Artur Dutkiewicz Trio w składzie Artur Dutkiewicz przy fortepianie, Michał Barański na kontrabasie oraz Łukasz Żyta na perkusji wystąpi dzisiaj w jazz clubie 12/14 przy ulicy Piwnej 12 w Warszawie. Zapraszamy serdecznie, start o 19:30.

Artur Dutkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Jest nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu” (Jazz Forum 12/2012) – w ostatnich kilku latach wystąpił w ponad 50 krajach świata. Przypomnijmy w czerwcu 2015 roku ze swoim triem odbył trasę koncertową w Australii i Nowej Zelandii występując tam na największych festiwalach jazzowych m.in. na Melbourne International Jazz Festival a także w Perth, Brisbane, Adelajdzie, Sydney i Wellington.

Dutkiewicz12:14
Artur Dutkiewicz pochodzi z Pińczowa /woj. Świętokrzyskie/. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r.

Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, „Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Finalista prestiżowego Thelonious Monk Competition w Waszyngtonie.

Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. Koncertował ze znakomitymi muzykami m.in.: z Tomaszem Szukalskim, z którym występował przez 20 lat tworząc Szukalski Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego a także ze: Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Darkiem Oleszkiewiczem, Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Tadeuszem Nalepą, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Jorgosem Skoliasem.

Artur Dutkiewicz prowadzi od wielu lat własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO. Ostatnie albumy tria „Hendrix Piano” oraz „Prana” zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.

Jako jeden z nielicznych pianistów jazzowych w Polsce i Europie występuje SOLO. Jego ostatni solowy album „Mazurki” to współczesne, autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową oraz muzyką Chopina, Szymanowskiego i Bartoka.

W 2010 roku znalazł się wśród piątki najlepszych MUZYKów ROKU w ankiecie JAZZ TOP miesięcznika JAZZ FORUM (Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Artur Dutkiewicz). Również w/g ankiety Jazz Top od wielu lat jest w czołówce najlepszych polskich pianistów jazzowych.

Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Milan, Ninegates Jazz Festival – Beijing, Kontu Festival – Helsinki, Quimera Festival – Mexico, Melbourne Int. Jazz Festival.

W lipcu 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.
Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam jako aktor i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli „Proces” Kafki i „Taniec Lokatora”.

Od 1987 roku prowadzi klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach.

Zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W 2006 i 2008 był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Wilnie. Prowadził wiele warsztatów i MasterClass dla studentów na całym świecie.

Dyskografia: Błękitna Ścieżka – Artur Dutkiewicz Solo Piano, Lady Walking – Artur Dutkiewicz Electric Concert, Hendrix Piano – Artur Dutkiewicz Trio, Niemen Improwizacje – Artur Dutkiewicz Trio, Mazurki – Artur Dutkiewicz Solo Piano, Prana – Artur Dutkiewicz Trio.

Tina Blues oraz Body and Soul z Tomaszem Szukalskim, Double Trouble – z Deborah Brown i Zbigniewem Namysłowskim, Sunrise Sunset – z Grażyną Auguścik, Voice Paintings – z Markiem Bałatą, Najstarszy Zawód Świata oraz Zerwany Film z Tadeuszem Nalepą, Bogurodzica – z Piotrem Baronem.