Po raz 14. jeleniogórska publiczność rozsmakowywać się będzie przepięknymi jesiennymi odcieniami jazzu.

W ten pełen elegancji, niepowtarzalny klimat wprowadzą Państwa wyjątkowe światowe Gwiazdy Jazzu, które od wielu lat cieszą się niekwestionowanym sukcesem na międzynarodowych estradach. Pierwszy dzień ( 23 października) festiwalu otworzy z norweskim zespołem  pianisty Helge Lien Trio znakomity skrzypek robiący furorę w Europie Adam Bałdych. Tamtejsza krytyka jazzowa zwróciła już wiele lat temu uwagę na tego fantastycznego skrzypka , który wciąż zaskakuje swoimi autorskimi albumami wydawanymi w niemieckiej oficynie ACT Music gwarantując mu promocję na cały świat.

AFISZ A1 krokus jazz festiwal 2015 rgb TV2

Gwiazdą drugiego dnia (24 października) będzie  amerykański trębacz Jeremy Pelt. 

Miał okazję współpracować z takimi postaciami jazzu  jak: John Hicks, Ravi Coltrane, Winard  Harper, Ralph Peterson, Lonnie Plaxico czy Nancy Wilson. Amerykański trębacz ma na swoim koncie wiele nagród dla najlepszego muzyka  przyznawanych przez prestiżowy amerykański magazyn jazzowy „Down Beat”. Jego obecny zespół nawiązuje w pewnym sensie do nagrań Milesa Davisa z 1965 roku, ale to, co prezentuje Jeremy Pelt na swoich koncertach to wyłącznie jego własne kompozycje osadzone w stylistyce free- jazzu, post – bopu i jazzu modalnego. Muzyka jaką prezentuje Jeremy  Pelt ze swoim kwartetem to jazz najwyższej próby.

Ostatni dzień festiwalu (25.10.) będzie należał do zespołu kierowanego przez wokalistkę Monikę Borzym. Jej muzyka na wskroś wypełniona jest delikatnym jazzem. Urzeka  swoim głosem ,który chwilami  jest bardzo mocny, stanowczy, poruszający i mający ogromną siłę wyrazu, chwilami delikatny, zwiewny, a nawet tajemniczy. Głos wokalistki nasycony jest wieloma barwami i odcieniami, przez co historie, jakie opowiada są autentyczne. Bez zastanowienia podążamy w ślad za jej głosem, a wędrówka ta wykracza daleko poza polskie granice, a nawet poza kontynent. Ale to nie tylko wokal przykuwa  uwagę, jest on jedną stroną medalu. Zarówno pierwsza płyta „Girl Talk”, jak i druga, „My Place” nagrana z gigantami jazzu, począwszy od Johna Scofielda, Chrisa Pottera, Randy’ego Breckera, na aranżerze Gilu Goldsteinie kończąc szybko pokryły się platyną. Monika ma swój własny, oryginalny styl. Jej ciekawy, pięknie  i świadomie ukształtowany głos jest tym, którego na ówczesnej, polskiej scenie muzycznej brakowało.  Teraz jednak możemy delektować się perfekcyjnie dopracowanymi utworami Moniki Borzym , które w wersji koncertowej wypadają jeszcze lepiej.

Ale nie tylko na tych wielkich Gwiazdach będzie bazował tegoroczny festiwal.

Szczególnie ważną rolę odgrywa od 14 lat  Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych odbywający się pn. „Powiew Młodego Jazzu”. Przez dwa dni  (24 – 25 .10.) )przewinie się przez główną scenę 16 młodych zespołów jazzowych. Poza polską obsadą pojawią się również muzycy z Czech, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Zespoły występujące w konkursie będą konkurować o laur w postaci „Złotego Krokusa” głównej nagrody festiwalu. Młody polski jazz zagości także w klubie festiwalowym „Kwadrat”, gdzie przez trzy wieczory młodzi i nieco starsi stażem muzycy jazzowi prezentować będą jazz na bardzo wysokim poziomie wśród nich laureaci zeszłorocznego konkursu kwintet pianisty Kamila Piotrowicza (niedziela 25.10.) ,  Charlie Green & Krzysztof „Puma” Piasecki 4 tet (piątek 23.10.) oraz  Mike Parker’s Theory Trio (sobota 24.10.) Ten ostatni zespół to odkrycie ostatnich lat zarówno na polskiej jak i amerykańskiej scenie jazzowej.

Atrakcją koncertów klubowych będą też nocne jam sessions z udziałem młodych muzyków jak również znanych koryfeuszy polskiego jazzu.

Festiwalowi towarzyszyć będzie interesująca wystawa fotograficzna  pn. „Twarze Jazzu „ autorstwa Jana Bebela. Rolę konferansjera pełnić będzie Tomasz Tłuczkiewicz, który poprowadzi wszystkie imprezy festiwalowe zarówno te na scenie głównej jak i w klubie festiwalowym „Kwadrat”.

Tegoroczny festiwal to także Imprezy towarzyszące , które odbędą się w zaprzyjaźnionej z festiwalem Szklarskiej Porębie. W sobotę (17.10.) w Hotelu Bornit wystąpi  ze swoim kwartetem znakomity skrzypek  Bartosz Dworak .W ramach festiwalowych koncertów klubowych ( Klub festiwalowy „Kwadrat” wystąpią m.in. Patrycja Kamola Jazz Band (2.10.), Tarsa Bakovskyi Quartet (9.10.),Piasecki/ Próchnicki – Improtronik (16.10).

W oczekiwaniu na zaskakujące i pełne wrażeń propozycje w/w artystów już teraz wspólnie z Państwem przygotujmy się do tej muzycznej uczty w ramach, której będziemy wraz z Państwem smakować różnorodność serwowanych jazzowych dań, które jak sądzimy zaspokoją gusta nawet najwybredniejszych słuchaczy.

Udział tych wszystkich artystów podczas tegorocznego XIV Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwal będzie gwarancją wielkiego wydarzenia artystycznego.

XIV Międzynarodowy KROKUS JAZZ FESTIWAL
23 – 25 października 2015 –  Jelenia Góra
Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.krokusjazzfestiwal.pl