Amerykański saksofonista Chico Freeman należy do najznamienitszych instrumentalistów nowoczesnego jazzu. Pochodzi ze słynnego „klanu Freemanów” – rodzinnej elity chicagowskiego jazzu, którą tworzą wybitni i legendarni artyści: ojciec Von Freeman (saksofonista), wuj George (gitarzysta), wuj Bruz (perkusista) oraz Evertt (trębacz). Chico zaczynał od gry na trąbce, potem zmienił instrument na saksofon tenorowy, by brzmieniem zbliżyć się do gry swego największego idola – ojca Von Freemana. Początkowo grywał w lokalnych zespołach rhythm and bluesowych, ale dość szybko zainteresował się ideą „black music”, przystał do słynnego ruchu AACM i nawiązał współpracę z Lesterem Bowiem, Don Pullenem, Famadou Don Moye i Muhalem Richardem Abramsem.

Już w latach siedemdziesiątych nagrywał i koncertował z najważniejszymi muzykami jazzu. To najbardziej imponująca lista, jaką poszczycić może się tylko wybitny artysta. Nazwisko Chico Freemana pojawia się na płytach D. Gillespie, McCoy Tynera, E. Jonesa, Ch. Mingusa, J. DeJohnette, A. Blakey’a, W. Marsalisa, B. Marsalisa, J.Hendersona, Von Freemana, A. Blythe’a i wielu wielu innych. Chico Freeman pojawia się jako solista w zespołach i sesjach grup Earth, Wind & Fire, The Eurythmics, The Temptations, The Four Tops a nawet u Stinga. Ulegając fascynacji muzyką latynoską współpracuje z gigantami latin-jazzu: Tito Puente, Machito, Irakere, Arturo Sandovalem, Celią Cruz, Giovannim Hidalgo, Paulinho DaCosta, Nana Vasconcelos, Ray’em Barretto. Saksofonista nie zaniedbuje także autorskich projektów: prowadzi formację Brainstorm oraz jest muzykiem słynnej formacji The Roots (m.in. z Bennym Golsonem, Samem Riversem, Nathanem Davisem i Arthurem Blythem), tworzy (wraz z Lesterem Bowie, Don Moye i Kirk Lightsey’em) nawiązujący do tradycji AACM kwartet The Leaders. Nagrywa wraz z ojcem znakomite albumy „Fathers And Sons” oraz „Freeman And Freeman”. Zrealizowana w 1979 roku płyta „Spirit Sensitive” należy do najlepszego zbioru ballad nagranych przez współczesnego tenorzystę.

„W stylu Chicgo Freemana – mówi Dionizy Piatkowski – interesująco splata się tradycja post-coltrane’owska z charakterystycznymi dla niej długimi, rozpędzonymi frazami, z chropawością i surową ekspresją rhythm and bluesa. Jest mistrzem łączenia fusion z karkołomnymi improwizacjami i potęgą brzmienia saksofonu tenorowego. Frazy stają się nowocześnie „coltrane’owskie”, ale słychać w nich także powściągliwość stylistyki ojca muzyka, legendarnego saksofonisty Von Freemana”.

Chico Freeman jest stworzony do liderowania, bardzo wyraźnie nadaje piętno każdemu projektowi. Ale jest także niezwykle subtelny i zachowawczy w stosunku do inwencji artystycznej innym muzyków. Stąd mnogość projektów, w których Freeman uczestniczy i poklask z jakim spotykają się wśród publiczności i krytyków. W przeogromnej dyskografii artysty znajduje się nie tylko mocne, awangardowe brzmienia spod znaku „new black tradition”, ale także doskonale albumy jazzowego mainstreamu czy wręcz przebojowe funkowe i latynoskie nagrania.

Ostatnie projekty Chico Freemana koncentrują się wokół nowoczesnego, standardowego jazzu. Realizowane z muzykami europejskimi oraz amerykańskimi pozwalają mniemać, że saksofonista jest dzisiaj już nobliwym, legendarnym mentorem określonej stylistyki i pragnie zanurzyć w niej także innych twórców. Realizuje nagrania w stylistyce przebojowego Brainstorm, ale także melancholijne, subtelne jazzowe frazy wraz z „Essencse of Silence” (trio Fritza Pauera), sztandarowy „Chico Freeman 4-tet” (z genialnym pianistą Antonio Farao) czy „Elvin Jones Project” – z tuzami amerykańskiego jazzu (Joe Lovano, George Cables, Lonnie Plaxico, Winard Harper).

W ramach Ery Jazzu Chico Freeman przygotowuje podobny projekt. Do współpracy zaprosił doskonałych, młodych muzyków z Poznania. Ten wyjątkowy Chico Freeman & Poznań Jazz Project jest doskonałą konfrontację naszych wyobrażeń o współpracy oraz wypracowaniu brzmień i nastrojów, jakie towarzyszą spotkaniu wielkiej legendy jazzu z kreatywnymi, polskim muzykami.

CHICO FREEMAN – Poznań Jazz Project
16.04.2016, godz.20.00 – Poznań – CK Zamek