6 października na festiwalu Leipziger Jazztage nasi artyści zaprezentują muzykę Pendereckiego.

Maciej Fortuna wraz z An On Bast – jedną z najlepszych polskich producentek muzyki elektronicznej, wystąpią w Lipsku 6 października podczas 39. Leipziger Jazztage. Wizualizacjami wspomagać ich będzie VJ Pillow, czyli Paweł Wypych.

An On Bast (Anna Suda) – live electronics
Maciej Fortuna – trumpet, live electronics
VJ Pillow (Paweł Wypych) – visuals

Artyści zaprezentują niemieckiej publiczności „Elektroakustyczną transkrypcję muzyki filmowej Krzysztofa Pendereckiego” – materiał pochodzący z wydanego w 2013 r. albumu o tym samym tytule, na który złożyły się elektronicznie przetworzone dźwięki trąbki w kontekście fragmentów zaczerpniętych z muzyki filmowej Pendereckiego (m.in. z „Rękopisu Znalezionego w Saragossie”, „Szyfrów” i „Egzorcysty”). Projekt ten powstał za wiedzą, zgodą i namową kompozytora, a premiera płytowa miała miejsce dokładnie w dniu jego 80. urodzin.

Nowocześnie zaaranżowana muzyka Krzysztofa Pendereckiego świetnie wpisze się w ideę tegorocznego festiwalu. Mottem przewodnim bowiem zbliżającej się 39. edycji Festiwalu Leipziger Jazztage jest jazz i film („Cinematic Jazz”), czyli jazz w filmie i film w jazzie. Festiwal rozpoczął się 1. października i potrwa 10 dni.

Sposób wykonania muzyki elektroakustycznej przez duet An On Bast & Maciej Fortuna nazywany jest „processingbop” – rozumianym jako konglomerat muzyki live electronics oraz jazzowego mainstreamu silnie osadzonego w stylistyce post-bopu.

An On Bast nazywana pierwszą damą polskiej elektroniki, jest kompozytorką i performerką; ma na koncie 5 albumów i 5 EP-ek wydanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA oraz wiele klubowych i festiwalowych koncertów w kraju i za granicą. Jest również twórczynią ambitnego połączenia gatunków.

Maciej Fortuna
Trębacz, kompozytor, aranżer. Jeden z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt. Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki. Obecnie wykłada jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi oficynę wydawniczą Fortuna Music.