The Recording Industry Association of America (RIAA), the Estate of Michael Jackson, Epic Records oraz Legacy Recordings ogłaszają, że album “Thriller” Michaela Jacksona jest pierwszą w historii płytą, certyfikowaną 30-krotną platyną za sprzedaż na całym świecie ponad 100 milionów egzemplarzy tego albumu.

“RIAA przyznaje w imieniu branży muzycznej Złote i Platynowe certyfikaty od prawie 60 lat, ale pierwszy raz artysta przekroczył 30 krotność Platynowej Płyty” powiedział Cary Sherman, prezes i dyrektor generalny, RIAA. “Jesteśmy zaszczyceni, uczczeniem tego wyjątkowego statusu albumu „Thriller” w historii. Album ten jest wyjątkowym osiągnięciem i świadectwem trwałej obecności tej płyty w naszych sercach i w historii muzyki. “

Arcydzieło Michaela Jacksona – album „Thriller”, wyprodukowany przez Quincy Jonesa i Michaela Jacksona , otrzymał osiem nagród Grammy (więcej niż jakikolwiek album w historii) i stał się od premiery 30 listopada 1982 roku synonimem niebywałego sukcesu.

„Thriller” spędził ponad dwa lata na liście najlepszych albumów Billboardu w tym 37 tygodni na szczycie tej prestiżowej listy. Był to pierwszy album w historii, który spędził 80 tygodni w pierwszej dziesiątce albumów tego zestawienia. 30 października 1984 roku album ten certyfikowany został 20 krotną Platynowa Płytą !

„Thriller” na całym świecie znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów. Szczyty list przebojów osiągną m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Australii, Danii, Belgii, RPA, Hiszpanii, Irlandii, Nowej Zelandii, Kanadzie i RPA.

„Thriller” ze sprzedażą ponad 100 milionów egzemplarzy śmiało można uznać za album wszech czasów!

Siedem utworów z tego albumu trafiło do pierwszej dziesiątki list przebojów a trzy z nich “Beat It”, “Billie Jean” i “Thriller” trafiły na szczyt tych zestawień.

Album „Thriller” rozbijając bariery w muzyce i zmieniając granice muzyki pop stał się globalnym kulturowym zjawiskiem XX i XXI wieku. Album ten zlikwidował istniejącą wtedy segregację pomiędzy czarną i białą muzyką.

Piosenkę “The Girl Is Mine” Michael zaśpiewał z byłym członkiem grupy The Beatles Paulem McCartneyem. Ten napisany przez Jacksona utwór był pierwszym singlem płyty.
Drugi singiel – piosenka “Billie Jean” stała się jedną z najbardziej znanych piosenek Michaela i wyniosła go na szczyty list przebojów. Podczas pierwszego wykonania tego utworu wykonał słynny taniec moonwalk, który w późniejszych latach stał się nieodłącznym elementem jego koncertów.
Trzeci singel, “Beat It”, przypieczętował sukces płyty, stając się natychmiastowym hitem. Słynną solówkę w tym utworze nagrał gitarzysta Eddie Van Halen.

„Thriller” to również przełom w produkcji teledysków. Zafascynowany raczkującą formą tej sztuki Michael opowiadał historie i bawił się na olbrzymią skalę. Dramatyczna narracja i spektakularna choreografia klipu „Billie Jean” otworzyła drzwi do startującej wtedy muzycznej telewizji MTV dla afroamerykańskich artystów.

Teledysk do piosenki “Thriller” jak żaden klip wcześniej wygenerował niesamowite emocje i pozostał w zbiorowej pamięci świata. Jako jedyny teledysk został wpisany do elitarnego zbioru National Film Registry Biblioteki Kongresu.

Album „Thriller” nominowany został do dwunastu nagród Grammy a zdobył ich łącznie osiem. Michael Jackson otrzymał również osiem nagród American Music Awards oraz trzy MTV Video Music Awards.

Podczas swojej niezwykłej kariery, Michael Jackson sprzedał ponad miliard płyt na całym świecie i stał się jednym z nielicznych artystów wprowadzonych dwukrotnie do prestiżowego Rock and Roll Hall of Fame. „Thriller” wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedający się album wszech czasów.

Twórczość Michaela, jego choreografia i muzyka nadal inspirują pokolenia artystów i fanów popu, soulu, R & B i hip-hopu.

“To jasne, że Michael Jackson jest po prostu największym artystą wszech czasów”, powiedział LA Reid – prezes i dyrektor generalny firmy Epic Records. “Nie tylko jego statystyki sprzedaży oszałamiają, jego muzyka była z innego świata. „Thriller” był przełomowy i elektryzujący… to było perfekcyjne. Jestem bardzo dumny, że Michael jest sercem i duszą z Epic Records i że na zawsze pozostanie on jedynym Królem Popu.”

“100 milionów albumów. Nigdy nie było takiego zjawiska jak Thriller “, powiedzieli John Branca i John McClain. “Michael ukazał swoją kreatywność, głębię emocjonalną i przesunął granice innowacji. Nie ma miejsca na tej planecie, które nie zostałoby rozanielone muzyką Michaela Jacksona. 30 lat po premierze „Thriller” nadal jest objawieniem.”