Warszawscy studenci, przed ponad półwiekiem zorganizowali w Stodole pierwszy jazzowy zlot, odbywał się on pod hasłem Jazz’ 58, nazwę Jazz Jamboree wprowadził Leopold Tyrmand rok później.

Na początku grudnia w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal JAZZ 2015, który jest kontynuacją organizowanych od 57 lat festiwali Jazz Jamboree. Organizatorem festiwalu od wielu lat jest Fundacja Jazz Jamboree.

Afisz_JJ_2015_12.11_1

Tegoroczna edycja wystartuje 3 grudnia koncertem Urszuli Dudziak i jej Superbandu w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dzień później w Palladium wystąpi słynna wokalistka Stacey Kent.

Bohaterami kolejnych wieczorów, w Muzeum Powstania Warszawskiego, będą czołowe zespoły młodego pokolenia: Atom String Quartet (5.12) i Obara International (6.12).

Z okazji jubileuszu półwiecza naszego czasopisma w Muzeum POLIN 7 grudnia odbędzie się specjalny koncert pod hasłem „100-lecie Franka Sinatry na 50-lecie Jazz Forum”. Standardy z repertuaru legendarnego artysty będą śpiewać: Vivian Buczek (Szwecja), Janusz Szrom i Sławek Uniatowski z towarzyszeniem Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina pod dyr. Piotra Kostrzewy. W pierwszej części wystąpi duet Wojciech Myrczek – Paweł Tomaszewski. Tego wieczoru odbędzie się wernisaż wystawy światowej sławy grafika – malarza Rafała Olbińskiego „50 okładek na 50 lecie Jazz Forum” .

W ramach jubileuszowych uroczystości 8 grudnia odbędzie się w Sali Prezydialnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS spotkanie pt. „50 lat minęło” poświęcone znaczeniu i roli JAZZ FORUM w historii muzyki jazzowej i kultury europejskiej.

Koncerty towarzyszące: 2.11 Mika Urbaniak ( MOK Legionowo)
21.11 Gramy dla Marka (Stodoła)
28.11 Zamówienia Kompozytorskie Instytutu Muzyki i Tańca (Filharmonia Radom)
2.12 Warsaw Dixielanders (Dom Kultury Grójec)
12 i 19.12 Poranki Jazzowe dla dzieci (Kino Muranów)