Jazz opanuje Gdańsk podczas ostatniego weekendu sierpnia (28-30). W Teatrze Leśnym w Gdańsku, wystąpią m.in. Janusz Strobel (jubileusz!), Leszek Kułakowski Quartet, Marek Napiórkowski UP!, Ewa Uryga.

Pierwszego dnia pod hasłem „Cały Ten Jazz” wystąpią: Leszek Kułakowski Quartet, Ewa Uryga,która w projekcie „The Touch of Soul” zaprezentujeutwory pochodzące z repertuaru takich wykonawców jak: Chaka Khan, Artetha Franklin, Natalie Cool i Donny Hatway. Na zakończenie wieczoru słyszymy kompozycje Marka Napiórkowskiego z najnowszej płyty „UP!”

Środkowy dzień festiwalu będzie benefisem wielokrotnie nagrodzonego (miedzy innymiprzez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis), świetnego polskiego gitarzysty i kompozytora Janusza Strobla. Przedstawimy także naszej publiczności młodą wokalistkę Krystynę Gedzik.

Ostatni, to jak zwykle wieczór pełen muzycznych eksperymentów o nazwie „Odlot”. Zobaczymy i usłyszymy zespół The Intuition Orchestra. Koncert w Teatrze Leśnym łączy się z premierą ich nowej płyty „Case of Suprise”.

Gdańskie Noce Jazsowe zakończy duet Adam Pierończyk / Miroslav Vitous.

Slupsk, 21.10.2010 r. teatr Rondo, 7 Jesienny Przeciag Gitarowy. n/z. Janusz Strobel Trio. Fot. Ryszard Nowakowski/FORUM
Slupsk, 21.10.2010 r. teatr Rondo, 7 Jesienny Przeciag Gitarowy. n/z. Janusz Strobel Trio. Fot. Ryszard Nowakowski/FORUM

28 sierpnia CAŁY TEN JAZZ; godz: 19:00; wstęp: 5 zł
Leszek Kułakowski Quartet Leszek Kułakowski – fortepian; Jerzy Małek – trąbka; Piotr Kułakowski – kontrabas; Tomasz Sowiński – perkusja.

Ewa Uryga – The Touch of Soul – Ewa Uryga – wokal; Dominik Rosłon – piano; Dariusz Ziółek – gitara basowa; Kacper Popek – perkusja

Marek Napiórkowski – UP! Marek Napiórkowski – gitary; Adam Pierończyk– saksofony tenorowy i sopranowy; Henryk Miśkiewicz – klarnet basowy, saksofon altowy; Krzysztof Herdzin – fortepian, flet; Robert Kubiszyn – bas; Paweł Dobrowolski – perkusja

29 sierpnia BENEFIS; godz: 19.00; wstęp: 5zł
przedstawiamy: Krystyna Gedzik
benefis Janusza Strobla – gitara
wśród gości: Andrzej Jagodziński Trio w składzie: Andrzej Jagodziński – fortepian, akordeon
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja oraz Anna Stankiewicz – śpiew, Piotr Machalica- śpiew, Robert Horna – gitara klasyczna, Piotr Nadolski – trąbka, Marek Strobel – kontrabas, Henryk Miśkiewicz – saksofon, Piotr Biskupski – perkusja
prowadzenie: Andrzej Poniedzielski, Przemysław Dyakowski

30 sierpnia ODLOT; godz: 19.00; wstęp: 5 zł
The Intuition OrchestraRyszard Wojciul – saksofony, klarnety, EWI
Bolesław Błaszczyk – fortepian, syntezator, wiolonczela; Jacel Alka – perkusja

goście:
Marta Grzywacz – śpiew; Basia Błaszczyk – śpiew; Dominik Strycharski – flety

Adam Pierończyk & Miroslav Vitous (USA, Czechy) – Adam Pierończyk – saksofon; Miroslav Vitous – kontrabas

W trakcie całego festiwalu będzie trwała wystawa „Kobiety Jazzu” przygotowana przez Muzeum Jazzu.
Informacje o twórcach:

28 sierpnia CAŁY TEN JAZZ
Leszek Kułakowski – kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, twórca akademickiego jazzu w Gdańsku. Jako kompozytor tworzy muzykę współczesną, jest guru tzw. „trzeciego nurtu” – łączącego muzykę współczesną z jazzem oraz kompozytorem ponad 150 utworów na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne- od zespołów jazzowych po big-bandy i orkiestry symfoniczne.

