Piotr Lemańczyk Quartet zainauguruje 3 października w Teatrze Muzycznym cykl jazzowych koncertów.

Pierwszy w roku jesienny miesiąc w Teatrze Muzycznym to nie lada gratka dla fanów jazzu. To właśnie ten styl muzyczny będzie dominował na scenie Teatru – trzy na pięć zaplanowanych w październiku koncertów to koncerty jazzowe.

quartet_north-kopia

Jesienny cykl Jazz w Pałacu 3 października otworzy Piotr Lemańczyk ze swoją formacją Quartet North. Ten jeden z najbardziej uznanych polskich basistów jazzowych koncertuje i nagrywa z najwybitniejszymi nazwiskami światowego jazzu. Jego nowy projekt Baltic Dance to muzyka, w której można odnaleźć ekspresję, dbałość o każdy dźwięk, wirtuozerię, przestrzeń, rozbudowane improwizacje, nowoczesność i tradycję, a więc to, co decyduje o wyjątkowości muzyki jazzowej. Na scenie partnerują mu Emil Miszk (trąbka), Sławomir Koryzno (perkusja) oraz Szymon Łukowski (saksofon), o którego talencie muzycznym widzowie Teatru Muzycznego mogli przekonać się na Machiavellim, czy Pannie Tutli Putli, gdzie gra pod kierownictwem Tomasza Lewandowskiego.

Kilka dni później na Żeglarską 8 ponownie zawita Piotr Wyleżoł. Wcześniej gościł tu jako członek zespołu Jerzego Małka, 8 października zagra ze swoją formacją. Zespół jednego z najlepszych polskich pianistów jazzowych, złożony jest z wybitnych muzyków: Michała Barańskiego na kontrabasie, Michała Miśkiewicza na perkusji i Roberta Majewskiego na trąbce i flugehornie. Usłyszymy m.in. całkowicie nowe, nie wykonywane wcześniej kompozycje lidera, Piotra Wyleżoła.

Ostatnim z cyklu będzie koncert legendarnej grupy Laboratorium 22 października. Laboratorium w latach 70-tych XX wieku uznawane było za jeden z najpopularniejszych zespołów jazz-rockowych w Europie. Choć zmieniał się skład osobowy grupy, Laboratorium zachowało konsekwencję wizji artystycznej. Filarami zespołu, od samego początku do dziś, są: Janusz Grzywacz (instrumenty klawiszowe, lider) i Marek Stryszowski (saksofony, wokal). Oprócz nich na scenie zobaczymy także Krzysztofa Ścierańskiego (gitara basowa), Marka Raduli (gitara) i Grzegorza Grzyba (perkusja).

Ale październik w Teatrze to nie tylko jazz, co udowodnią 23 października Bartosz Hadała (piano) i Rupert Wates (gitara, wokal) z formacji The Nightwatchers. Ten grający amerykański folk dwuosobowy zespół do Torunia przybędzie aż z dalekiej Kanady. Muzycy współpracują ze sobą od 2008 roku i mają w swoim dorobku 3 albumy. Utwory, które usłyszymy pochodzą z ich ostatniej płyty. To kompozycje Ruperta Watesa, które podsumowują jego dotychczasowe zainteresowania muzyczne, a jednocześnie do dawnych aranżacji wprowadzają nowe brzmienia.

Na zakończenie miesiąca zapraszamy na koncert poświęcony pamięci dwóch ikon polskiego rocka i bluesa: Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej. Liderem projektu, Piotr Nalepa Breakout Tour, jest Piotr Nalepa, który wraz z gitarzystą Robertem Luberą z sukcesem przypominają twórczość Tadeusz Nalepy. Piosenki Kubasińskiej śpiewa córka Lubery, znana z programu The Voice of Poland, Żaneta Lubera, obdarzona mocnym, rockowym głosem. Artyści wykonują najbardziej znane utwory zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy, takie jak Kiedy byłem małym chłopcem, Oni zaraz przyjdą tu, Nocą puka ktoś, czy Rzeka dzieciństwa we własnych aranżacjach, nie odbiegających znacznie od oryginałów.