Tegoroczny festiwal odbędzie się w dn. 21 – 27 września, wystąpią gwiazdy etno z Azji i Afryki.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur będzie opowieścią o artystach, dla których muzyka to więcej niż pasja – to treść życia. Do Warszawy przyjadą wielkie gwiazdy etno z Iranu, Nigerii, Mauretanii, Korei Południowej, Pakistanu i Turcji.

fsk2015-kopia

Namiot przed Pałacem Kultury znów będzie rozbrzmiewał muzyką całego świata. – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, który od dekady organizuje Festiwal Skrzyżowanie Kultur. – W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileuszową dziesiątą edycję. Trafiliśmy do elitarnego grona najlepszych festiwali świata. Mamy coraz liczniejszą, wierną publiczność. Czujemy się zmobilizowani do jeszcze intensywniejszej pracy. W tym roku rozszerzyliśmy formułę festiwalową o nowe bloki i dodatkowe koncerty, a nasze wydarzenia towarzyszące głównemu programowi zagoszczą w jednym z najmodniejszych warszawskich klubów muzycznych.

Najważniejsi będą jak co roku artyści. Zabiorą publiczność w podróż do miejsc, gdzie muzykę traktuje się z niezwykłą nabożnością, gdzie zgodnie z tradycją przodków tworzy się misteria łączące rytm, słowo i taniec.

Muzyka stanowi dla nich pomost między światem materialnym a duchowym. – mówi dyrektor artystyczna FSK Maria Pomianowska. – Będziemy gościć wielkiej klasy instrumentalistów i wokalistów z Iranu, miejsca, które śmiało można nazwać kolebką muzycznej cywilizacji. Stamtąd pochodzą najstarsze, strunowe instrumenty świata. O ironio, muzyka od lat jest tam prześladowana. Przybędą artyści kurdyjscy opowiadający o swoim największym na świecie narodzie bez państwa, dla którego jedynym przyjacielem są góry. Na scenie pojawią się wykonawcy z Pakistanu, tworzący w kraju, od kilkudziesięciu lat gnębionym świętą wojną z muzyką, tańcem i poezją.

W energetyczny trans wprowadzą publiczność gwiazdy afro-beatu. Po raz pierwszy w historii FSK wystąpią artyści tadżyccy, prezentujący kultywowane od wieków w tradycji rodzinnej i plemiennej, prawie niezmienione przez wieki gatunki muzyki i tańca. W koncertowym menu nie zabraknie kreacji kobiecych, wyjątkowych artystek, często decydujących się na zawód muzyka wbrew woli rodziny czy społeczności.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Korea. Tradycja muzyki tego kraju jest unikatowa na tle całego Dalekiego Wschodu. Ujmuje swą bezkompromisową surowością i autentyzmem. – dodaje Maria Pomianowska. – Chcemy by dzięki nam Polacy lepiej ją poznali. Podczas Skrzyżowania Kultur, będzie okazja wielokrotnego zetknięcia się z niezwykłym instrumentarium, strojami, a nawet potrawami z tego pięknego kraju. Współczesne zespoły koreańskie potrafią obok starożytnych pełnych magii i głębokiej ekspresji rytuałów zaprezentować kreatywną, eksperymentalną muzykę. Dzięki temu stanowią w ostatnich latach jeden z najciekawszych głosów world music. Warto wspomnieć iż tradycyjna muzyka koreańska bazuje na łudząco podobnej do polskiej, tzw. rytmice mazurkowej. W kompletnie innej egzotycznej przestrzeni i barwie dźwięku, odnajdujemy wspólny dla Korei i Polski rytm, czyli to co w człowieku najpierwotniejsze.

Częścią festiwalu, jak co roku, będą tygodniowe warsztaty prowadzone przez światowej klasy mistrzów.

Pełny program 11. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur ogłoszony zostanie pod koniec lipca.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 177 artystów z 60 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.