W 2015 roku minął 24 lata od śmierci Milesa Davisa, 32. od jego słynnego, pierwszego koncertu w Polsce w ramach Jazz Jamboree 83, a także 18 lat od powstania Tribute To Miles Orchestra.

Z tej okazji zespół otworzy 3 października koncertem w klubie Chwila trasę: Miles Davis Tour 2015/16. Tribute To Miles Orchestra zaprezentuje w jej ramach radykalne, psychodeliczno-futurystyczne wersje utworów Davisa, Shortera oraz oryginalne kompozycje lidera. Gościem specjalnym warszawskiego koncertu będzie jeden z czołowych brytyjskich saksofonistów – Jan Kopinski.

Na koncert przybędą przebywający tego dnia w Warszawie muzycy grupy Asian Dub Foundation, zapowiada się zatem również jam session obu formacji!

28 września 1997 roku, koncertem w klubie Akwarium w rocznicę śmierci wielkiego wizjonera jazzu ­ Milesa Davisa rozpoczęła działalność polska supergrupa Tribute To Miles Orchestra. Zespół, znakomicie przyjęty przez publiczność i krytykę, nagrał jako pierwszy w historii polskiego jazzu płytę dla koncernu Warner Bros, i w ciągu wieloletniej działalności, dobrze zapisał się w pamięci fanów.

Tradycja koncertów w rocznice odejścia wielkiego trębacza jest wciąż podtrzymywana. Od chwili powstania zespół występuje co roku we wrześniu w różnych salach koncertowych, gromadząc licznych zwolenników muzyki i zbierając entuzjastyczne recenzje. W 2014 roku w składzie grupy pojawił się basista znanego brytyjskiego zespołu Asian Dub Foundation – ­Dr.Das. W 2015 r wystąpi jako gość specjalny jedna z najważniejszych postaci brytyjskiej awangardowej sceny jazzowej, lider legendarnej formacji Pinski Zoo (nb. Dr Das był jej perkusjonistą) – Jan Kopinski, współpracujący z W.Konikiewiczem zarówno w PZ jak i trio Zone K. Polski muzyk wziął również udział w nagraniu jednej z płyt ADF, zaś w listopadzie br odbędzie w Anglii trasę koncertową jako gość Pinski Zoo jak też ze wspólnym trio – Zone K.

Tribute To Miles Orchestra wystąpi w następującym składzie:

Antoni „Ziut“ Gralak – trąbka
Janusz Smyk – saksofony, flet
Wojciech Konikiewicz- syntezator, piano, gitara (leader)
Janusz Yanina Iwański – gitara
Filip Jurczyszyn – bas
Marek Surzyn- perkusja
Piotr Jackson Wolski – instrumenty perkusyjne

oraz gość : Jan Kopinski (UK) – sax tenor

Wojciech Konikiewicz:

„Muzyka Milesa jest jednym z fundamentów jazzu współczesnego. Całe pokolenia artystów inspirują się nią i znajdują w spuściźnie wielkiego mistrza wciąż aktualne, uniwersalne przesłanie. Davis otworzył Wrota Percepcji, przez które przeszło wielu i zapewne jeszcze niemało przejdzie…
Zakładając przed laty TTMO zgromadziłem najwybitniejszych artystów jazzu polskiego. Przeżyliśmy i wciąż przeżywamy razem niezapomniane chwile, wielokrotnie spotykając się z niezwykle głębokim odbiorem ze strony publiczności. Fenomen ten nie był dla nas nigdy powodem do samozadowolenia, czy próżności – raczej skłaniał ku refleksji nad siłą tej muzyki, a może – nade wszystko – sposobem jej wykonywania. Wynik tych przemyśleń był taki, że nigdy nie staraliśmy się tworzyć kopii, we własny sposób interpretując tematy wielkiego trębacza. Miles lives!“

Bilety w cenie 30 dostępne w klubie Chwila
ul. Ogrodowa 31/35
tel 22 401 17 54