W listopadzie Lianne La Havas po raz pierwszy odwiedzi Polskę, gdzie zagra koncert w ramach promocji swojej nowej płyty zatytułowanej “Blood”. Mieliśmy okazję porozmawiania z artystką, którą zapytaliśmy o pracę nad albumem oraz o to, czego możemy się spodziewać po koncercie.

Jak zaczęła się Twoja kariera muzyczna?

Zaczęłam śpiewać i grać na fortepianie jako siedmiolatka. Zainspirował mnie do tego film “Zakonnica w przebraniu 2“, w którym zagrała Lauryn Hill. Byłam oczarowana jej głosem. Do ukończenia trzynastego roku życia trzymałam swoje śpiewanie i grę na fortepianie w tajemnicy, bo byłam nieśmiała. Potem odważyłam się wziąć udział w przesłuchaniach do szkolnego chóru, a potem nie było już odwrotu: bardzo aktywnie zaangażowałam się w prawie wszystkie możliwe działania związane z muzyką, jakie mogła zaoferować moja szkoła. Uczęszczałam na lekcje śpiewu, które wzmocniły ją pewność siebie, a także zostałam członkiem chóru aż do ukończenia nauki w szkole w wieku 18 lat. Potem miałam zacząć naukę w szkole wyższej, ale nie chciałam tam chodzić, więc śpiewałam ze znajomymi w zespołach oraz nauczyłam się gry na gitarze. Byłam głównie samouczkiem, pomagał mi trochę mój tata. W wieku 19 lat napisałam swoją pierwszą piosenkę na gitarę i umieściłam ją na MySpace razem z innymi nagraniami, które zrealizowałam w tamtym czasie.

Jak długo pisałaś materiał na swoją nową płytę zatytułowaną “Blood”?

Napisanie, poprawienie, napisanie od nowa oraz nagranie wszystkich piosenek zajęło mi ponad rok. Utwory na płytę zaczęłam pisać w 2013 roku.

A skąd czerpałaś inspiracje do napisania materiału na ten album?

Lubię pisać o tym, o czym myślę w danym momencie. Dlatego mam kilka piosenek o moich związkach oraz o uczuciu pewności, buncie czy rozwoju. Podczas trasy koncertowej z pierwszą płytą spędziłam mnóstwo czasu poza domem, co sprawiło, że kontakty z moją rodziną były bardzo okazjonalne. Dorastałam i chciałam ponownie nawiązać z nimi dobre kontakty. Zaczęłam pisać piosenki, które miały wyrażać tęsknotę za tym kontaktem. Wpływ na to miało pierwsze moje spotkanie z kuzynem, którego wcześniej nie znałam oraz to, że moja najbliższa kuzynka została mamą. W kwietniu 2014 roku byłam na wakacjach na Jamajkce z moją mamą, a po powrocie do Londynu moje zmysły i inspiracje ożywiły się.

Słyszałaś ostatnio jakichś artystów, o których warto wspomnieć?

Keenan O’Meara, Nick Hakim i Will Joseph Cook

Niedługo wystąpisz na koncercie w Polsce. Czego możemy się spodziewać?

Mam nadzieję, że dobrego nastroju oraz szczerego występu z kawałkami na każdy nastrój.

Dziękujemy Ci za rozmowę!

Buziaki!

www.youtube.com/watch?v=DNLkD8QEnAM

ENGLISH

In November Lianne La Havas will perform in Poland for the first time. She’ll promote her second album called “Blood”. We’ve had an opportunity to talk with the singer and ask her about the gig and the work on the second longplay.

How did your musical career begin?

I began singing and playing the piano as a child from the age of about 7, inspired by the movie “Sister Act 2” starring the beautiful Lauryn Hill. I was totally obsessed with her voice. I carried on singing and playing the piano in secret due to shyness until I was 13 years old and finally plucked up the courage to audition for my school choir. There was no going back after that; I was actively involved in almost all extra curricular musical activities my school music department had to offer, I had singing lessons which greatly boosted my confidence, studied for a music GCSE and stayed a member of the choir until leaving college at the age of 18. After that, I was about to start a higher education course in Fine Art at a college I didn’t want to be at and began singing with friends in bands and learning to play guitarmostly self taught with a little help from my father. I wrote my first song on the guitar around the age of 19 and posted it to MySpace along with other recordings I’d made along the way.

How long did it take you to write the material for “Blood”?

It took just over a year to write, develop, rewrite and record all the songs and a few more that went on to comprise the full album “Blood”. I began in late 2013.

Where did you get the inspiration for “Blood” from?

I like to write as I go along, acknowledging whatever seems to be on my mind at the time so there are plenty of songs expressing y relationship status at the time and feelings of confidence, defiance, and growth, but also, having spent a lot of time away touring for the first album, I noticed my contact with family members had become very occasional. I was maturing and wanting to reconnect. I began writing songs that seemed to express my yearning for this, also sparked by first contact being made with a cousin I’d never met and my closest cousin becoming a mother. A holiday to Jamaica with my mother was arranged for April 2014 and after our return to London, my senses and inspiration was alive and revived. I had to talk about it, hence the album title “Blood”.

Have you recently heard any newcomer’s worth mentioning?

Keenan O’Meara, Nick Hakim and Will Joseph Cook

You’re due to perform in Poland soon. What can we expect from your show?

Hopefully a feel­‐good, honest show with something for every mood.

Thank your for the interview!

Lots of love

www.youtube.com/watch?v=ou5uZjDNEko