyjaciela” wystąpią m.in.: Tomasz Stańko i RGG, Piotr Baron Quartet, Ewa Bem, Robert Majewski i Andrzej Jagodziński Trio, Wojciech Karolak, Marcin Wasilewski Trio, Sebastian Karpiel Bułecka i Atom String Quatet, Adam Pierończyk i Krzysztof Knittel, Straszni Panowie Trzej oraz Henryk Miśkiewicz i Adam Lewandowski, a także Stanisław Słowiński Quintet.

unnamed

JANUSZ MARIA STEFAŃSKI – perkusista, kompozytor, leader, pedagog. Urodzony 14 czerwca 1946 w Krakowie, zaliczany jest do grona najwybitniejszych perkusistów jazzowych w Europie. W ciągu przeszło 50-letniej pracy jako perkusista, kompozytor i bandleader zdobył międzynarodowe uznanie muzyków i krytyków muzycznych. Zadebiutował w roku 1966 na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu z zespołem Zbigniewa Seiferta. Następnie współpracował z czołowymi polskimi zespołami, m.in. Tomasz Stanko Quintet, Studio Jazzowe Polskiego Radia pod dyr. Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, The Quartet (Tomasz Szukalski, Sławomir Kulpowicz, Paweł Jarzębski), z którym to koncertował w 1980 roku w słynnym klubie Village Vanguard w Nowym Yorku. Od 1973 roku współpracował również z kilkoma grupami w Niemczech i Austrii, jak m.in. Hans Koller Free Sound, Radio Jazz Group Stuttgart, Zbigniew Seifert Variouspheres. W 1981 roku podpisał kontrakt z Vienna Art Orchestra, z którą w ramach europejskiej trasy koncertowej wystąpił na Jazz Jamboree (1981) i Zaduszkach Jazzowych w Krakowie. Ogłoszenie stanu wojennego zaskoczyło Janusza Stefańskiego we Frankfurcie nad Menem. Od tego czasu mieszka w Niemczech wraz z żoną – artystką malarką – oraz dwoma córkami.

W ciągu ostatnich 35 lat pobytu w Niemczech grał w takich zespołach jak: Polski Jazz Ensemble (Leszek Żądło, Vladyslav Sendecki, Bronisław Suchanek), Wolfgang Lackerschmid Mallet Connection, Heinz Sauer Quartet, Manfred Bründel Basslap, Emil Mangelsdorf Quartett. Współpracował ponadto z takimi muzykami jak: Wolfgang Dauner, Georg Grunz, Karl Berger, Michael Herr, Joachim Kühn, Ken Werner, Joachim Kaufmann, Jan Jarczyk, Jasper van’t Hof, Bob Degen, Joerg Reiter, Joachim Kaufmann, Carla Bley, Dave Friedman, Frank Tusa, Rick Rosie, Vitold Rek, Steve Swallow, Miroslav Vitous, Albert Mangelsdorff, Woody Shaw, Kenny Wheller, Ack van Rooyen, Jack Walwarth, Harry Beckett, Matthias Schubert, Adam Pierończyk, Christof Lauer, John Tchicai, Dave Liebman, Carlos Ward, Charlie Mariano, Paul Heller. Brał również udział w nagraniach archiwalnych Big Bandu Radia NDR.

W latach 2009 – 2010 odbył tournée koncertowe po Kanadzie i USA jako członek International Polish Jazz Group. Od kilku lat prowadzi również własny zespół Janusz M. Stefanski JazzArt.

Obok szeregu nagrań zrealizowanych dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Czechach, Węgrzech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Danii, Niemczech i Kanadzie Janusz Stefański nagrał ponad 75 albumów, wystąpił na ponad 120 najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie, Indiach i Kanadzie, skomponował również muzykę do trzech filmów dla niemieckiej telewizji. Był ponadto inicjatorem, organizatorem i dyrektorem artystycznym koncertów zamykających Targi Książki 2000 we Frankfurcie nad Menem oraz German-Polish Jazz Jamboree 2005 w tym samym mieście, z udziałem 30 muzyków jazzowych z obu krajów.

Janusz Maria Stefański jest laureatem Nagrody Jazzowej 2003, przyznanej przez Ministerstwo Nauki i Sztuki w Wiesbaden. Od 1993 roku jest wykładowcą w klasie perkusji i teorii rytmu na Wydziale Jazzowym Wyższej Szkoły Muzycznej przy Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji. W lutym 2009 został uhonorowany tytułem Profesora tej uczelni.

W 2015 roku u artysty zdiagnozowano nowotwór złośliwy.

Koncert w Teatrze Capitol w Warszawie odbędzie się 11 maja o godz. 19.00 (ul. Marszałkowska 115, wejście od ul. Przechodniej) / bilety w przedsprzedaży: 79 PLN:
http://teatrcapitol.biletyna.pl/index/index/month/201605
http://teatrcapitol.biletyna.pl/event/view/id/29221

Dzień później – 12 maja – koncert zostanie powtórzony w Jazz Klubie Dzyga we Lwowie.
Środki na leczenie muzyka można również wpłacać na specjalne konto Polskiej Fundacji Muzycznej:
03 1140 1977 0000 2634 0600 1009.

Szczegóły: www.polskafundacjamuzyczna.blogspot.com