Christian McBride, Stanley Jordan, Terje Rypdal, Palle Mikkelborg, Omar Sosa wśród gwiazd warszawskiego festiwalu.

XXI Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce wystartuje w sobotę 4 lipca. Warszawa, Rynek Starego Miasta, 4 lipca – 29 sierpnia 2015. Wystąpią artyści z USA, Polski, Włoch, Izraela, Austrii, Norwegii, Danii i Kuby.

PROGRAM 2015:

4 lipca – Wojciech Mazolewski Quintet

Jeden z czołowych polskich kontrabasistów i kompozytorów. Współtwórca yassu, lider Pink Freud,partnerm.in. Tomasza Stańki, Johna Zorna. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej i Japonii.

11 lipca – Christian McBride Trio (USA)

Wirtuoz kontrabasu, czterokrotny laureat Grammy, należy do grona najwybitniejszych muzyków swego pokolenia. Występował i nagrywał z wieloma legendami muzyki jak McCoy Tyner, James Brown, Ray Brown, Joe Henderson, Herbie Hancock, Chick Corea, Wynton Marsalis, Sting, Paul McCartney.

18 lipca – Stanley Jordan Group (USA)

Światowej sławy amerykański  mistrz i wirtuoz gitary, pianista, kompozytor, czterokrotnie nominowany do Grammy. Jest podziwiany za innowacyjną „dotykową technikę” gry: tapping oburęczny. Grał z takimi legendami jak Dizzy Gillespie, Art Blakey, Quincy Jones, Benny Carter. Będzie to jego pierwszy koncert w Polsce od 25 lat!

25 lipca – Shai Maestro Trio (Izrael)

Nazywany „geniuszem fortepianu”, przez pięć lat współtworzył słynne Avishai Cohen Trio. Od 5 lat prowadzi swój zespół (peruwiański kontrabasista Jorge Roeder i izraelski perkusista Ziv Ravitz). Grają na całym świecie  wzbudzając zachwyt publiczności i krytyków. Występowali z grupą Chicka Corei, Esperanzy Spalding i Diany Krall.

1 sierpnia – Wojciech Konikiewicz Project

Jeden z najciekawszych muzyków polskiego jazzu. Pianista, kompozytor muzyki improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej, teatralnej. Znany i ceniony jako lider swoich projektów jak Tribute To Miles Orchestra, koncertów – spektakli muzyki elektronicznej oraz ze współpracy z plejadą polskich i zagranicznych muzyków. Występuje na całym świecie, w Europie, USA, Azji.

8 sierpnia – Fabrizio Bosso Quartet (Włochy)

Filar włoskiego jazzu, należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie. Laureat prestiżowych nagród jak Best New Talent Musica Jazz Jazz Top. Grał z Randym Breckerem, Charlie’m Hadenem, Steve’em Colemanem. Ma nieskazitelną technikę i wyjątkowy, osobisty dźwięk.

15 sierpnia – Dickbauer Collective (Austria)

Klaus Dick Bauer to czołowy austriacki muzyk – saksofonista altowy, kompozytor. Brzmienie jego zespołu łączy echa współpracy z Vienna Art. Orchestra oraz Radio String Quartet Vienna. To synteza muzyki jazzowej, klasycznej i muzyki ludowej świata. Po raz pierwszy usłyszymy ten zespół i ich najnowszą płytę „Mosquito Warrior” w Polsce.

22 sierpnia – Terje Rypdal & Palle Mikkelborg Project (Norwegia, Dania)

Należą do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii jazzu. Od wielu lat związani z prestiżową wytwórnią ECM. Słynny norweski gitarzysta uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Wirtuoz duńskiej trąbki, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, światowy rozgłos i nagrodę Grammy przyniosła mu płyta Aura nagrana z Miles Davisem.

29 sierpnia – Omar Sosa Quartet (Kuba)

Nazywany magiem jazzu i world music oraz mentorem współczesnego Afro-Cuban jazzu. Genialny pianista i kompozytor kubański, jest atrakcją najważniejszych festiwali na świecie. Entuzjastyczne recenzje w opiniotwórczych magazynach świata, prestiżowe nagrody jak: dwie nominacje do Grammy Awards, nagroda BBC Radio Award Jazz potwierdzają jego pozycję nowatora i kreatora jazzu.

XXI Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwal jazzowy w kraju. Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy. Jest jednym z nielicznych polskich i europejskich festiwali o bezpłatnej formule.

Przez 20 lat zgromadził imponujące ponad pół miliona publiczności. Jeden koncert przyciąga około 3 tysięcy odbiorców, jedna edycja festiwalu około 30 tys. publiczności. Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach, zajawka z festiwalu ukazał się w BBC World, TV Deutche Welle i TV Das Erste zrealizowały reportaż z festiwalu.

Od lat Honorowy Patronat nad festiwalem sprawuje Minister Kultury oraz Prezydent Miasta St. Warszawy.
www.jazznastarowce.pl