Jarle Bernhoft to jeden z najciekawszych głosów na współczesnej europejskiej scenie. Jest artystą wszechstronnym. To doskonały piosenkarz, świetny gitarzysta, wyjątkowy kompozytor i multiinstrumentalista. Zachęcamy do lektury wywiadu z artystą.

www.youtube.com/watch?v=rxoiZZ8UBEY

W tę sobotę wystąpisz na koncercie w Polsce. Co nam zaprezentujesz? Czego możemy się spodziewać?

Wystąpię sam, czyli tak, jak występuję na co dzień. Mam trzy albumy, dlatego zaprezentuję kawałki ze wszystkich tych płyt, a także kilka nowych numerów. Nie mogę się doczekać tego koncertu w Warszawie.

My też! A czy zaprezentujesz swój cover przeboju „I’m Every Woman” Chaki Khan? Ostatnio zapytałeś o to swoich fanów… 

(śmiech) Szukam innego sposobu na zrobienie tej piosenki. Umiem udawać kobietę…  i jestem w tym bardzo dobry (śmiech)… Nie obawiam się o kwestie wokalne, ale najważniejsze jest dla mnie zrobienie jej instrumentalnie ciekawej. Jeszcze tego nie zrobiłem, ale mam nadzieję, że zdążę to zrobić na koncert w Warszawie.

www.youtube.com/watch?v=Chsn0_-94kA

A czemu zapytałeś fanów o tę konkretną piosenkę? 

Dla mnie to jedna z najlepszych piosenek w ogóle. Potrafię słuchać tego utworu cały dzień.

Jak przed chwilą wspomniałeś, zaprezentujesz kawałki ze wszystkich swoich płyt. Ostatnią z nich, zatytułowaną „Islander”, wydałeś w tym roku. Jak przebiegła praca nad tą płytą?

Byłem w trasie przez jakieś półtora roku, a materiał na „Islander” pisałem w jej trakcie. Całą płytę napisałem bardzo szybko i równie szybko ją nagrałem. To bardzo ważny dla mnie album.

Album, który przyniósł Ci nominację do Nagrody Grammy w kategorii „Najlepszy album R&B”. Jak zareagowałeś na to wyróżnienie? Czy spodziewałeś się czegokolwiek? 

Oczywiście, że nie spodziewałem się zdobycia nominacji, byłem bardzo zaskoczony. Ale nie zmieniło to nic w sposobie, w jaki piszę czy nagrywam. To bardzo miłe, kiedy zdobywasz tego typu wyróżnienia, ale to jest drugoplanowa sprawa… a nawet trzecio- lub czwartoplanowa… Oczywiście, to będzie przydatne przy premierze mojej kolejnej płyty, bo będzie promowana jako ta od „artysty nominowanego do Grammy”. Chcę się skupić na robieniu dobrej muzyki i to jest dla mnie najważniejsze.

www.youtube.com/watch?v=EEemC-oGxh0

Trzymamy zatem kciuki za to, żeby ta kolejna płyta uzyskała Nagrodę Grammy! Porozmawiajmy jeszcze chwilę o „Islander”… Jedną z piosenek, którą znajdziemy na tej płycie, to utwór „No Us, No Them” nagrany w duecie z Jill Scott. Jak doszło do tej współpracy? Jak ją wspominasz?

Poznaliśmy się podczas gali wręczenia Pokojowych Nagród Nobla organizowanej w Oslo w 2010 roku. Okazało się, że ona jest fanką mojej muzyki, a ja byłem jej wielkim fanem (śmiech). Spytała mnie, czy nie mogłaby zaśpiewać czegoś ze mną. To było świetne, powiedziałem, że moglibyśmy coś razem zrobić. Problemem był jednak jej grafik… ona jest aktorką i w tym czasie nagrywała jakiś film. Tego samego dnia poszedłem do studia i coś tam nagrałem, potem tego samego dnia pojechałem do Los Angeles, gdzie się z nią spotkałem i ona zrobiła świetną robotę nad tym kawałkiem.

A planujesz kolejne duety w najbliższej przyszłości?

