Przed nami szósta edycja Enter Enea Festival, dwudniowego, muzycznego spotkania w plenerze, w repertuarze dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. Na koncertach spotkamy się wieczorami 24 i 25 maja w Poznaniu, jak zawsze, nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Enter Enea Festival 2016

Po piątej edycji festiwalowych spotkań, gdzie silną dominantą płynącą ze sceny były teksty Juliana Tuwima i Mirona Białoszewskiego, Leszek Możdżer w swoim programie wraca do czysto-muzycznego brzmienia prezentując publiczności panoramę swoich inspiracji. Możdżer zaprosił na scenę trzy kwartety, orkiestrę, a sam zagra w dwóch muzycznych projektach na trio. Możemy więc jednocześnie odmieniać konfiguracje przez gatunki, a następnie szukać wśród nich wspólnych mianowników.

Tradycyjnie Festiwal rozpocznie koncert młodego polskiego lidera z zespołem. Wieczór zainauguruje Jakub Płużek Quartet, który pięknie łączący faktor młodości i poszukiwania z posłuszeństwem wobec klasyki i korzeni gatunkowych. Na zakończenie tego samego dnia słuchaczy zahipnotyzuje, poruszy i jednocześnie ukoi Zohar Fresco Quartet. Fresco zagra materiał z pierwszej płyty swojego kwartetu pt. „Tof Miriam”, gdzie finezyjnie łączy etniczne brzmienia, żonglowanie rytmem i prawdziwie jazzową improwizację w której doskonale odnajdują się jego towarzysze. Pomiędzy klasyką, a rdzennym korzeniem uplasować należy koncert wiedeńskich wirtuozów improwizacji na kwartet smyczkowy. Znani ze scenicznej charyzmy bazującej na precyzji wykonania, muzycy radio.string.quartet zakończą Festiwal, skupiając niczym w soczewce emocje dwóch poprzedzających koncertów. Energię publiczności rozbudzi drugiego dnia porywający koncert Nikola Kołodziejczyk Orchestra. Sam lider: kompozytor, dyrygent i pianista, mówi że zaprosił do dwudziestoczteroosobowego składu muzyków z trzech krajów, o trzech różnych muzycznych zapleczach: klasycznym, mainstreamowym, oraz freejazzowym. Na płycie i w scenicznym wydaniu, te różnorodne inspiracje układają się jak w kalejdoskopie. W składzie powiększonym o chór ptaków znad Jeziora Strzeszyńskiego zauroczą każdego.

W obydwa wieczory festiwalu na scenie usłyszymy projekty Leszka Możdżera. W tym roku będą to dwa tria. Pierwsze, będące próbą powrotu do idei jazzu środka, gdzie obok Możdżera zobaczymy niemieckiego basistę Dietera Ilga i amerykańskiego, ale zakorzenionego w Polsce perkusistę Erica Allena. Drugie, które poszukiwania kieruje bardziej na tory emocji i impresji, zawsze silnie umocowanych w muzycznym warsztacie. W środę usłyszymy bowiem wspólny koncert Leszka Możdżera, uwielbianej w Polsce czeskiej artystki Ivy Bittowej i Oskara Töröka. Będzie to ponowne spotkanie muzyków po latach, w trakcie których muzyczne ścieżki każdego z nich rozwijały się w innych kierunkach. Publiczność Enter Enea Festival będzie uczestniczyć w jedynym koncercie tego składu w Polsce.

Wspólnych mianowników mamy więc wiele, od etnicznych inspiracji dla Zohara Fresco i Ivy Bittowej, przez pierwiastek młodości i poszukiwania charakterystyczny dla Płużka i Kołodziejczyka, precyzję warsztatu dla radio.vienna.string.quartet i absolutnie poddanego rytmowi zespołu Fresco, umiłowania tradycji jazzu wrażonej w utworach nowego tria Leszka Możdżera i koncercie Jakuba Płużka, rozmachu scenicznego Nikoli Kołodziejczyka i sceniczną ekspresję wiedeńskiego kwartetu, aż do koncentracji, którą dzielić będziemy słuchając niezwykle kameralnych w doświadczeniu koncertów Możdżer/Bittowa/Török i Zohar Fresco Quartet. Bez wątpienia najwyższej jakości warsztat muzyczny – zarówno na poziomie wykonania, jak i kompozycji będzie zamykał Festiwalową konfigurację w nawiasie spójności.

Preludium koncertowych doświadczeń będzie podwójny wernisaż Maurycego Gomulickiego, uznanego grafika, fotografa, autora instalacji i krótkich form filmowych, zaproszonego przez Katarzynę Jankowiak-Gumną do przedstawienia dwóch projektów Nightflight to Venus w ABC Gallery i Candy Sticks w Visual Parku nad Jeziorem Strzeszyńskim. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, o godz.19. w ABC Gallery. Candy Sticks będzie koleją instalacją artystycznego projektu Visual Park, realizowanego przez ABC Gallery od 2013 roku. W ubiegłym roku do kolekcji dołączył „Obraz Pożerający Narzędzia Rekreacji” Bartosza Kokosińskiego, gigantyczny, przeskalowany obraz, zawieszony na elewacji budynku Motelu Stzrzeszynek.) Spacerując w okolicy plaży można też zobaczyć dzieła: Space Delusions Filipa Wierzbickiego-Nowaka, Malum Cyryla Zakrzewskiego, Tension Sławomira Sobczaka, Sen Guliwera Andrzeja Bednarczyka, Axis Sławomira Brzoski, Struktury ulotne Piotra Korzeniowskiego i Niedźwiedzicę, czyli rzeźbę – relikt przeszłości, nieznanego autora, powstałą prawdopodobnie w latach 70 – tych XX wieku, w trakcie odbywającego się nad jeziorem pleneru.

Współistnienie natury, muzyki i sztuki jest doceniane zarówno przez publiczność Festiwalu jak i artystów odkrywających okolice poznańskiego jeziora i jego niepowtarzalną atmosferę. Sześcioletnia historia festiwalu założonego przez Jerzego Gumnego w ramach działań Fundacji „Europejskie Forum Sztuki” pozwoliła nie tylko na przywiązanie wiernej publiczności, oraz zyskanie rozpoznawalności w muzycznym świecie, ale też na zdobycie zaufania partnerów. Tak solidnych fundamentów zaufania nie dałoby się zbudować bez dorocznego wsparcia Miasta Poznań oraz firmy Enea, sponsora tytularnego Festiwalu od 2015 roku. Od 6 edycji Festiwalu, do grona wspierających dołączyli Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Bilety na Festival dostępne są na portalu Eventim.pl.

Program:

23.05, godz. 19:00
Maurycy Gomulicki
Candy Sticks – realizacja na terenie Visual Park
Nightflight to Venus – wystawa, ABC Gallery

Koncerty:
24.05, godz. 19:00
Jakub Płużek Quartet
Leszek Możdżer/ Dieter Ilg/ Eric Allen
Zohar Fresco Quartet

25.05, godz. 19:00
Nikola Kołodziejczyk Orchestra
Leszek Możdżer/Iva Bittova/Oskar Török
radio.string.quartet