W tym roku odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu Made In Chicago. Festiwal kontynuować będzie linię programową zarysowaną przez poprzednie edycje, skupiając się na prezentacji artystów aktywnie działających w strukturach AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians – Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kreatywnych Muzyków), będącego najważniejszym „uniwersytetem” jazzowym na świecie, który w tym roku obchodzi pięćdziesięciolecie swojej działalności. W ciągu pięćdziesięciu lat, muzycy związani z AACM, rozwinęli nowe i niezwykle wpływowe idee dotyczące dźwięku, brzmienia, kolektywności, techniki instrumentalnej, praktyki wykonawczej, związku kompozycji z improwizacją.

Print

Rozbudowali również działania na polu intermedialnym, tworząc nowe formy muzyczne. Największą rolę w powstaniu AACM’u odegrał Experimental Band, założony przez Muhala Richarda Abramsa, który w ramach zespołu zaczął tworzyć kooperatywne idee. Polegały one na tym, by każdy z muzyków mógł zarówno uczyć się nowych technik, a także przynieść swoją własną kompozycję i usłyszeć jej wykonanie. Członkowie zachęcani byli do indywidualnego rozwoju. Dlatego też, 8 maja 1965 r., w ramach tej grupy, powstała organizacja Association for the Advancement of Creative Musicians, która szybko wykroczyła poza środowisko chicagowskie i ostatecznie stała się instytucją o międzynarodowym zasięgu.

Na dwa tygodnie, przed rozpoczęciem festiwalu Made in Chicago, do Poznania przyjadą chicagowscy muzycy związani ze stowarzyszeniem AACM: Mwata Bowden, Renee Baker oraz Tomeka Reid. Program rezydencji obejmuje panele dyskusyjne, warsztaty z komponowania, wykonawstwa, notacji graficznej oraz szeroko pojętej kolektywnej kreatywności. Projekt, podzielony na dwie części, zostanie podsumowany dwoma koncertami, w których udział wezmą uczestnicy i uczestniczki chicagowskiej rezydencji warsztatowej. Będą to jedyne zajęcia muzyczne w Polsce, prowadzone przez artystów aktywnie działających na scenie jazzowej w Chicago.

Rezydencja warsztatowa odbywać się będzie dzięki współpracy Estrady Poznańskiej i Jazz Institute of Chicago z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Stowarzyszeniem Jazz Poznań oraz Poznańską Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II Stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu i będzie miała miejsce w dniach 16-27.11.2015.

Program 10. Edycji Made in Chicago
Warsztaty 16-27.11.2015

PIĄTEK, 27.11.2015
Sala Wielka CK ZAMEK, godz. 19:00

AACM RESIDENCY – POZNAŃ EXPERIMENTAL BAND Mwata Bowden – saksofon, klarnet
Tomeka Reid – wiolonczela
Renee Baker – skrzypce
oraz uczestnicy rezydencji warsztatowej

Przez lata chicagowscy artyści związani ze stowarzyszeniem AACM odbywali w Poznaniu liczne, krótkotrwałe rezydencje. Byli to m. in. Mwata Bowden, Nicole Mitchell, Douglas Ewart czy Ari Brown. Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy gościć trójkę muzyków z Chicago. Podczas dwutygodniowej rezydencji, która ponownie połączy polskich muzyków, studentów i entuzjastów jazzu z eksperymentalnym podejściem do muzyki czołowych przedstawicieli stowarzyszenia AACM. Program rezydencji obejmuje panele dyskusyjne, warsztaty z komponowania, wykonawstwa, notacji graficznej i szeroko pojęte aspekty kolektywnej kreatywności. Drugi tydzień chicagowskiej rezydencji to warsztaty, w których udział wezmą studenci i studentki z Akademii Muzycznych z całej Polski. Po czterech dniach intensywnej pracy zagrają wspólny koncert, pod szyldem Poznań Experimental Band, który otworzy 10. edycję festiwalu Made in Chicago.

Artyści prowadzący i koordynujący rezydencję oraz koncert inaugurujący: Mwata Bowden, Renee Baker, Tomeka Reid.

