W ramach Ethno Jazz Festival odbędzie się kolejna odsłona bałkańskich wieczorów w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze. 17 listopada 2015 roku Wrocław odwiedzą wspólnie po raz pierwszy Maja Sikorowska, córka znanego barda, śpiewająca z zespołami Pod Budą i Kroke oraz Sokół Orkestar, jedna z najważniejszych polskich orkiestr dętych inspirowanych muzyką Bałkanów, laureat legendarnego festiwalu w serbskiej Gučy.

MAJA SIKOROWSKA
Urodzona w Krakowie, córka Andrzeja Sikorowskiego. Wykształcenie muzyczne w klasie fortepianu a także licencjat na krakowskiej AWF. Przez wiele lat wokalistka zespołu Pod Budą z którą wystąpiła na wielu koncertach w Polsce, USA i Kanadzie. Śpiewa także w języku greckim (Grand Prix Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu). Od 2005 roku koncertuje z zespołem własnym u boku ojca, Andrzeja Sikorowskiego i innych krakowskich muzyków. Wspólnie z Andrzejem Sikorowskim nagrała polsko-grecką płytę „Kraków-Saloniki” (platynowa płyta), nominowaną w 2006r do Fryderyków, płytę z kolędami i pastorałkami „Śniegu cieniutki opłatek” a w 2010 roku ukazał się ich najnowszy album „Sprawa rodzinna”. Współpracuje także z krakowskim zespołem Kroke, z którym w 2011 roku nagrała płytę „Avra”- poruszające współbrzmienie głosu i instrumentów przenosi słuchaczy w inne rejony Europy..

SOKÓŁ ORKESTAR to projekt będący odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną. Zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty dęte blaszane. Główny nacisk został tu położony na unikalny styl grania na tych instrumentach, charakterystyczny dla Bałkanów. Ale nie tylko. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii są tu również melodie z terenów Polski. Niektóre tak stare, że prawdopodobnie pamiętają jeszcze czasy przedchrześcijańskie… Jest to więc próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane. A wszystko to uderza z piorunującą siłą instrumentów dętych blaszanych.

Koncert odbędzie się 17.11.15 godz.20.00 w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1.