Ewa Uryga – The Touch of Soul
” Ewa Uryga – „The Touch Of Soul ” – ’ Dotyk Duszy ” to koncert prezentujący utwory pochodzące z repertuaru takich wykonawców jak Chaka Khan , Artetha Franklin ,Natalie Cool i Donny Hatway .- czyli prawdziwe źródło muzyki ,która nie pozwala przejść obojętnie wobec dźwięków, rytmów i klimatu . Nie zabraknie również elementów jazzu a przy tym samej jego podstawy czyli Bluesa … Wszystko to sprawia ,że ten Dotyk Duszy porusza serca słuchaczy i pozostawia niezapomniane wrażenia…

Marek Napiórkowski – UP!
UP! to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, znakomitego gitarzysty jazzowego i kompozytora, lidera własnych zespołów i jednego z najbardziej cenionych w Polsce muzyków sesyjnych. Po bestsellerowych i świetnie przyjętych przez recenzentów albumach NAP i Wolno oraz koncertowej płycie KonKubiNap, przyszedł czas na przedsięwzięcie zrealizowane z niemal orkiestrowym rozmachem. Kompozycje Marka Napiórkowskiego zawarte na płycie UP! zagrał zespół złożony ze znakomitych jazzmanów: Krzysztofa Herdzina (fortepian), Amerykanina Clarence’a Penna (perkusja), Roberta Kubiszyna (kontrabas i gitara basowa), Adama Pierończyka (saksofony sopranowy i tenorowy) oraz Henryka Miśkiewicza (klarnet basowy). W dwudniowej sesji nagraniowej wzięli też udział muzycy klasyczni, tworzący nonet (flet, obój, dwa klarnety, klarnet basowy, puzon, fagot, waltornia i wiolonczela). Dzięki aranżacjom Krzysztofa Herdzina w autorskich kompozycjach Marka Napiórkowskiego znalazło odbicie kilka muzycznych światów: improwizowany, dynamiczny jazz spotyka się tu z wyrafinowaną współczesną kameralistyką, filmowa i teatralna ilustracyjność idzie w parze z ulotnymi balladami.
– UP! jest płytą koncepcyjną, zamkniętą, dźwiękową opowieścią – mówi Marek Napiórkowski. – Chciałem, żeby udział muzyków klasycznych zaowocował nowym, niespotykanym wcześniej brzmieniem. Nie miałem awangardowych ambicji, ale zależało mi, by, zachowując przejrzystość i komunikatywność, uniknąć skojarzeń z nieco wyeksploatowaną w jazzie formułą „solista plus orkiestra”.
Muzycy zaproszeni do udziału w przedsięwzięciu to od lat muzyczni partnerzy i przyjaciele Marka Napiórkowskiego, których na scenie łączy telepatyczne porozumienie. Nową postacią jest wśród nich Clarence Penn.- Jego obecność na płycie to mój spełniony sen – mówi gitarzysta. – Perkusja jest sercem zespołu i jeśli gra na niej ktoś z absolutnego szczytu jazzowej hierarchii, nic nie może pójść źle. Od pierwszego dźwięku, jaki Clarence zagrał podczas sesji nagraniowej, wiedziałem, że była to kluczowa decyzja.
Są na płycie także niespodzianki: Henryk Miśkiewicz, na co dzień wybitny saksofonista altowy, gra ocierające się o free jazz solówki na klarnecie basowym. Mało znane, liryczne oblicze objawia Adam Pierończyk, jeden z najbardziej nieobliczalnych improwizatorów w Europie.
– Ta muzyka to efekt moich poszukiwań i przemyśleń, historia faceta, który nie jest już młodzieniaszkiem, ale który nie chce oglądać się do tyłu – mówi Marek Napiórkowski. – Każda z poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale UP! jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść. jeszcze wyżej. (V-Records)

