Anthony Strong w rodzinnej Anglii okrzyknięty został gwiazdą jazzu i błyskawiczne wdarł się na estrady światowe opanowane dotąd przez Michaela Bublé i Jamiego Culluma. Komercyjny sukces albumu “Stepping Out” wylansował szybko nową ikonę jazzowej wokalistyki. Śpiewa z naturalnością, z jaką oddycha, a na fortepianie gra tak naturalnie, jak śpiewa. Przystojny Anthony Strong komplementowany jest jako “najgorętszy, wschodzący talent w wokalistyce jazzowej”, pojawia się jako celebryta na okładkach popularnych magazynów a przez brytyjską prasę uznawany jest za “ogromny talent, z wszelkimi zadatkami na gwiazdę panteonu współczesnego retro-jazzu”.

www.youtu.be/wdAReGJNbxQ

Popularny brytyjski piosenkarz, autor tekstów i pianista jazzowy jest absolwentem słynnej Whitgift School, nobliwej Royal Academy of Music i Purcell School oraz The Guildhall School of Music and Drama. Już jako student koncertował w klubach Londynu by z czasem stać się lokalną atrakcją i muzykiem chętnie zapraszanym przez inne gwiazdy. Przez blisko rok występował na West Endzie w przedstawieniu “Million Dollar Quartet” w roli Jerry’ego Lee Lewisa. Jego kreację Rod Stewart skomentował: “f***ing amazing!”.

“Anthony Strong – mówi Dionizy Piątkowski – to imponujący, wrażliwy pianista i pięknie swingujący wokalista. Nie sili się na karkołomne improwizacje i jazzowe udziwnianie. Brawurową ekwilibrystykę eksponuje jako pianista, by swingowym aksamitem głosu wprowadzać brzmienie godne Franka Sinatry i Tony’ego Bennetta. Bawiąc się jazzowym standardem potrafi wydobyć z niego współczesne, przebojowe brzmienie. Może właśnie dlatego jego wokalistyka jest bliższa modnym gwiazdom pop-jazzu niż legendarnym wokalistom ery swingu”.

www.youtube.com/watch?v=uITP4TtEi2o

Jako pianista-wokalista zadebiutował w 2009 roku albumem “Guaranteed!”, zawierającym jego kilka autorskich piosenek oraz popularny hit “I Won’t Dance”. Rozpoczął także współpracę z Charlotte Church, Michaelem Boltonem, Marti Pellow’em, Jocelyn Brown. W 2011 Strong został zaproszony do udziału w Sylwestrowym spektaklu promującym gwiazdy BBC “Live from The Savoy Ballroom” u boku takich sław jak Paloma Faith, Tony Christie i legenda jazzu Buddy Greco. Koncertowe sukcesy zaczął odnosić na ważnych festiwalach jazzowych w całej Europie. Ustanowił także niecodzienny rekord: zagrał dwanaście wyprzedanych koncertów w legendarnym klubie paryskim Duc Des Lombards.

www.youtube.com/watch?v=rBen_uxM0Io

Wychwalany jako “nowa angielska supergwiazda jazzu” Anthony Strong już na początku 2012 roku znalazł się w centrum uwagi czołowych wytwórni płytowych. Młody artysta podpisał kontrakt z kultową francuską firmą Naive Records i dołączył do elity artystów tej oficyny (jak Adele, Carla Bruni i Katie Melua). Po wydaniu premierowego albumu “Stepping Out” Anthony Strong pojawił się na pierwszej stronie największego francuskiego dziennika Le Figaro, wystąpił w niemieckiej telewizji, a przez brytyjską prasę został obwołany wybitnym talentem, predystynowanym do zajęcia miejsca w panteonie takich gwiazd retro – nowoczesnego jazzu jak Jamie Cullum i Michael Bublé. Na You Tube teledyski A. Stronga mają kilkusettysięczną widownię a w listopadzie 2013 jego debiutancki album uplasował się na pierwszym miejscu jazzowej listy amerykańskiego iTunesa. Nagranie przełomowego albumu zrealizował z udziałem znakomitych muzyków: australijskiego trębacza Jamesa Morrisona, brytyjskiego saksofonisty Nigela Hitchcocka, perkusisty Sebastiana De Kroma i kontrabasisty Toma Farmera. “Stepping Out” to przede wszystkim wielkie standardy jazzowe (“My Foolish Heart”, “When I Fall In Love”), przeboje (np. “Overjoyed”- Stevie’go Wondera), ale także utrzymane w swingowej konwencji stylowe kompozycje A.Stronga. Teraz powraca z koncertem Ery Jazzu promując najnowszy album “On the Clear Day”.

Anthony Strong – Singin’ & Swingin’
14.04.2016, godz.20.00 – Poznań – Piano Bar