6 września w na scenie Filharmonii Śląskiej w Katowicach spotkają się Ewa Uryga i Brian Fentress.

W rozpoczynającym się sezonie zawita do Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego jazz. Bywa w niej od dawna, choćby w koncertach prezentujących studentów i pedagogów kierunku jazz i muzyka rozrywkowa katowickiej Akademii Muzycznej. Ta obecność ma być nie incydentem, ale starannie obmyślonym cyklem czterech koncertów. Zaprogramowała je Ewa Uryga, wybitna artystka jazzowo-soulowa, obdarzona nieprzeciętnym głosem, jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych w rankingach Jazz Forum i Twojego Bluesa.

jazz meet classic

Nowy cykl The Meeting of Classic and Jazz zepnie dwie sfery muzyki – klasykę z jazzem. Organizatorzy wierzą, że ta propozycja połączy wielbicieli obu gatunków, których zetknięcie rokuje odkrywanie nowych, nieznanych lądów muzycznej estetyki.

Na ten cykl złożą się cztery koncerty: 6 września, 29 listopada, 19 i 29 lutego 2016 roku, w których będzie można podziwiać znakomite osobowości muzyczne, jak Mark Soskin (USA), Brian Fentress (USA), Piotr Baron, Krzysztof Herdzin czy Dorota Piotrowska (USA). Dla melomanów chętnych udziału we wszystkich czterech przygotowano karnety w super cenie 100 złotych.

W pierwszym koncercie When I Fall in Love w niedzielę 6 września o godz. 17 spotkają się: Orkiestra Symfoniczna FŚl pod batutą Mateusza Walacha z Ewa Urygą i ambasadorem muzyki gospel w Polsce – Brianem Fentressem, charyzmatycznym wokalistą, muzykiem i kompozytorem z Detroit. Kształcił się on jako wokalista operowy i ukończył Uniwersytet w Alabamie oraz Uniwersytet of Phoenix. W 2014 r. na Uniwersytecie Muzycznym w Gdańsku jako dyrygent uzyskał stopień doktora. Występował i nagrywał u boku Freda Hammonda (obecnej światowej gwiazdy muzyki gospel), a także BeBe and CeCE Winans oraz Arethy Franklin, Kirka Franklina, Cece Winans i Lyle Lovette.

Wokalistom towarzyszyć będzie sekcja:

Piotr Wrombel – fortepian
Dariusz Ziółek – bas
Grzegorz Poliszak – perkusja

Na program koncertu złożą się najpopularniejsze przeboje Whitney Houston, Stevie’ego Wondera, Lionela Richie’ego, Roberty Flack oraz wielkie standardy jazzowe w aranżacji Dariusza Zbocha. Kierownictwo artystyczne: Ewa Uryga.