29 sierpnia BENEFIS
Janusz Strobel urodził się w Gdańsku w znanej, muzycznej rodzinie. W 1970 r. wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny już, do dziś uznawany za najlepszy w Polsce, Duet Gitar Klasycznych „Alber – Strobel”. Wkrótce został laureatem festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, rozpoczynając szeroką działalność koncertową na całym świecie. Na początku lat 90-tych założył zespół Janusz Strobel Trio (Mariusz Bogdanowicz- kontrabas, Piotr Biskupski- perkusja). Płyta tego zespołu w 1993r. uzyskała tytuł Albumu Roku. Działalność kompozytorska Janusza Strobla poza muzyką dla potrzeb filmu, teatru czy niezliczoną ilością piosenek do tekstów Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka czy Wojciecha Młynarskiego, obejmuje głównie tworzenie muzyki na gitarę klasyczną solo i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Dziesiątki nagranych płyt, wiele przebojów śpiewanych przez wybitnych wykonawców, przejmujące kompozycje i aranżacje muzyki instrumentalnej dają w pełni obraz jego twórczości.
W roku 2005 odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś w roku 2010 Rada Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej przyznała Januszowi Stroblowi nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W roku 2013 za całokształt twórczości otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

30 sierpnia ODLOT
The Intuition Orchestra to zespół – ewenement na polskim rynku muzycznym. Zespół, który formalnie istnieje od połowy lat osiemdziesiątych, koncertuje i nagrywa rzadko, ale za każdym razem efekt artystyczny ich spotkań wywołuje entuzjazm krytyki. Tak jest z wydanymi do tej pory płytami – „Legendarne Ząbki”, będącą zbiorem rewolucyjnych nagrać z lat osiemdziesiątych, jak i z płytą FROMM nagraną trzy lata temu z gościnnym udziałem gwiazd muzyki improwizowanej – Grażyną Auguścik i Zdzisławem Piernikiem. Trzon The Intuition Orchestry tworzą – Ryszard Wojciul – muzyk, muzykolog, ale również dziennikarz i muzyczny manager, związany zarówno ze sceną muzyki rockowej, klasycznej i jazzowej, Bolesław Błaszczyk – wybitny wiolonczelista, pianista, kompozytor i performer – znany z występów w niezwykle popularnej Grupie MoCarta, oraz perkusista Jacek Alka.

The Intuition Orchestra o swojej muzyce: „Duch naszej muzyki pozostaje niezmienny, choć dotyka różnych obszarów muzycznej estetyki. Nasza własna „awangarda” często nie boi się konsonansu, choć jest chropowata i dzika. Nasze wspólne granie polega na słuchaniu partnera, na współodczuwaniu, na szukaniu przestrzeni, na wzajemnych inspiracjach”. Pomimo że nasze kompozycje powstają w drodze kolektywnej improwizacji, to nasze płyty mają niezwykle konsekwentną, a jednocześnie zróżnicowaną narrację. Momenty intensywnie rytmiczne przeplatają się z pełną melancholii melodyką, by przejść w niemal freejazowe poszukiwania istoty dźwięku. Wytrawny słuchacz odnajdzie tu wiele cytatów nawiązujących do jazzu, folku, czy klasyki.
Koncert w Teatrze Leśnym łączy się z premierą nowej płyty „Case of Suprise”. Ukaże się ona nakładem Domu Wydawniczego For Tune. Zespół po raz pierwszy pojawi się na scenie w składzie, w którym nagrał płytę.

Adam Pierończyk / Miroslav Vitous
Znany z nietuzinkowych pomysłów i niezwykłej kreatywności, czołowy polski muzyk jazzowy Adam Pierończyk zaprosił do współpracy jednego z najwybitniejszych i najważniejszych kontrabasistów w historii muzyki jazzowej – Miroslava Vitousa. Ten legendarny czeski kontrabasista koncertował m.in. z muzykami takimi jak: Chick Corea, Miles Davis, Art Farmer, Stan Getz, Charlie Mariano, Jack De Johnette, John McLaughlin, Herbie Mann, Kenny Kirkland, Roy Haynes; współtworzył zespół Weather Report, wraz z Wayne’em Shorterem i Joe’em Zawinulem; oraz jako lider – wiele własnych projektów.
Adam Pierończyk, wybitny saksofonista, jeden z największych innowatorów w polskim jazzie, współpracował m.in. z muzykami takimi jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.

Koncerty dofinansowane przez STOART