15 października w Warszawie rozpocznie się 10. edycja jednego z najbardziej bezkompromisowych festiwali muzycznych w Polsce – Ad Libitum. Podczas trzech dni na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz Laboratorium przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się 8 koncertów. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi europejska orkiestra improwizatorów – Globe Unity Orchestra pod wodzą Alexandra von Schlippenbacha.

untitled

Jak sprawić by europejska muzyka współczesna, dawna, jazz oraz wolność jednostki i siła kolektywu mogły istnieć obok siebie nie tracąc nic ze swojej autonomii? Co zrobić, aby oprzeć się konwencjom stylistycznym i muzycznym modom, aby odnaleźć własny głos w świecie kompozycji i improwizacji? Już po raz 10. warszawski festiwal Ad Libitum wyrusza na poszukiwania nowych odpowiedzi na te fundamentalne w muzyce pytania.

Festiwal rozpocznie, w Laboratorium CSW 15 października, koncert tria Wojciechowski/Pałosz/Cybulski. Po nich na scenie pojawi się słynna orkiestra z Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. Zespół rozwijany od lat w Ośrodku Pogranicze Sztuk i Kultur w Sejnach – złożony z młodych i bardzo młodych adeptów muzyki – regularnie współpracuje z wybitnymi osobowościami ze świata improwizacji, jednak w takim składzie jeszcze nie występowali. Zespół przygotuje i poprowadzi Mikołaj Trzaska a do orkiestry dołączą Evan Parker – jeden z najwybitniejszych saksofonistów na świecie, Tomasz Dąbrowski – trębacz młodego pokolenia ceniony w Polsce, Danii i Nowym Jorku oraz kontrabasista Mike Majkowski znany ze współpracy z Tonym Buckiem z The Necks, czy To Tu Orchestra Wacława Zimpla. Dzień festiwalowy zamknie koncert znakomitego kwartetu Petera Brötzmanna w składzie: Jason Adasiewicz przy wibrafonie, John Edwards przy kontrabasie i Steve Noble na perkusji.

16 października festiwal przenosi się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako pierwsza wystąpi formacja, która byłą ozdobą festiwalu w początkach jego istnienia: Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Tadeusz Wielecki, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik czyli Kawalerowie Błotni oraz gościnnie Wojciech Błażejczyk.
Po nich na scenie zagra w oryginalnym składzie, legendarne trio Alexandra von Schlippenbacha – z Evanem Parkerem i Paulem Lyttonem.

17 października usłyszymy polską premierę utworu „Blue Shroud” Barry’ego Guy’a. Tytuł utworu nawiązuje do niebieskiego sukna, który zakryta została reprodukcja obrazu “Guernica” Pabla Picassa, gdy na jej tle w siedzibie ONZ miał wystąpić Colin Powell, by tłumaczyć decyzję interwencji wojskowej w Iraku. Koncert zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w prestiżowej oficynie Intakt. Festiwal Ad Libitum będzie partnerem tego albumu.
Następnie z recitalem fortepianowym Twelve Tone Tales, wystąpi tegoroczny rezydent- Alexander von Schlippenbach.
Finałem festiwalu będzie pierwszy w Polsce, koncert legendarnej formacji założonej w 1966 roku przez Alexandra Schlippenbacha Globe Unity Orchestra w składzie: Alexander von Schlippenbach – fortepian,leader, Tomasz Stańko, Jean­Luc Capozzo, Axel Dörne trąbki, Evan Parker, Gerd Dudek, Henrik Walsdorff saksofony, Rudi Mahall klarnet basowy, Gerhard Gschlößl, Christoph  Thewes puzony, Paul Lovens, Paul Lytton perkusje.

Więcej: www.ad-libitum.pl
Facebook: https://www.facebook.com/FestiwalAdLibitum

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/428240800720204/
Twitter: https://twitter.com/AdLibitumPL

Organizator: Fundacja Polskiej Rady Muzycznej
Współorganizator: Program 2 Polskiego Radia i CSW
Patroni medialni: jazzarium.pl, jazzsoul.pl, PAP, TVP Kultura, TVP Warszawa, Aktivist, Co jest grane, eBilet

Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Bilety na poszczególne koncerty oraz trzydniowe karnety dostępne są w serwisie ebilet.pl oraz przed koncertami.

15.10.2015 Strat g.19:30
Laboratorium CSW, Sala im. W. Krukowskiego, ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa .
bilet normalny 50 zł
bilet ulgowy 30 zł

16-17.10.2015 Strat g.19:30
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego ul. Modzelewskiego 59, 00-977 Warszawa
bilet normalny 60 zł
bilet ulgowy 30 zł

Karnety 15-17.10.2015 r.
Normalny 100 zł
Ulgowy 60 zł
Liczba karnetów ograniczona!

Bilety ulgowe:
Dzieci, uczniowie, studenci – za okazaniem legitymacji
Seniorzy po 60 roku życia – za okazaniem dowodu osobistego bądź Karty Seniora