Może… Wiecie, wszystko zależy od piosenki. Jest mnóstwo artystów, z którymi chciałbym coś nagrać. W samej Norwegii jest ich za dużo, a do tego dochodzą jeszcze artyści np. ze Szwecji… Nie znam polskich artystów, ale na pewno jest ich tutaj wielu! (śmiech)

Mamy nadzieję, że pewnego dnia nagrasz jakiś kawałek z którymś z naszych artystów! Skupmy się teraz na Twoich początkach. Z tego, co wiemy, Twój ojciec był śpiewakiem operowym, a matka uczyła muzyki. Jak to wpłynęło na Ciebie i na to, kim jesteś teraz?

Macie rację. Dorastałem przy muzyce operowej, więc jakoś to musiało wpłynąć na to, jak teraz tworzę muzykę. Ale trudno znaleźć w mojej muzyce jakiś operowych wpływów. Śpiewacy operowi pracują i ćwiczą całe dnie, to jest dla mnie bardzo inspirujące.  Zacząłem śpiewać w bardzo młodym wieku. Kiedy byłem dzieckiem, dostałem od rodziców skrzypce, ale nie byłem w tym zbyt dobry. Potem uczyłem się gry na flecie… w tym samym czasie zacząłem grać na gitarze i właśnie na niej zacząłem grać profesjonalnie. Podczas moich pierwszych koncertów grałem jedynie na gitarze, bo czułem, że jestem w tym całkiem dobry. Jak miałem 17 czy 18 lat dołożyłem do tego śpiewanie, bo w tym czasie poczułem, że to jest to i że to lubię.

I wtedy zacząłeś grać w zespołach rockowych, takich jak Explicit Lyrics i Span. Jak wspominasz na czas? 

Byliśmy dobrymi kolegami, a sam ten czas był dla mnie bardzo dobry. Byliśmy bardziej drużyną, a jednocześnie była między nami współpraca i przyjaźń. W 2005 roku zdecydowaliśmy się na zakończenie współpracy, ale rozstaliśmy się w dobrych relacjach… To był jakby szczęśliwy rozwód (śmiech). Do tej pory często gramy razem na koncertach.

Po rozstaniu z grupą Span przyznałeś, że chcesz skończyć z muzyką i wtedy zacząłeś studiować literaturę angielską… 

Tak, ale potem jednak powróciłem do muzyki, a jednocześnie studiowałem. Tak naprawdę, kilkukrotnie chciałem rzucić muzykę (śmiech). Ale kocham swoją pracę, chociaż czasem jest trudno.

www.youtube.com/watch?v=1OtVgj0PCyA

Wydałeś już trzy płyty, a oprócz „Islander” były to „Ceramik City Chronicles” z 2008 i„Solidarity Breaks” z 2010 roku. Jak bardzo na przestrzeni lat zmienił się sposób pisania i nagrywania przed Ciebie płyt?

Pierwszą płytę nagrałem w czasie, kiedy byłem w twórczym szaleństwie. Kiedy album się ukazał, to było to dla mnie jak całkiem nowy początek. Zmieniłem styl muzyczny, to było jak odrodzenie. Nagrywanie nowej płyty było dla mnie jak wyzwanie. W tamtym czasie ożeniłem się i doczekałem syna. Wtedy w Norwegii był też nieciekawy czas, co miało dodatkowy wpływ na całość. Generalnie rzecz ujmując, wszystkie trzy płyty to trzy zupełnie inne albumy, które zostały nagrany w zupełnie innych okolicznościach.

Czy myślisz, że Twój syn kiedyś także zdecyduje się na karierę muzyka? Będziesz go do tego przekonywał czy jest jeszcze na to za wcześnie? 

Oh, on już teraz pisze piosenki, choć ma pięć lat (śmiech). On zdecydowanie ma talent.

Dziękujemy za rozmowę, czekamy na koncert w Warszawie! 

Dzięki!

ENGLISH

You’re gonna perform in Poland this Saturday. What will you show us? What can we expect?

I’m gonna come alone, this is an usual thing for me. I have three albums, so I will play songs from all of them as well as a few new songs. Actually, I can’t wait to perform in Warsaw!

