Pod koniec kwietnia br. do kin trafi film dokumentalny pt. „Nina” o życiu Niny Simone, w rolę której miała wcielić się Mary J. Blige, jednak została zastąpiona Zoe Saldaną. Decyzja producentów wywołała wiele kontrowersji, a zmianę obsady otwarcie krytykowała m.in. India.Arie, która w wywiadzie dla magazynu „Billboard” nie pozostawiła na całym filmie suchej nitki.

Jak przyznała artyska, film ją zasmucił, głównie ze względy na wygląd filmowej Simone, który oceniła jako „brzydki” oraz „dziwny”. W późniejszych wypowiedziach zdobywczyni Nagrody Grammy zdecydowała się na ostrzejsze słowa, uznając rolę odgrywaną przez Saldanę za karykaturę słynnej wokalistki. Jak jednak dodała, nie zna osobiście aktorki i uważa, że nie zrobiła ona niczego złego w przygotowywaniu się do roli.

Gdybym była na jej [Zoe Saldany – wtrąc.] miejscu i podziwiała Ninę Simone w taki sposób, w jaki ja to odbieram, to też zgodziłabym się na udział w tym filmie, choć nie wiem, czy umiem grać. Gdyby zaproponowali mi zaśpiewaniu Simone, zrobiłabym to. Ale nigdy nie podjęłabym się tej roli, bo nie czuję, żeby było to moje miejsce. I nie wiem, czy to także miejsce dla Saldany. (…) Myślę, że producenci obsadzili ją, ponieważ potrzebowali dużego nazwiska. Ja jednak pytam: „Czy imię Niny Simone nie jest wystarczająco duże, by zachęcić ludzi do pójścia do kina na ten film?”.

Wokalistka znana m.in. z utworów „The Heart of the Matter” czy „I Am Not My Hair” opowiedziała także o swojej fascynacji Niną Simone.

Kochałam jej muzyke oraz fakt, że była klasycznie wyuczoną pianistką i że jej głos był tak unikatowy. (…) Myślę, że o wiele ważniejszym i oddziałującym byłoby zrobienie filmu o niej z aktorką naprawdę do niej podobną. Ten film mógłby zmienić czyjeś życie tak, jak Simone zmieniła moje tym, jak wyglądała. (…). Sprawiła, że czuję, że żyję. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby to poczuł ktoś inny?
Kiedy jesteś czarnoskórą artystką w branży rozrywkowej, (…) musisz starać się dwa razy bardziej, by uzyskać swój cel, by ludzie cię zauważyli (…) ipomyśleli, że jesteś wystarczająco piękna, by sfotografować cię w odpowiedni sposób.

Amerykański film o życiu Niny Simone został wyreżyserowany przez Cynthię Mort, która napisała także scenariusz produkcji. Oprócz Saldany, w dokumencie zagrają m.in. David Oyelowo (jako Clifton Henderson, menedżer artystki) i Ella Thomas (jako Lorraine Hansberry, przyjaciółka Simone).