Zmiana nie będzie wiązać się z rewolucją, a raczej ewolucją festiwalu w objętym już kierunku. I tak, co dwa lata festiwal będzie współpracował z nowym kuratorem, co zapewni artystyczną różnorodność i świeże spojrzenie.

Greg Osby jest odkrywcą nowych talentów, gorącym orędownikiem idei przedstawiania młodych artystów u progu kariery, szerokim rzeszom publiczności. Jego głównym celem będzie prezentacja nie tylko artystów o już ugruntowanej popularności lub takich, których muzyka przemawia do wielu słuchaczy, ale także wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu jazzowego nowych, pełnych życia talentów.

„Byłbym zachwycony gdyby udało się nam zadziałać jako trampolina do kariery dla dużej grupy ogromnie uzdolnionych artystów z różnych zakątków świata.” – mówi Osby.

Oprócz występów wybitnych artystów Greg Osby chce zaangażować się w cykl koncertów pod wspólnym tytułem “East meets West” (Spotkania Wschodu z Zachodem) podczas których będziemy mogli usłyszeć wspólnie przygotowane projekty polskich i amerykańskich muzyków jazzowych. Wystąpią znakomici muzycy, różniący się jednak od siebie zarówno stylem jak i charakterem uprawianej muzyki, również weterani jazzu, o ile to możliwe grający wspólnie z muzykami innego pokolenia.

Jeden z zaproszonych artystów na prośbę Osby’ego skomponuje utwór którego  prawykonanie będzie miało  miejsce podczas najbliższej edycji.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 13 – 15 października.

Greg Osby  w ciągu ostatnich 20 lat odcisnął niezatarte piętno na współczesnym jazzie zarówno jako lider własnych zespołów, jak i gościnnie z innymi uznanymi muzykami jazzowymi. Ceniony za wnikliwe i innowacyjne podejście do kompozycji i wykonania jest jedną z ciekawszych osobowości wśród obecnej generacji muzyków jazzowych. Osby jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation. Biografia Grega Osby’iego to kawałek historii jazzu – od lat 80’ występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall, Andrew Hill, Henry Kaiser i Wadada Leo Smith. Nagrywał głównie dla Blue Note Records. W 2008 utworzył własną wytwórnię Inner Circle Music, która służy jako platforma dla wielu współczesnych wybitnych artystów z różnych zakątków świata.

 Sopot Jazz Festival organizowany jest przez miasto Sopot i Bałtycką Agencję Artystyczną BART.