Przed oficjalnym startem krakowskiego Festiwalu 7xGospel 2015, (patronat JazzSoul.pl), organizatorzy przygotowali wyjątkowe wydarzenie, które będzie miało miejsce jednocześnie w Jaworznie, Katowicach, Kielcach, Miechowie i Tarnowie. Projekt nosi nazwę Gosepl Celebration i odbędzie się w niedzielę, 27 września 2015 roku. Jego celem jest m.in. promocja poszczególnych chórów gospel, miast, Festiwalu 7xGospel, idei śpiewania gospel, ale głównie chwalenie Boga przez radość i śpiew. Koncerty stanowić będą przedsmak tegorocznej, jubileuszowej, X. edycji Festiwalu 7xGospel (8-18 października 2015 roku). Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zespołów, które wystąpią na Gospel Celebration.

W Jaworznie wystąpią:

 • Chór „GOSPEL WINGS JAWORZNO” jest pierwszym i jedynym amatorskim chórem gospel w Jaworznie. Powstał w listopadzie 2011 roku z inicjatywy Agaty Godek oraz Joanny Jałowiecka. Pod okiem dyrygentki Agnieszki Twardoch chórzyści stawiali pierwsze muzyczne kroki. Od września 2012 opiekę nad chórem objęła dyrygentka Agnieszka Kiepuszewska. Rok później kierownictwo przejęła dyrygentka Edyty Gryboś-Zabrzeńska.
 • THE FEEL HARMONIC SINGERS to pasjonaci śpiewu a capella. Wykonują największe hity muzyki rozrywkowej, gospel, jazz czy pop w ciekawych aranżacjach. Koncertując, starają się przekazywać publiczności swoją pozytywną energię. Na co dzień każdy z nich jest pracownikiem Chóru Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.

W Katowicach wystąpią:

 • GOSPEL SOUND to grupa osób różnych wyznań chrześcijańskich, które połączyła wspólna pasja śpiewania i grania radosnej muzyki na chwałę Boga oraz dziękowania za Jego dary. Nazwa chóru oznacza dźwięk Ewangelii i nawiązuje do celu, którym jest wielbienie Boga. Chór powstał w 2011 roku i liczy ponad 20 członków. Prowadzą go Jolanta Mitko oraz zespół instrumentalistów pod kierownictwem Artura Wypicha.
 • CHÓR „Z MIŁOŚCI” to chór gospel, zrzeszający ludzi z różnych kościołów, których połączyła miłość do Pana Boga, pragnienie śpiewania Jemu na chwałę i głoszenia ludziom – poprzez śpiew – Ewangelii (dobrej nowiny) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Chór śpiewa prawie wyłącznie po polsku, aby przesłanie wykonywanych pieśni bez barier językowych docierało wprost do serc ludzi i mogło wydać w nich owoce.

W Kielcach wystąpią:

 • Chór GOoD NEWS powstał w 2009 r. przy kościele o. Kapucynów w Kielcach z inicjatywy Justyny Mroczek-Gil, która do dziś prowadzi chór. GOoD NEWS ma na swym koncie kilkadziesiąt koncertów, współpracę ze znakomitymi wokalistami i instrumentalistami, m.in. Gabrielą Gąsior, Piotrem Nazarukiem, Mikołajem Blajdą. W 2012 r. chór współpracował przy projekcie Michael Jackson Symfonicznie (Krynica Zdrój, Warszawa).
 • DEOCENTRICITY to krakowski zespół wokalny, który tworzy 13 młodych i dynamicznych osobowości. Zespół powstał w styczniu 2011 roku. Członków połączyła przyjaźń i zamiłowanie do muzyki gospel. Spotkali się w jednym z krakowskich chórów, gdzie udzielali się jako chórzyści, dyrygenci i soliści. Swoje umiejętności rozwijali także podczas licznych warsztatów i wspólnie realizowanych projektów muzycznych, jak również podczas organizowania warsztatów i wspierania inicjatyw ukierunkowanych na promowanie muzyki gospel w Polsce.

W Miechowie wystąpią:

 • MIECHOWSKI CHÓR GOSPEL powstał we wrześniu 2013 przy współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Pozaformalnej Meritum (w ramach rządowego programu ASOS). Po zakończeniu projektu chór przerodził się w nieformalną grupę osób, głównie z Klubu Seniorów w Miechowie, które kontynuują śpiewanie gospel podczas prób odbywających się 2 razy w miesiącu w szkole muzycznej.
 • CHÓR GOSPELSENIOR to pierwszy w Krakowie chór gospel, w którym śpiewają sami seniorzy i pierwszy, stały chór gospel, który działa na terenie Nowej Huty. Rozpoczął próby w październiku 2014 roku dzięki projektowi dofinansowanemu z programu FIO Małopolska Lokalnie pt. „Nowa Huta E-MOTION – emocje i poruszenie, czyli gospel w Nowej Hucie”. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa będą mogli dalej się spotykać i koncertować. Chórem dyryguje Lea Kjeldsen
 • VOX ANIMAE to zespół dziecięcy pod kierownictwem Katarzyny Kornaś, współpracujący również z Akademią Chóralną z Wrocławia. Choć działa dopiero rok, na swoim koncie ma wyróżnienie w Nowohuckim Konkursie Kolęd i Pastorałek − Kraków 2015, drugie miejsce w Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej, Kolęd i Pastorałek − Miechów 2015, jest finalistą Festiwalu Talenty Małopolski 2015, finalistą Festiwalu Piosenki Religijnej – Kielce 2015 oraz zdobywcą Złotego Pasma w przeglądzie chórów Akademii Chóralnej regionu krakowskiego – Wierzchosławice 2015. Zespół działa przy GOK Kozłów i skupia dzieci z terenu dwóch gmin − Sędziszowa i Kozłowa.

W Tarnowie wystąpią:

 • TARNOWSKI CHÓR GOS.PL powstał w styczniu 2003 roku z inicjatywy tarnowskich muzyków: Bartłomieja Szułakiewicza, Tomasza i Moniki Stec oraz ks. Pawła Cyza z Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Tarnowie, który stał się duchowym przewodnikiem chóru. Wykonuje głównie muzykę określaną jako contemporary gospel, bazującą na śpiewach protestanckich kościołów z południa USA wzbogacona o doświadczenia jazzu, rocka i pop. W czerwcu 2014 roku miała miejsce premiera pierwszej płyty studyjnej, która wydana została z okazji dziesięciolecia istnienia chóru.
 • SOUL’N’VOICES to istniejący od 2008 roku projekt muzyczny, łączący dwudziestu wokalistów oraz instrumentalistów. Projekt cechują autorskie aranżacje i kompozycje Mateusza Pitali, utrzymane w nurcie muzyki rozrywkowej. Jazz, gospel, funk i soul – Soul’n’Voices to różnorodność brzmień ale też charakterów.