Ukazał się debiutancki album znakomitego pianisty, który od kilku lat mieszka w Londynie.

Na płycie znajduje się osiem utworów, większość to autorskie kompozycje Tomasza Bury, a ponadto standard jazzowy „Caravan” Duke’a Ellingtona i Juana Tizola oraz temat Piotra Schmidta „Dark Morning (Morning)”.

Tomasz Bura – pianista, kompozytor, solista i sideman. Studiował muzykę klasyczną na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem kilku konkursów jazzowych i klasycznych. W Polsce znany jest głównie dzięki współpracy z trębaczem Piotrem Schmidtem oraz zespołem Piotr Schmidt Electric Group/(aktualnie) Schmidt Electric, z którym regularnie koncertuje w Polsce i zagranicą.

Tomasz Bura fot.2

Od 2011 roku Bura mieszka w Londynie. Tam koncertuje z ogromnym powodzeniem z wieloma wybitnymi artystami. Koncertował w Wielkiej Brytanii (także w MTV), Francji, Rosji, Niemczech, Czechach, Włoszech i na Ukrainie. Występuje i współpracował z takimi artystami jak: Atma Anur (David Bowie, Joe Satriani), Michał Barański (Benny Maupin, Nigel Kennedy), Marcin Wyrostek (Mam Talent), Edilson Sanchez, Thomas Sanchez, Ernesto Simpson, a także Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną i klasycznymi zespołami kameralnymi.

Gra Tomasza Bury jest rozpoznawalna od pierwszej nuty, a nowoczesne harmonie, wirtuozowskie improwizacje i dojrzała technika sprawiły, że został prędko zauważony przez brytyjskich muzyków i doceniony przez publiczność. Zaczął komponować już w wieku sześciu lat. Od tego momentu powstało wiele utworów, a jego styl stał się charakterystyczny m.in. poprzez połączenie polirytmii, nowoczesnych harmonii i elektrycznych brzmień.

Album „Ritual – Solo Piano Live” nagrany został na początku marca bieżącego roku w nowym studio Jazzovia.pl w Gliwicach, które dysponuje profesjonalnym, wysokogatunkowym sprzętem do realizacji nagrań, lecz przede wszystkim znakomitym fortepianem marki Steinway, model D.