30 września będzie miała miejsce premiera sklepowa najnowszego albumu High Definition Quartet pt. „BUKOLIKI”.Najnowszy program zespołu to Bukoliki Witolda Lutosławskiego w aranżacji na kwartet jazzowy autorstwa pianisty Piotra Orzechowskiego. Oryginał Lutosławskiego to pięć miniatur dla dzieci opartych na ludowych melodiach kurpiowskich, dedykowanych czołowej postaci polskiej pianistyki XX-ego wieku Zbigniewowi Drzewieckiemu. Cykl powstał na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 1952 roku i został prawykonany przez samego kompozytora.

Podstawowym materiałem melodycznym, skrzętnie ukrytym za oryginalnym opracowaniem, były melodie kurpiowskie ze zbiorów księdza Władysława Skierkowskiego.

High Definition rozwija materiał wyjściowy budując na jego bazie nową kompozycję na pograniczu jazzu i muzyki współczesnej – energetyczną, zaskakującą, używającą potężnych kontrastów. Kompozycję naznaczoną autorskim językiem muzycznym pianisty Piotra Orzechowskiego i znakomitych improwizujących muzyków formacji High Definition Quartet. Czytelnym nawiązaniem do źródeł Bukolików jest archiwalne zdjęcie księdza Skierkowskiego wykorzystane na okładce wydawnictwa.

BUKOLIKI

Bukoliki były prezentowane z powodzeniem na najważniejszych polskich festiwalach (Jazztopad, Jazz nad Odrą), na największym jazzowym festiwalu w Indiach – Jazz Utsav, a w ramach trasy po Ameryce Płn. na słynnych Rochester Jazz Festival (USA), Edmonton Jazz Festival (Kanada), czy w prestiżowym waszyngtońskim klubie Bohemian Caverns. Koncert z programem „Bukoliki” na 50. Edycji festiwalu Jazz nad Odrą uznany został jazzowym wydarzeniem roku w Rzeczpospolitej.

Wydawcą albumu jest For Tune. Premiera 30 września 2015 r.