Sala Wielka, CK ZAMEK, godz. 21:00
support: BIBOBIT & DIZZY BOYZ BRASS BAND HYPNOTIC BRASS ENSEMBLE

BIBOBIT & DIZZY BOYZ BRASS BAND
Daniel ”Wolny” Moszczyński – wokal, samplery, vocoder, adaptery, talk box
Bartek Pietsch – gitara basowa, wokal
Waldemar Franczyk – perkusja
Zdzisław Babiarski – instrumenty klawiszowe
Patryk Gruszecki – trąbka
Jan Adamczewski – saksofon tenorowy
Kuba ”Doman” Domański – trąbka Tomek Orłowski – trąbka
Piotrek ”Beny” Banyś – puzon Paulo Taica Frias – puzon
Maciek ”Słoń” Słoniewski – saksofon Zbigniew Wilk – tuba

Bibobit & Dizzy Boyz Brass Band na 10.
Po raz pierwszy te dwie formacje spotkają się razem na scenie. Okazja jest wyjątkowa, dlatego współpraca także będzie jedyna w swoim rodzaju.
Elektroniczno – jazzowy Bibobit i Dizzy Boyz Brass Band połączą swoje siły, aby zaserwować muzyczna ucztę tym, którzy pojawią się podczas pierwszego dnia 10. edycji festiwalu Made in Chicago. Spodziewać można się tylko jednego: mocnego jazzowego uderzenia z powiewem elektryzującej świeżości.

Bibobit ma na swoim koncie m. in. debiutancki singiel z Urszulą Dudziak, trasę koncertową z Dirty Loops, czy też występ na tegorocznym Orange Warsaw Festival. Michał Urbaniak mówi o nich: „Posłuchajcie! Warto! i Bierzcie przykład! To jest ta Muzyka!” Dizzy Boys Brass Band to pierwszy brass band w Polsce, który reprezentuje nowoorleański styl połączony z najnowszymi muzycznymi trendami. Robią to z wielkim luzem i z klasą. Wspólnie z nimi poszybujemy w emocjonalno-muzyczny lot.

HYPNOTIC BRASS ENSEMBLE Gabriel Hubert („Hudah”) – trąbka
Saiph Graves („Cid”) – puzon
Amal Baji Hubert („Baji”) – trąbka
Seba Graves („Clef”) – puzon
Tarik Graves („Smoov”) – trąbka
Uttama Hubert („Rocco”) – baryton / eufonium (tuba barytonowa) Drew „Dru.M” McLean – perkusja
Hashim „Hash” Bunch – bass
Kevin „VoEra” Hunt – gitara

To zespół składający się z synów współzałożyciela AACM’u – Phil’a Cohran’a. Specjalizują się w grze na blaszanych instrumentach dętych. Lekcje wyciągnięte od ojca przenoszą na grunt jazzowo – funkowej teraźniejszości, łącząc braterską harmonię z elementami hip – hopowej wrażliwości.

SOBOTA 28.11.2015
Scena na Piętrze, godz. 19:00

GEORGE FREEMAN/MIKE ALLEMANA ORGAN 4TET George Freeman – gitara
Mike Allemana – gitara
Pete Benson – organy B3
Mike Schlick – perkusja

George Freeman to chodząca legenda, brat innego znakomitego muzyka – saksofonisty tenorowego: Von’a Freeman’a. Ten niespełna 90- letni muzyk ma swoim koncie współpracę m.in. z kultowym tenorem Gene’m Ammons’em, a obecnie współtworzy zespół z Mike’em Allemaną, wieloletnim gitarzystą i kierownikiem muzycznym Von’a. Wspólnie tworzą bardzo ciekawy kolaż muzyczny, łącząc ze sobą solidne „stalowe” brzmienie Freemana z nowoczesną koncepcją gry Allemany. Skład kwartetu dopełniają Pete Benson grający na organach B3 oraz perkusista Mike Schlick.

