Zarejestrowany na największym festiwalu muzyki jazzowej oraz popularnej w Szwajcarii – Montreux Jazz Festival koncert Niny Simone.

Nina Simone, a właściwie Eunice Kathleen Waymon była amerykańską piosenkarką, autorką tekstów i pianistką. Aktywnie działała społecznie i słynęła z zaangażowania w walkę z rasizmem. Jako wybitnie utalentowana pianistka pragnęła zajmować się muzyką klasyczną. Marzyła o studiach w Julliard School i Curtis Institute. Jednak brak środków finansowych i prześladowanie na tle rasowym uniemożliwiły jej realizację tego celu.

Postawiła więc na jazz i bluesa. Wtedy też przyjęła pseudonim „Nina”. Szeroki rozgłos zdobyła dzięki interpretacji piosenki „I Loves You Porgy” („Porgy and Bess” George’a Gershwina) i singlowi „My Baby Just Cares For Me”.

W 1971 roku, ze względu na konflikty z władzami skarbowymi i współpracownikami, opuściła USA. W 1978 roku została aresztowana za niepłacenie podatków. Dużo podróżowała, mieszkała m. in. w Afryce i Europie. Zmarła we śnie w Carry-le-Rouet na południu Francji w 2003 roku.

Emisja: TVP Kultura | niedziela (07.02.2016), godz. 23:45