Nina Simone doczekała się kolejnej biografii. Tym razem autorem wspomnień o artystce został amerykański dziennikarz Alan Light, a jego książka pt. „What happened, Miss Simone?” ukaże się już niebawem.

image

Pozycja trafi do sprzedaży 9 lutego 2016 roku, a jej wydawcą zostanie Crown Archetype. Książka będzie liczyła 320 stron, na których znajdziemy wiele informacji oraz szczegółów z życia zawodowego i prywatnego jednej z najpopularniejszych artystek jazzowych w historii. Biografię można zamówić za pośrednictwem m.in. tej strony.

Całość inspirowana jest filmem dokumentalnym o Simone o tym samym tytule, którego premiera odbyła się w tym roku (więcej o filmie: tutaj).

„What happened, Miss Simone?” nie jest pierwsza biografią muzyczną w dorobku Alana Lighta. Przypomnijmy, że dziennikarz napisał już książkę o historii takich wykonawców, jak m.in. Prince czy Leonard Cohen.

Nina Simone, a właściwie Eunice Kathleen Waymon, była amerykańską piosenkarką, autorką tekstów i pianistką, a także aktywistką społeczną zaangażowanią m.in. w walkę z rasizmem. Jako wybitnie utalentowana pianistka pragnęła zajmować się muzyką klasyczną. Zwrócenie się w kierunku bluesa i jazzu przyniosło jej pierwsze sukcesy, zaś szeroki rozgłos zdobyła dzięki interpretacji piosenki „I Loves You Porgy” („Porgy and BessGeorge’a Gershwina) i singlowi „My Baby Just Cares For Me„. W 1971 roku wyjechała z USA ze względu na konflikty z władzami skarbowymi i współpracownikami, a w 1978 roku została aresztowana za niepłacenie podatków. Następnie mieszkała w różnych krajach m. in. w Afryce i Europie. Zmarła we śnie w Carry-le-Rouet na południu Francji w 2003 roku.