25 września 2015 na rynku pojawi się najnowszy album amerykańskiej legendy muzycznej Tony’ego Bennetta i uznanego pianisty jazzowego Billa Charlapa. Płyta „The Silver Lining: The Songs of Jerome Kern” dostępna będzie w sprzedaży w wersji fizycznej oraz cyfrowej (zamów już teraz w przedsprzedaży TUTAJ).

Ostatni album Bennetta – „Cheek to Cheek” nagrany w duecie z Lady Gagą odniósł niesamowity sukces, zdobywając szczyty list sprzedaży na całym świecie i zdobywając nagrodę Grammy w kategorii  Best Traditional Pop Vocal Album. Najnowszy krążek Tony’ego Bennetta jest kontynuacją serii albumów poświęconej najlepszym piosenkom z Great American Songbook. „The Silver Lining: The Songs of Jerome Kern” jest ukłonem w stronę geniuszu Jerome Davida Kerna (1885-1945), jednego z najważniejszych amerykańskich kompozytorów muzyki teatralnej i popularnej XX wieku.

Tony Bennett to jedyny artysta, który przez ponad 60 lat trwania swojej kariery łączy ze sobą te dwa różne gatunki muzyczne – pop i jazz,  odnosząc międzynarodowy sukces. W ciągu ostatnich lat stał się mentorem dla takich artystów młodego pokolenia, m.in. Lady Gaga czy Amy Winehouse (pod koniec jej życia) i zachęcając ich do otworzenia się na muzykę jazzową. Nowa płyta  „The Silver Lining: The Songs of Jerome Kern” ukazuje się w niespełna rok po  90. urodzinach Tony’ego Benneta i udowadnia, dlaczego jest on wyjątkowym artystą, który poprzez swoje dziedzictwo wywarł niezwykły wpływ na całą branżę muzyczną.

Jerome David Kern

Przez cały czas trwania swojej kariery, Kern skomponował ponad 700 piosenek, stworzył muzyczne kompozycje do ponad 100 sztuk teatralnych, współpracował z najlepszymi tekściarzami i librecistami, wliczając w to m.in. P.G. Wodehouse’a, Oscara Hammersteina II, Dorothy Fields, Johnny’a Mercera, Ira Gershwina, E.Y. Harburga i wieloma innymi, tworząc ponadczasowy repertuar klasycznych piosenek, takich jak: „Ol’ Man Rive”, „Can’t Help Lovin’ Dat Man”, „Smoke Gets in Your Eyes”, „The Way You Look Tonight”, „Long Ago and Far Away”.

Jerome Kern spędził ponad cztery dekady tworząc musicale na Broadway’u i w Hollywood. Zmienił kształt współczesnej sceny musicalowej, włączając do niego nowe rytmy, synkopy i jazzowe progresje, pomagając stworzyć współczesny szablon musicalowy. Wiele z jego brodwayowskich i hollywoodzkich musicali stało się hitami danej epoki, ale Kern pozostaje najbardziej rozpoznawalny po dziś dzień za sprawą sztuki „Show Boat”.

To była idea Tony’ego, aby stworzyć płytę poświęconą twórczości Kerna. W ten sposób umieścił Kerna na krótkie, liście kompozytorów (Rodgers & Hart, Harold Arlen, Duke Ellington, Irving Berlin i Cy Coleman), którym poświęcił cały swój album. Pomysł, aby nagrać album we współpracy z niezwykłym Bill’em Charlapem… który może zagrać jedne z największych przebojów w taki sposób, że mimo iż znamy je wszystkie na pamięć, będziemy mieli wrażenie, że nie słyszeliśmy ich nigdy wcześniej, także wyszedł od Benneta” – mówi muzykolog, Will Friedwald.

Na „The Sliver Lining: The Songs of Jerome Kern” u boku Tony’ego Bennetta i Billa Charlapa wystąpili pianistka Renee Rosnes (w duetach fortepianowych), Peter Wshington (bas) i Kenny Washington (perkusja). Peter i Kenny występowali razem z Billem Charlapem przez blisko dwie dekady, a Renee Rosnes była życiową partnerką Billa przez blisko 10 lat.

Tracklista The Silver Lining: The Songs of Jerome Kern (alfabetycznie):
1. ALL THE THINGS YOU ARE (single piano)
2. DEARLY BELOVED (trio)
3. I WON’T DANCE (trio)
4. I’M OLD FASHIONED (trio)
5. LOOK FOR THE SILVER LINING (piano duet)
6. LONG AGO AND FAR AWAY (piano duet)
7. MAKE BELIEVE (single piano)
8. NOBODY ELSE BUT ME (trio)
9. PICK YOURSELF UP (trio)
10. THE LAST TIME I SAW PARIS (piano duet)
11. THE SONG IS YOU (piano duet)
12. THE WAY YOU LOOK TONIGHT (single piano)
13. THEY DIDN’T BELIEVE ME (trio)
14. YESTERDAYS (trio)