Terence Blanchard, Dee Dee Bridgewater, Dave Holland, Jan Ptaszyn Wróblewski to gwiazdy 18. edycji Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa, która odbędzie się w dniach 1 – 6 marca.

Nadchodzący rok jest dla festiwalu szczególny. W 2016 roku Stowarzyszenie Sztuka Teatr, główny organizator Zadymki, obchodzić będzie jubileusz dwudziestolecia istnienia. W przyszłym roku odbędzie się 18. edycja festiwalu, można więc powiedzieć, że Zadymka osiągnie przysłowiową „dojrzałość”. I wreszcie w marcu swoje 80. urodziny obchodził będzie Jan Ptaszyn Wróblewski – muzyk, kompozytor, dziennikarz, wielki propagator jazzu, człowiek związany z Zadymką od pierwszej edycji. To właśnie Ptaszyn jest opiekunem zadymkowego Konkursu skierowanego do młodych muzyków, którego 15. edycja przypada na 2016 rok.

Od Konkursu i jubileuszu Jana Ptaszyna Wróblewskiego rozpocznie się przyszłoroczny festiwal. 1 marca, tradycyjnie w Sali Koncertowej PSM w Bielsku-Białej wystąpią finaliści Konkursu. Spośród nich jury wyłoni laureata Nagrody Głównej. W tej samej Sali zaprezentuje się jeszcze litewski zespół Damas Aleksa. Będzie to kolejny efekt współpracy Zadymki z partnerskim festiwalem Kanas Jazz. Wieczór w Klubie KLIMAT wypełnią dwie różnorodne stylistycznie propozycje. Międzynarodowe trio Phronesis ma swoją siedzibę w Londynie. – To dziś jeden z najbardziej ekscytujących zespołów na naszej planecie – napisał o nich „Jazzwise”. Wieczór zamknie China Moses – nowa gwiazda jazzu i muzyki soul, wokalistka, której album „This One’s For Dinah” stał się sensacją i wielkim wydarzeniem artystycznym ostatnich lat.

2 marca, Gala Polskiego Jazzu w Teatrze poświęcona będzie Janowi Ptaszynowi świętującemu 80. urodziny. Na scenie pojawią się młode, krajowe gwiazdy, których kariery rozpoczęły się od nagród zdobytych podczas dotychczasowych 15 edycji naszego Konkursu. Podczas Gali zaprezentują się takie uznane już formacje, jak Atom String QuartetMaciej ObaraMyrczek & Tomaszewski i Paweł Kaczmarczyk. Całość wieczoru poprowadzi oczywiście jubilat, a na koniec wystąpi ze swoim sekstetem. Będzie to koncert zatytułowany „Z Lotu Ptaka”.

3 marca w Klubie Klimat wieczór rozpocznie Biréli Lagrène, gitarzysta francuski pochodzenia cygańskiego, który tworzy muzykę jazzową o korzeniach etnicznych, inspirowaną w znacznym stopniu twórczością Django Reinhardta. Ten wirtuoz gitary znany jest również ze współpracy z Jaco Pastoriusem, z którym w latach 80. tworzył muzykę jazz-rockową. W drugim koncercie swój najnowszy projekt zaprezentuje Dave Holland. Ten niezwykle doświadczony kompozytor, aranżer i lider wielu składów regularnie koncertuje i nagrywa płyty od przeszło pięciu dekad. Na swojej artystycznej drodze miał przyjemność grać z najważniejszymi przedstawicielami muzyki jazzowej, z legendarnym Milesem Davisem na czele. Holland jest znaczącym przedstawicielem jazzu awangardowego

4 marca na scenie Klubu Klimat nastąpi swoiste starcie pokoleniowe. W ramach szeroko rozumianych „Okolic jazzu”. Współczesną, londyńską scenę muzyczną reprezentować będzie Slowly Rolling Camera. Zespół tworzy  muzykę zanurzoną w zróżnicowanym świecie trip-hopu, jazzu i zapętlonych perkusyjnych i basowych rytmów. Ich debiutancki krążek uznawany jest za jeden z najbardziej inteligentnych albumów ostatnich lat. Gwiazdą wieczoru będzie legendarny, amerykański saksofonista soulowy, fankowy i jazzowy – Maceo Parker. Najbardziej znany jest ze współpracy z Jamesem Brownem w latach 60. Parker był głównym solistą w wielu hitach Browna, a także najważniejszym członkiem jego zespołu, grając na saksofonie altowym, tenorowym oraz barytonowym. Rytmiczny i szybki styl gry Parkera jest połączeniem wczesnych odmian bebopu, wykonywanych przez Charliego Parkera i Cannonballa Adderleya z funkiem, wzbogaconym o innowacyjne elementy autorstwa Browna.

5 marca zadymkowa publiczność przeniesie się do położonego 1000 m n.p.m. schroniska na Szyndzielni. W tej beskidzkiej scenerii wystąpi bielska formacja Psio Crew, która w nowatorski sposób łączy tradycyjne, góralskie melodie z elementami drum and bass, trip hop i dub, ragga, hip-hop i jazzu. Ich wizytówką jest zestawienie góralskiego śpiewu z beatboxem.

6 marca tradycyjnie zaprosimy wszystkich mieszkańców Bielska-Białej do Klubu KLIMAT na darmowy koncert – tym razem wystąpi niemiecki zespół Karolina Strassmayer & Drori Mondlak – KLARO!

Gospodarzem festiwalowej Gali w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach będzie Terence Blanchard – wielokrotny laureat nagrody Grammy amerykański trębacz jazzowy i kompozytor muzyki filmowej, znany powszechnie ze współpracy ze Spikiem Lee, dla którego skomponował muzykę do takich obrazów jak 25th Hour, Malcolm X czy Plan doskonały.

To właśnie muzyka filmowa będzie motywem przewodnim wieczoru. Amerykański kwintet Terence’a Blancharda wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a jako solistki wystąpią znakomite wokalistki: Dee Dee Bridgewater(amerykańska aktorka, wokalistka jazzowa, zdobywczyni dwóch nagród Grammy), jej córka, wspomniana już wcześniej China Moses i Gość Specjalny.To wielkie, multimedialne show zatytułowane The Movie Music of Spike Lee & Terence Blanchard miało od 2003 roku siedemnaście wykonań w największych salach koncertowych świata (począwszy od Barbican w Londynie i Carnegie Hall w Nowym Jorku), ale w Polsce zaprezentowane będzie po raz pierwszy. Będzie to osiemnaste wykonanie podczas osiemnastej edycji Zadymki.

Festiwalowi towarzyszyć będą tradycyjnie wystawy fotografii i plakatu oraz nocne jam sessions.

Jerzy Batycki  dyrektor festiwalu
Główny Organizator festiwalu: Stowarzyszenie Sztuka Teatr