Zespół gwiazd jazzu skandynawskiego Terje Rypdal & Palle Mikkelborg Project w składzie: Terje Rypdal – gitara elektryczna (Norwegia); Palle Mikkelborg – trąbka (Dania); Stale Stolokken – instrumenty klawiszowe; Paolo Vinaccia – perkusja wystąpi w sobotę 22 sierpnia Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Terje Rypdal Palle Mikkelborg Project -kopia

Terje Rypdal i Palle Mikkelborg należą do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii europejskiego jazzu. Od lat związani z prestiżową wytwórnią ECM. Słynny norweski gitarzysta uznawany za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Wirtuoz duńskiej trąbki, kompozytor, aranżer, to producent muzyczny, któremu światowy rozgłos i nagrodę Grammy przyniosła płyta „Aura” Milesa Davisa.

Terje Rypdal – innowator, legenda norweskiej gitary, kompozytor, urodził się 23 sierpnia 1947 w Oslo. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie i trąbce, a w wieku 12 lat gry na gitarze. Ukończył studia kompozytorskie w konserwatorium w Oslo oraz muzykologię na uniwersytecie w Oslo. W młodości zafascynowany był muzyką Jimiego Hendriksa, w późniejszym okresie – muzyką klasyczną. Jego prawdziwą pasją stała się improwizacja, której uczył się pod okiem amerykańskiego teoretyka jazzu, kompozytora i aranżera George’a Russella.

W latach 70. założył trio The Odyssey, które stanowiło o sile skandynawskiego jazzu. Także grupa stworzona z Miroslavem Vitousem i Jackiem DeJohnette’em była wydarzeniem artystycznym. Jego płyty, wydane przez ECM w latach 70. i 80., „Waves”, „Descendre”, „Rypdal/Vitous/DeJohnette To be continued”, były najważniejszymi dokonania nordic jazzu. W nagraniach jego albumów uczestniczyli tacy muzycy jak Jan Garbarek ,Bobo Stenson, Palle Mikkelborg, Ketil Bjørnstad, Miroslav Vitous, Jack DeJohnette, Niels-Henning, Ørsted Pedersen

Dziś jego muzyka łączy elementy jazzu, fusion, new- age, rocka i muzyki klasycznej . Uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Rypdal sam stał się inspiracją dla wielu muzyków, jak m.in. Bill Frisell, Jeff Beck, Andy Summers.

Otrzymał wiele prestiżowych nagród, wśród nich: Deutschen Scallplattenpreis (German Record Award) za „Odyssey”, Norweskie Grammy za „If Mountains Could Sing”, odznaczony Nordic Council Music Prize oraz, Honorową nagroda Bena Webstera.

Palle Mikkelborg – wirtuoz duńskiej trąbki (urodzony 6 marca 1941 r.), flugelhornista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Jest jednym z najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii jazzu. Stworzył własny, eteryczny styl gry. Od lat 60. jest dominującą postacią duńskiej i międzynarodowej sceny jazzowej. Występował na renomowanych festiwalach jak Newport Jazz Festival, Montreux Jazz Festival. Grał i nagrywał z międzynarodowymi gwiazdami, jak Gil Evans, George Russell, Gary Peacock, Jan Garbarek, Bill Evans, Dino Saluzzi, Niels-Henning Ørsted Pedersen, Bobo Stenson, Abdullah Ibrahim.

Wspólnie m.in. z Dexterem Gordonem, Wayne’em Shorterem, Johnem McLaughlinem, Tonym Wiliamsem, Ronem Carterem, uczestniczył w nagraniu płyty „The Other Of Round Midnight” Dextera Gordona.

Pisał także muzykę dla filmu, teatru i radia. Z Terje Rypdalem nagrał dla ECM pięć płyt – „Waves” (1978), „Descendre” (1979), „Skywards” (1995), „Lux Aeterna” (2000), „Vossabrygg” (2003).

Najbardziej znanym arcydziełem Palle Mikkelborga jest album „Aura” Milesa Davisa, którego jest autorem kompozycji, aranżerem i producentem. Płyta w 1990 roku otrzymała nagrodę Grammy w kategorii najlepsze jazzowe instrumentalne wykonanie. Została wpisana do kanonu kulturowego Danii.

Palle Mikkelborg jest laureatem wielu innych, prestiżowych nagród, m.in. Nordic Music Prize.