W naszym cyklu „Koncert na leniwą niedziel”ę prezentujemy wielką ucztę muzyczną Gramy OTWARCIE! – widowisko z okazji otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które odbyło się 28 października 2014 roku.

Na koncert złożyły się trzy części:

W pierwszej usłyszymy legendarnego nowojorskiego klarnecistę, jednego z najważniejszych inspiratorów odrodzenia muzyki żydowskiej – Davida Krakauera.
Po nim aktorzy i studenci warszawskiej Akademii Teatralnej zaprezentują spektakl muzyczny „My, Żydzi Polscy” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.
Wielkim finałem wieczoru będzie występ Tomasza Stańki, który wykona napisaną specjalnie dla muzeum suitę „Polin”.
Koncert Davida Krakauera wraz z grupą Ancestral Groove muzeum organizuje wspólnie z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie. Tak o muzyce lidera zespołu opowiada dyrektor imprezy na Kazimierzu Janusz Makuch:

– Gra z pasją heretyka, który wyznacza nowe granice poznania. I nieustannie te granice przekracza. Zarazem gra w mistycznym skupieniu, świadomy źródeł swej sztuki, oddany jej bez reszty. Jest Posłańcem. I tak jak od 25 lat na krakowskim Festiwalu, tak i dziś, na otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN David Krakauer przemawia za nas wszystkich, którym ponad wszystko najdroższe jest życie. Odrodzone, żydowskie życie – w Polsce, w Europie, w Ameryce, we wszystkich zakątkach ziemi. I w Izraelu – centrum żydowskiego życia.

W spektaklu „My, Żydzi Polscy” udział wezmą m.in. Natalia Sikora, Katarzyna Dąbrowska, Piotr Machalica i Mietek Szcześniak.

– Jeśliby starać się nazwać poszczególne sekwencje tryptyku widowiska otwarcia, to siłą części pierwszej jest energia, witalność i tradycja. Drugiej pamięć i historia. Trzeciej zaś – nadzieja i współczesność – mówi Andrzej Strzelecki, reżyser spektaklu. – Te części tryptyku bez siebie wzajem byłyby niepełne, nie oddające właściwie idei Muzeum, które dbając o należyte miejsce dla wczoraj, w piękny i rozumny sposób buduje nowoczesne jutro – dodaje.

Finał widowiska to światowa premiera suity Polin Tomasza Stańki. Obok znakomitego trębacza na scenie zobaczymy amerykańskie gwiazdy światowego formatu: saksofonistę Raviego Coltrane’a, pianistę Davida Virellesa, kontrabasistę Dezrona Douglasa oraz perkusistę Kusha Abadeyego.

– Zamówienie od Muzeum przyjąłem z wielką osobistą radością – mówi Tomasz Stańko. – Muzyk mówi dźwiękiem. Chcę zagrać jak najbardziej piękną, głęboką muzykę godną wielkiego otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich. Uważam, że w obowiązku każdego myślącego pozytywnie, tak Polaka, jak i Żyda są różnorakie w formie zbliżenia. Od 1000 lat splatają się nasze losy. To jest nasza wspólna ziemia. Naszym obowiązkiem jest, by nasze relacje były piękne tworzyły kreatywne wartości i idee. Oczywiście, że jestem Polakiem, mieszkam tutaj, moim językiem jest język polski, ale, mówiąc szczerze, czuję się przede wszystkim Tomaszem Stańką. Wydaje mi się, że w przyszłości ludzie będą się czuli, jak to mówił Witkacy: jako pojedyncze monady – a będą mieli bardzo różne, splątane ze sobą korzenie, które będą dawały wspaniałe owoce – dodaje muzyk.