So do we! Will you sing your cover of Chaka Khan „I’m Every Woman” as well? You’ve recently asked your fans if they want you to sing this song…

(laughs) I’ve been looking for a different way to do this song. I can pretend to be a woman… and I’m very good in pretending a woman (laughs)… I’m not afraid about doing it vocally, but main thing for me right now is how to do it interesting in the instrumental way. At the moment I haven’t done it yet, but I will try to make it ready for the concert in Warsaw.

And why did you ask for this particular song?

For me it’s one of the best songs ever. I can listen to this song in my home all day long.

As you mentioned few minutes ago, you’ll perform songs from all your albums. The latest one, „Islander”, was released earlier this year. How has the work on this album lasted?

I’ve been on tour for like one year and half and the material for this album was written during tour. It was written very quickly and I recorded it very quickly as well. It’s very important album for me.

This album brought you the nomination for Grammy Awards for „Best R&B Album”. What was your reaction for getting this achievement? Have you expected anything?

Of course I didn’t expect to get this nomination, I was very surprised. But it hasn’t changed anything in my writing or recording proccess. It’s great to get this kind of achievement, but all in all it’s secondary thing… or it’s even in the third or fourth place… Of course, it will be very important when I’ll release my next album and it will be signed as „Grammy-nominated artist”. I want to focus on making good music and it’s the most important.

So we’re keeping our fingers crossed that your new album will bring you Grammy Award! Let’s talk about „Islander” one moment more… One of the songs from this album is „No Us, No Them” recorded with Jill Scott. How has this collaboration happened and how do you remember working with her?

We met each other during Noble Peace Price gala hosted in Oslo in 2010. She was a fan of my music and I was huge fan of her as well (laughs), so basically she asked me if she can sing with me some track. It was really cool and I said that we might do that. But the problem was with her schedule… she’s an actress and she was making movie in that time. So same day I went to the studio and then I moved to Los Angeles to her and she did great job on that track.

Do you plan to record some new duets in the future?

Maybe… You know, it’s all depend on the song. I have a plenty of artists who I’d like to record something with. It’s too many great artists only in Norway, but there’s also artists of Sweden… I don’t even know about Poland and great Polish singers! (laughs)

We hope that one day you’ll record some track with one of the Polish artists! Now let us focus on the beginnings of your career. As we know, your father was opera singer and your mother was teaching music. How has it influenced on you and who are you now?

Yes, you’re right. I grew up with opera music, so somehow it influenced on the way I do my music. But it’s hard to find the opera in my music now. Opera singers does a lot of work everyday, they’re rehearsing and that is very inspiring thing for me. I started singing in the very young age. When I was a kid, my parents gave me a violin, but I wasn’t that good on playing it. Then they gave me a flute… at the same time I started playing guitar and that was the instrument I started to play. During my first concerts I’ve only played guitar, because I felt I was quite good in it. When I was like 17 or 18 I started to sing during gigs as well, because then I found out that I like it and I felt good in it.

And when you were a teenager, you became the member of rock bands Explicit Lyrics and Span. How do you remember this period of time?

They were friends of mine and this time was really good for me. We were more like a team and at the same time it was kind of partnership and great friendship between us. In 2005 we decided to split, but we were in good relationship between each other… It was like a happy divorce (laughs). And we’re still playing together sometimes.

As we heard, when you split the band you were about to quit the music and you started to study English Literature…

Yes,  and then I decided to come back to music and study at the same time. Actually, I wanted to quit the music couple of times (laughs). But I love my work, even if it’s hard sometimes.

You’ve released three albums so far and apart from „Islander” there were „Ceramik City Chronicles” in 2008 and „Solidarity Breaks” in 2010. How has the way of your work on albums changed throughout the years?

The first album was recorded at the time I was in the creative frenzy. When the album came out it was like a new beginning for me, because I changed my style of music. It was like a rebirth. Recording the new album was kind of challenge. During that time I got married and became a father of my son. There were also bad situation in Norway that time. All in all, my three albums are three different albums and they were recorded in different circumstances.

Do you think your son will be the musician as well? Will you persuade him to do music or it’s too early now?

Oh, he is already a song-writer, he is 5 years old (laughs). He definitely has a talent.

Thank you for the interview, we can’t wait to see you in Warsaw soon!

Thanks!