Drugi dzień Sopot Jazz Festival odbył się w legendarnym, artystycznym centrum trójmiasta – Spatifie. Klimat miejsca idealnie współgrał z muzyką prezentowaną przez dwie polskie, młode, jazzowe formacje.

Pierwsza z nich to Sphere w skład, której wchodzą: Ania Rybacka, Marek Kądziela i Kuba Dybżyński. Zaprezentowali oni nietypową mieszankę jazzu z elementami muzyki etnicznej, ludowej oraz bossa novy. Był to też pierwszy zespół podczas festiwalu, w którym usłyszeć mogliśmy damski wokal. Ania Rybacka niejednokrotnie wykonywała wokalizy będąc w unisonie z klarnetem, który wraz z nią tworzył niebanalną harmonię. Artystka także w ciekawy i niekonwencjonalny sposób zapętlała swój delikatny głos, który zyskawszy na sile sprawiał, że w niektórych momentach można było ją pomylić z islandzką wokalistką Björk. Razem muzycy tworzą nietuzinkową formację, którą nie da się sklasyfikować pod żadnym względem. Ich muzyka łamie wszelkie konwenanse w jazzie oraz nie jest w żaden sposób przewidywalna. Bez wątpienia jest to mieszanka wybuchowa, która rozsadziła dziś na wszystkie strony niewielką scenę w Spatifie.

sjf-02-001

Jako drudzy zaprezentowali się muzycy tworzący formację PSM, w skład, której wchodzą: Jan Smoczyński, Łukasz Poprawski i Tomasz Torres. To niezwykle nietypowe spojrzenie na współczesny jazz. Dźwięki syntezatora współbrzmiącego z mocną perkusją oraz oderwanym zupełnie od nich saksofonem wypełniły przestrzeń sopockiego Spatifu. Częste zmiany tempa, urywane motywy muzyczne oraz szalona improwizacja saksofonisty – to kwintesencja muzyki PSM. Niewątpliwie najmocniejszym momentem koncertu była pięciominutowa solówka perkusisty Tomka Torresa, która zebrała gromkie brawa od publiczności. W ostatniej części koncertu Łukasz Poprawski zamienił swój instrument na fagot. Bardziej klasyczny oraz delikatniejszy w brzmieniu fagot okazał się niesamowicie współgrać z mocnym basem syntezatora.

sjf-02-002

Przed nami dzień trzeci Sopot Jazz Festiwal, który odbędzie się w Sali Columbus sopockiego Hotelu Sheraton. Dziś zaprezentują się trzy formacje: Jasper van’t Hof / Tony Lakatos, Chambertones Trio oraz Daniel Humair Quartet.