Festiwal pod artystycznym okiem Tomasza StańkoJazzowa Jesień w Bielsku-Białej po raz trzynasty zgromadzi na scenie grono fantastycznych muzyków i mistrzów improwizacji związanych z prestiżową wytwórnią ECM. Tegorocznej edycji, która potrwa od 8 do 15 listopada, towarzyszy hasło „Odmienne harmonie”.

Przed nami wielka jazzowa uczta – sześć festiwalowych dni, dziewięć różnych koncertów, plejada muzycznych osobowości. W programie jest wszystko, co świeże, nośne, ważne we współczesnym jazzie, zarówno w Europie, jak i Ameryce – mówi Tomasz Stańko, dyrektor artystyczny festiwalu. – Dzięki takiemu podejściu Bielsko-Biała w ciągu ostatniej dekady zyskała miano ważnej europejskiej sceny jazzowej.

Tegoroczna Jazzowa Jesień rozpocznie się z impetem. W Bielskim Centrum Kultury zagra Maria Schneider Orchestra. Dyrygentka poprowadzi 18-osobowy zespół. To będzie wyjątkowy koncert w historii bielskiego festiwalu. We wtorek na scenę wyjdzie zespół The Bad Plus, by zagrać rasowy amerykański jazz w oryginalnym wydaniu. Na festiwalu usłyszymy także norweski kwintet Mathiasa Eicka i znakomitego brytyjskiego saksofonistę Andy Shepparda. Będzie też wyrazisty brooklyński klimat – nowoczesny jazz reprezentowany przez Tima Berne’a. ECM-owską serię poświęconej brzmieniom poza jazzowym, czyli „New Series”, reprezentować będzie argentyński wirtuoz gitary Pablo Marquez. Wystąpi również Brazylijczyk Egberto Gismonti, którego wyobraźnia muzyczna nie zna granic. Światło dzienne ujrzy kolejna odsłona Tomasz Stańko Project. Na zamknięcie Jazzowej Jesieni odbędzie się koncert jazzu tradycyjnego z Wielkiej Brytanii.

Plakat 13JJBB z logami jpg

ECM (Editions of Contemporary Music), która jest partnerem wydarzenia, została założona w 1969 roku w Monachium przez producenta Manfreda Eichera. Specjalizuje się w wydawnictwach jazzowych, ale nie ogranicza się do tego gatunku. Wydaje płyty takich artystów jak Keith Jarrett, Pat Metheny, Jan Garbarek, Arvö Pärt, czy Tomasz Stańko. Motto wytwórni brzmi „Najpiękniejsze brzmienie, zaraz po ciszy”.

PROGRAM:
8 listopada, niedziela, godz. 19:00 / The Maria Schneider Orchestra
11 listopada, środa, godz. 19:00 / The Bad Plus
12 listopada, czwartek, godz. 18:00 / Pablo Marquez solo / Tim Berne: Decay
13 listopada, piątek, godz. 18:00 / Mathias Eick: Midwest / Andy Sheppard Quartet
14 listopada, sobota, godz. 18:00 / Tomasz Stańko Project / Egberto Gismonti solo
15 listopada, niedziela, godz. 18:00 / Koncert jazzu tradycyjnego: Star of British Jazz

Bilety:
8 listopada – 80 zł, 11 listopada – 60 zł, 12 listopada – 80 zł, 13 listopada- 100 zł,
14 listopada – 120 zł, 15 listopada – 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy).
Karnety w cenie 320 zł (nie obejmują koncertu jazzu tradycyjnego).
tel. (0-33) 82-816-45 – bilety, rezerwacje

SPRZEDAŻ INTERNETOWA: https://bilety.bck.bielsko.pl/