Ogłoszono program Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jedną z gwiazd przeglądu będzie ukraińska formacja 5’nizza.

5’nizza to ukraińska grupa muzyczna łącząca różne style muzyczne od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox po muzykę kabaretową i jazzową a nawet punkrockową. Wykonują swoją muzykę w języku rosyjskim oraz języku ukraińskim.

W jej skład wchodzą Andriej „San” Zaporożec i Siergiej Babkin, dwóch rosyjskojęzycznych Ukraińców z Charkowa. Począki grupy i jej popularności sięgają 2000 roku, kiedy to w jednym z miejscowych studiów za kwotę 30 dolarów nagrany był pierwszy, nieoficjalnie wydany album grupy. W krótkim czasie rozszedł się on w ogromnym nakładzie poprzez piracką sieć. Niedługo potem nagrano drugi, już oficjalny album z tymi samymi kompozycjami wzbogaconymi o kilka bonusowych utworów.

Popularność grupy rosła w szybkim tempie. W 2004 roku nagrany został drugi album, który jednak wzbudził mniejsze zainteresowanie niż poprzedni. Następnie zespół zaczął zbierać materiały do trzeciego, ostatniego, niewydanego albumu. Przez cały czas grupa nie przerywała działalności koncertowej. Występy jednak miały miejsce rzadziej, gdyż Siergiej był zaangażowany w działalność charkowskiego teatru.

W 2007, podczas nagrywania trzeciego studyjnego albumu doszło do różnicy poglądów pomiędzy Babkinem i Zaporożcem. Początkowo planowano urozmaicić brzmienie zespołu dodając do każdej piosenki na płycie po jednym instrumencie, jednak w wyniku eksperymentów pierwsze kompozycje nagrano wraz z wieloma muzykami. W efekcie gitara, niegdyś zastępująca wszystkie instrumenty, zeszła na dalszy plan, a wraz z nią Siergiej Babkin, co przeczyło koncepcji grupy. Zespół utracił swoje firmowe brzmienie. Podjęto decyzję, że 5’nizza przejdzie do historii jako akustyczny duet z dwoma albumami, a nowy materiał stanie się solowym projektem Andrieja Zaporożca pod nazwą SunSay, na którym nadal znajdują się niektóre partie gitarowe Babkina, jak również jego wokal wspierający. Decyzji o rozpadzie pomógł też fakt, że trzeci album i tak planowany był jako ostatni.

18 stycznia 2008 r. w urodziny Michaiła Kabanowa, członka zaprzyjaźnionej grupy Orkiestr Cze, SunSay i Babkin zagrali mały niezaplanowany koncert, nie mówiąc jednakże nic o możliwości wznowienia wspólnej działalności.

W zeszłym roku, po artystycznie niezbędnej kwarantannie, nagrali kilka nowych piosenek. Teledysk do piosenki „Вперед” („Naprzód”) nakręcili w San Francisco. Każdy by chciał wrócić w takim słonecznym stylu, choć – i tu pojawia się element mroku konieczny w każdej optymistycznej opowieści – wymyślili swój comeback w chwili, gdy granica między Ukrainą i Rosją stała się czymś dużo bardziej złowieszczym niż pojęcie administracyjne.

Koncert odbędzie się w sobotę 21 maja w Browarze Mieszczańskim. Bilety w cenie 30 złotych dostępne będą od 5 marca.