Sala Wielka CK ZAMEK, godz. 21:00
VOICES HEARD!

Nicole Mitchell – flet, wokal
Dee Alexander – wokal
Ann Ward – fortepian, wokal
Renee Baker – skrzypce
Tomeka Reid – wiolonczela
Coco Elysses – instrumenty perkusyjne

Reprezentują dwa pokolenia artystek AACM’u. Każda z nich jest liderką swoich własnych projektów. W ciągu kilku ostatnich lat współpracowały ze sobą kilkukrotnie. Flecistka, Nicole Mitchell, była przewodnicząca AACM’u, wielokrotnie występowała w Poznaniu, podobnie jak wokalistka – Dee Alexander oraz wiolonczelistka Tomeka Reid. Grupa Voices Heard powstała z okazji 50 lecia AACM’u. Podczas festiwalu zaprezentują nowe kompozycje napisane, przez każdą z artystek, specjalnie na ten występ.

NIEDZIELA 29.11.2015
Scena na Piętrze, godz. 18:00

ARTIFACTS
Nicole Mitchell – flet Tomeka Reid – wiolonczela Mike Reed – perkusja
Zespół został stworzony przez czołowych przedstawicieli chicagowskiej sceny jazzowej: flecistkę Nicole Mitchell, wiolonczelistkę Tomekę Reid oraz perkusistę Mike’a Reed’a. Trio powstało specjalnie dla uczczenia i obchodów 50-lecia stowarzyszenia AACM. W swoim repertuarze, oprócz własnych kompozycji, mają cały wachlarz doskonałych aranżacji utworów autorstwa uznanych na całym świecie artystów AACM’u, takich jak Roscoe Mitchell, Joseph Jarman czy Edward Wilkerson.

Scena na Piętrze, godz. 20:00
CHICAGO POZNAŃ EXCHANGE Mwata Bowden – saksofon, klarnet Renee Baker – skrzypce

Dee Alexander – wokal
Mike Allemana – gitara Mike Reed – perkusja Maciej Fortuna – trąbka Maciej Kociński – saksofon Piotr Banyś – puzon Ksawery Wójciński – bas Krzysztof Dys – piano
To projekt specjalny, przygotowany z okazji 10. edycji Made in Chicago. Chicago Poznań Exchange to performatywny występ, w którym udział weźmie 5 wybranych muzyków z Chicago oraz 5 muzyków z Poznania. Interakcja artystów, poprzez improwizację, będzie szansą do stworzenia opowieści tu i teraz, na Scenie w wykonaniu 10 muzyków z Chicago i Poznania. W trakcie występu performance płynnie przekształci się w regularny jam session, wciągając muzyków i wokalistów obecnych na sali w muzyczny dialog.

Bilety na koncerty odbywające się w ramach 10. Edycji Made in Chicago dostępne są online na portalu bilety24, w kasie Estrady Poznańskiej oraz w kasie Centrum Kultury Zamek (na koncerty odbywające się tam).

Ceny biletów na pojedyncze koncerty:
Do 16.11.2015 – ulgowy: 30 zł/ karnet: 120 zł; zwykły 50 zł/ karnet: 210 zł
Uwaga! Bilety na koncert BIBOBIT & DIZZY BOYZ BRASS BAND; HYPNOTIC BRASS ENSEMBLE (27.11.15, 21.00 CK Zamek) do 16.11.15: ulgowy: 30 zł, zwykły 60 zł ; po 16.11.15 ulgowy 40 zł, zwykły 70 zł
Od 16.11.2015 – ulgowy 40 zł/ karnet 150zł ; zwykły 60 zł/ karnet 250 zł

Uwaga!
Na projekt CHICAGO POZNAŃ EXCHANGE (29.11.15, g. 20.00, Scena na Piętrze) można odebrać bezpłatne wejściówki. Przeznaczone są one dla osób, które będą chciały wziąć udział w jam session. Podstawą weryfikującą udział w performance będzie pokazanie przy wejściu instrumentu lub jego elementu bądź zaprezentowanie umiejętności wokalnych.